Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energa i Orlen: gigantyczne zyski za pierwsze półrocze. To zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski

PAP
PAP
Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Prezentacja strategicznych kierunków rozwoju Grupy Orlen
Prezentacja strategicznych kierunków rozwoju Grupy Orlen Adam Jankowski/Polska Press Group
Energa i Orlen chwalą się gigantycznymi zyskami za pierwsze półrocze. Polski koncern multienergetyczny ujawnia też, jak dużo planuje zainwestować w niezależność surowcową Polski.

Spis treści

Pomimo działania tarcz chroniących portfele Polaków przed podwyżkami cen energii, zyski krajowych przedsiębiorstw energetycznych dynamicznie rosną. Warto przyjrzeć się także politycy inwestycyjnej tych firm oraz zmianom inwestorskim, jakie zaszły w ostatnich latach.

Twarde dane nie pozostawiają wątpliwości: produkcja energii to złoty interes

Jak poinformował w czwartek koncern, Grupa Orlen osiągnęła w drugim kwartale tego roku ponad 4,5 mld zł zysku przy ponad 3,6 mld zł dochodu rok wcześniej, a za pierwsze półrocze 2023 r. ponad 13,6 mld zł. W tym drugim przypadku różnica na plus jest jeszcze większa, bo w tym samym okresie 2022 r. zysk wyniósł „jedynie” 6,5 mld zł. Dobre wieści płyną także z Grupy Energa. Zysk tej firmy w pierwszym półroczu tego roku wyniósł 1,42 mld, co oznacza wzrost o 35 proc. rok do roku – poinformowała w czwartkowym komunikacie spółka.

Odkąd Energa jest w Grupie Orlen jej przychody i moce wytwórcze rosną

Warto zauważyć, że trzy lata po włączeniu spółki Energa do Grupy Orlen, jej przychody w pierwszych sześciu miesiącach biegłego roku wzrosły o 41 proc. rok do roku i wyniosły aż 13,43 mld zł. W pierwszym półroczu tego roku Grupa Energa wytworzyła ok. 1,7 TWh energii elektrycznej brutto, z czego 53 proc. pochodziło z OZE, głównie hydroelektrowni i farm wiatrowych. Na koniec czerwca br. w Grupie zainstalowanych było około 0,6 GW w odnawialnych źródłach energii, z których w ciągu pierwszego półrocza br. wyprodukowano 921 GWh energii elektrycznej brutto.

Na koniec pierwszego półrocza tego roku spółka miała 3,3 mln odbiorców końcowych energii elektrycznej (Punkty Poboru Energii); w linii Biznesowej Sprzedaż nastąpił wzrost liczby klientów o ok. 61 tys. w ujęciu rok do roku. Za przyrost bazy klientów odpowiada grupa taryfowa G obejmująca gospodarstwa domowe – przypomina Energa.

Koncern liczy zyski, ale dostrzega także społeczną odpowiedzialność biznesu

Z kolei Orlen od dłuższego czasu podkreśla, jak ważne dla firmy jest inwestowanie w bezpieczeństwo Polski. W 2023 r. suma inwestycji w tym obszarze ma być gigantyczna.

– W tym roku na realizację projektów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową Polski i regionu Orlen przeznaczy 36 mld zł – wskazał prezes koncernu Daniel Obajtek.

Kluczowe inwestycje koncernu multienergetycznego to m.in. źródła odnawialne i bezpieczna energetyka jądrowa – precyzuje Obajtek.

Jak podkreślił prezes Daniel Obajtek, „bezpieczna przyszłość Polaków” to dla Orlenu priorytet. – Dlatego wykorzystujemy potencjał koncernu wzmocnionego po procesie fuzji i konsekwentnie inwestujemy wypracowane zyski, aby zagwarantować tanią, stabilną i czystą energię oraz wspierać powstanie nowych, atrakcyjnych miejsc pracy we wszystkich regionach kraju – wyjaśnia prezes koncernu multienergetycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Energa i Orlen: gigantyczne zyski za pierwsze półrocze. To zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki