MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nabór wniosków na te inwestycje w OZE rusza 12 września. Do rozdania jest ogromna suma

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Rusza program wsparcia społeczności energetycznych OZE
Rusza program wsparcia społeczności energetycznych OZE Jerzy Mosoń/Polska Press Group
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zatwierdził regulamin wyboru przedsięwzięć, którego celem jest wyłonienie 139 projektów klastrów energii, spółdzielni energetycznych i samorządów, w ramach których przygotowana zostanie dokumentacja dla inwestycji w odnawialne źródła energii. Budżet całego programu to blisko 435 mln zł – poinformował resort.

Spis treści

Nabór jest pierwszą częścią kompleksowej Inwestycji B2.2.2 Instalacje OZE, realizowanej przez tzw. społeczności energetyczne. Budżet tego etapu wynosi 187 mln zł, a całe wsparcie przewidziane programem to blisko 435 mln zł. jest ono finansowane z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Te projekty mają zwiększyć niezależność energetyczną gospodarstw domowych

Na złożenie wniosków nie ma wiele czasu, bo nabór rusza już 12 września. Będzie on prowadzony w trybie ciągłym, ale tylko do osiągnięcia zakładanej liczby projektów. Kolejna część obejmie wyłonienie dziesięciu najbardziej zaawansowanych projektów społeczności energetycznych, które uzyskają dofinansowanie dla demonstracyjnych instalacji OZE.

– Nikt nie ma wątpliwości, że instalacje OZE mają przed sobą świetlaną przyszłość i będą zyskiwać na znaczeniu w bilansie energetycznym kraju. Dlatego wszelkie inicjatywy wspierające i ułatwiające ich powstawanie są tak ważne. Zielona energia to oprócz kwestii ekologicznych także niezależność, a wydarzenia ostatnich miesięcy w Europie udowodniły, że jest to kluczowa sprawa dla polskiej gospodarki – komentuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Alokacja związana z wojną na Wschodzie może powiększyć budżet inwestycji nawet o kilkaset milionów złotych

Co więcej MRiT zgłosiło Inwestycję B2.2.2 do zwiększenia alokacji w ramach planu Komisji Europejskiej REPowerEU. Ma być on odpowiedzią na trudności i zakłócenia na światowym rynku energii spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. W wyniku REPowerEU budżet całej inwestycji zostanie powiększony z 435 mln zł do poziomu ponad 851 mln zł, a liczba projektów zwiększy się z 139 do 200 we wsparciu przedinwestycyjnym i z dziesięciu do 20 we wsparciu inwestycyjnym. Decyzje w zakresie rozszerzenia inwestycji powinny zapaść do końca roku.

Jakie podmioty mogą ubiegać się o fundusze dla projektów służących wsparciu społeczności energetycznych?

Aktualny nabór rozpocznie się 12 września br. i będzie prowadzony w trybie ciągłym, do osiągnięcia zakładanej liczby projektów. Wnioski mogą składać:

  • klastry energii,
  • spółdzielnie energetyczne,
  • jednostki samorządu terytorialnego, które nie są członkiem ani koordynatorem istniejącego klastra energii lub członkiem spółdzielni energetycznej bądź obywatelskiej społeczności energetycznej OZE.

Klastry energii oraz JST mogą realizować projekty w dwóch etapach. Pierwszy etap zakłada opracowanie ogólnej koncepcji rozwoju, w drugim następuje między innymi realizacja dokumentacji inwestycyjnej w zakresie inwestycji wskazanych w koncepcji.
Maksymalne kwoty wsparcia wynoszą:

  • dla klastrów energii – 1,55 mln zł,
  • dla spółdzielni energetycznych – 400 tys. zł,
  • JST – 1,4 mln zł.

Maksymalny poziom wsparcia to 95 proc. wartości projektów. Wnioski będzie można składać od 12 września br. wyłącznie w wersji elektronicznej poprzez stronę: https://wod.cst2021.gov.pl/
Więcej o obecnym naborze oraz całej inwestycji można znaleźć na stronie www.spolecznoscienergetyczne.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nabór wniosków na te inwestycje w OZE rusza 12 września. Do rozdania jest ogromna suma - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki