MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczny Piknik Rodzinny przy Szkole Podstawowej nr 1 w Małkini Górnej. 13.06.2023. Zdjęcia

Hanna Chromińska
13 czerwca 2023 w Małkini Górnej - przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Curie-Skłodowskiej - odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Honorowy patronat nad piknikiem objęła Anna Moskwa - Minister Klimatu i Środowiska.

Na imprezie obecni byli:

 • Józef Rostkowski – wicestarosta powiatu ostrowskiego,
 • Bożena Kordek – wójt Gminy Małkinia Górna,
 • Leszek Siwek - radny gminy Małkinia Górna,
 • Cezary Pietrzak – sekretarz gminy Małkinia Górna,
 • Danuta Barszcz – kierownik Referatu Oświaty Małkini Górnej,
 • Grażyna Laska - sołtys sołectwa Małkinia I,
 • Anna Skonieczna –Zambroń – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Małkini Górnej,
 • Michał Perzyna – prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Małkini Górnej,
 • Justyna Brzozowska – dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie,
 • Andrzej Koroś – dyrektor Szkoły Podstawowej im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie,
 • Sylwester Andryszczyk - dzielnicowy rejonu nr 11 Małkini Górnej,
 • Piotr Konferowicz - komendant ZOSP RP w Małkini Górnej,
 • Marek Rybnicki – prezes OSP w Małkini Górnej wraz druhami z OSP Małkinia Górna,
 • Łukasz Zyśk – przewodniczący Rady Rodziców SP nr 1 wraz z Zarządem Rady,
 • grono pedagogiczne i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Małkini Górnej oraz rodziny uczniów,
 • pracownicy Urzędu Gminy Małkinia Górna,
 • mieszkańcy gminy Małkinia Górna.

Otwierając Ekologiczny Piknik Rodzinny Bożena Kordek – wójt gminy Małkinia Górna – przedstawiła genezę pikniku i podkreśliła rolę ekologii we współczesnym świecie.

- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej razem z Ministerstwem Klimatu i Środowiska losowo wybrał placówki, wśród których znalazła się Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Curie-Skłodowskiej. Gmina złożyła wniosek i otrzymaliśmy dofinansowanie wysokości 30 tys. zł, a resztą zajęło się środowisko szkoły. Zdecydowaliśmy, że prowadzenie ekologicznej części pikniku powierzymy wyspecjalizowanym firmom, które będą uczyły nasze dzieci jak od najmłodszych lat żyć ekologicznie. Oczywiście zachęcamy do korzystania z tego przekazu także rodziców, dziadków i babcie. Zdrowy i ekologiczny styl życia to sprawa niezmierne ważna, o czym przypomina program „Czysta Gmina”. W ramach proponowanych dziś form specjalistycznej edukacji ekologicznej przewidziane są także konkursy z nagrodami. Zachęcam do udziału w zajęciach i konkursach, życząc wszystkim wspaniałej zabawy i tego, byście z dzisiejszego potkania wynieśli dużo pożytecznej wiedzy – mówiła pani wójt.

Wstępem do zajęć ekologicznych był występ uczniów prezentujących eko-bajki i eko-piosenki oraz wystawa prac plastycznych o tematyce ekologicznej.

Edukacja ekologiczna była prowadzona przez animatorów na 11 stanowiskach. W Eko-pokoju zagadek uczestnicy zabawy aby wydostać się z eko-escape room`u musieli wykazać się wiedzą na temat ochrony powietrza.

Eko-koło fortuny nagradzało upominkami wiedzę na temat wybranych zagadnień – segregowania śmieci, ochrony powietrza, wody i różnorodności oraz odnawialnych źródeł energii.

Na stanowisku OZE można było poznać zalety poszczególnych rodzajów odnawialnych źródeł energii i doświadczalnie sprawdzić działanie paneli fotowoltaicznych.

Na trzech sąsiadujących stanowiskach przygotowywano bomby nasienne – kule z gliny, ziemi i nasion, ozdabiano doniczki dla roślin antysmogowych oraz wyplatano bransoletki i naszyjniki z bawełnianej włóczki z recyclingu. Na zainteresowanych grami planszowymi i zręcznościowymi czekały mega-eko-puzzle, eko-gra planszowa i ekologiczny twister.

Największym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko EKO VR oferujące wirtualną wspinaczkę na skalną ścianę.

Wiedzę na tematy ekologiczne można było uzupełnić na stoisku Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, gdzie prezentowano gabloty entomologiczne, tropy zwierząt i leśne zagadki.

Bogumiła Nadany - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Małkini Górnej – tak podsumowuje Ekologiczny Piknik Rodzinny:

Zasięg pikniku miło nas zaskoczył. Według wstępnej oceny z zaproszenia na naszą imprezę skorzystało około 500 osób - tym spora grupa rodzin naszych uczniów. Oferta pikniku jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie. Najmłodsi szaleją w dmuchawcach i w zabawach z animatorami. Jak zawsze uwagę przyciąga wóz bojowy OSP, a druhowie cierpliwie odpowiadają na pytania i pomagają wspiąć się do kabiny. Mamy też typowe festynowe atrakcje – mega bańki, skręcanie balonów, cukrową watę, napoje, słodycze i grill. Jestem przekonana, że atmosferze radosnej zabawy i w takim otoczeniu wiedza ekologiczna łatwiej wchodzi do głowy i pozostanie tam na dłużej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki