Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień bez długów 2023. Suma nieopłaconych na czas zobowiązań wzrosła przez ostatnie 12 miesięcy do ponad 83,6 mld zł. „Niepokojące zjawisko"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Lucyna Nenow/ Polska Press
17 listopada w Polsce obchodzimy Dzień bez Długów. Jednak suma nieopłaconych na czas zobowiązań wzrosła przez ostatnie 12 miesięcy o 6,5 mld zł do ponad 83,6 mld zł – wynika z danych BIG InfoMonitor. – Kiedyś niepłacenie rachunków było nieakceptowalnym zachowaniem. Dziś część konsumentów już tak nie uważa – komentuje z kolei Krzysztof Krauze, Prezes Intrum.

Spis treści

Rośnie suma niespłaconych zobowiązań Polaków

Suma nieopłaconych na czas zobowiązań, bieżących rachunków, kar za jazdę bez biletu, alimentów czy rat kredytów i pożyczek wzrosła przez ostatnie 12 miesięcy o 6,5 mld zł do ponad 83,6 mld zł. Z kolei liczba osób z problemami finansowymi jest o 20 tys. wyższa niż po trzech kwartałach zeszłego roku i wynosi obecnie 2,7 mln.

– Jak dotąd to najwyższa kwota zaległości, jaką odnotowaliśmy w bazach Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor i Biurze Informacji Kredytowej. 83,5 mld zł widzieliśmy w połowie 2020 r. w kilka miesięcy po wybuchu pandemii, ale wkrótce z uwagi na lockdowny, większą dyscyplinę w gospodarowaniu budżetami i mniej okazji do wydawania pieniędzy, zaległości zaczęły spadać. Wraz z zakończeniem pandemii trend się odwrócił, a od tego roku przyrost znacząco przyspieszył – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Nie najlepszy stan portfela i samopoczucia społeczeństwa pokazują wyniki badania „Oszczędności, kłopoty finansowe i długi Polaków”, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor z okazji wypadającego 17 listopada Dnia bez Długów. Niemal połowa respondentów deklaruje w badaniu, że ma problemy finansowe (48 proc.). Dwa lata wcześniej przyznawało się do tego 44 proc. ankietowanych. Niemal co piąta osoba (19 proc.) jest z tego powodu zestresowana.

Problemy finansowe Polaków. Z czego wynikają?

Dokuczające blisko połowie społeczeństwa kłopoty z pieniędzmi wynikają przede wszystkim z inflacji (31 proc.) i zbyt niskich zarobków (23 proc.). Na te dwie przyczyny wskazał co drugi badany. Na dalszej pozycji powodów trudności finansowych znalazły się:

  • nieprzewidziane wydatki (10 proc.),
  • zdarzenia losowe (8 proc.),
  • generujące duże koszty problemy zdrowotne (7 proc.)
  • wzrost rat kredytowych (6 proc.).

– Z naszych Indeksów Finansowych 2023 wynika, że nadal zdecydowana większość Polaków, bo ponad 70 proc. uważa, że długi mogą przydarzyć się każdemu. Dla 35 proc. badanych posiadanie długów jest powodem do wstydu. To pokazuje, że warto prowadzić akcje edukacyjno-społeczne – komentuje Agnieszka Salach, rzeczniczka prasowa KRUK S.A.

Polacy nie płacą rachunków na czas i nie mają z tym problemu

64 proc. konsumentów w naszym kraju przyznaje, że po opłaceniu rachunków zostaje im w portfelu mniej pieniędzy niż rok temu. Przy okazji 6 na 10 osób (61 proc.) planuje ograniczyć wydatki (np. na święta lub najbliższe wakacje), a 36 proc. ankietowanych w raporcie Intrum ”European Consumer Payment Report 2023” planują sięgnąć po zgromadzone oszczędności, by opłacać bieżące rachunki, itp.

Natomiast 27 proc. konsumentów w naszym kraju nie może ratować się oszczędnościami w dobie zwiększonych kosztów życia, ponieważ ich nie posiada – tylko 15 proc. może się pochwalić posiadaniem poduszki finansowej w wysokości miesięcznej pensji. Jednocześnie wskazano, że 1/4 konsumentów (24 proc.) w naszym kraju w ciągu ostatnich 6. miesięcy pożyczyła pieniądze, by zdobyć środki na bieżące, najpotrzebniejsze wydatki. 34 proc. pytanych przyznaje, że w ciągu ostatniego roku nie opłacili w terminie przynajmniej jednego rachunku. W tej grupie, 4 na 10 osób nie dokonały płatności, bo nie miały na to pieniędzy.

32 proc. ankietowanych często zdarza im się nie płacić na czas. 31 proc. uważa, że większość firm nie będzie podejmować działań przeciwko konsumentom, którzy spóźniają się z płaceniem rachunków.

Kiedyś niepłacenie rachunków było nieakceptowalnym zachowaniem. Dziś część konsumentów już tak nie uważa, co powinno być niepokojącym zjawiskiem dla firm. 27 proc. ankietowanych w naszym kraju twierdzi, że mają mniejsze poczucie winy z powodu pominięcia płatności, niż jeszcze kilka lat temu – komentuje Krzysztof Krauze, Prezes Intrum w Polsce.

Sprawdź, gdzie znajdziesz zatrudnienie od ręki oraz ile możesz zarobić jeszcze w tym roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dzień bez długów 2023. Suma nieopłaconych na czas zobowiązań wzrosła przez ostatnie 12 miesięcy do ponad 83,6 mld zł. „Niepokojące zjawisko" - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki