MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dostałeś wyższy rachunek za prąd? Komputer działa wolniej? Uważaj, mogłeś paść ofiarą cryptojackingu. Sprawdź, jak działają hakerzy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
W dobie rosnących rachunków za energię elektryczną, hakerzy znaleźli nowy sposób na wykorzystanie twojego komputera. Chodzi o cryptojacking, który polega na wykorzystywaniu przez cyberprzestępców mocy obliczeniowej urządzenia ofiary celem wydobywania kryptowaluty. Czym to grozi? Przede wszystkim spowolnieniem wydajności komputera oraz wyższymi rachunkami za prąd. Dowiedz się, jak działają oszuści oraz jak się bronić.

Spis treści

Co to jest cryptojacking?

Cryptojacking to zagrożenie ukryte pod przykrywką pozornie niegroźnych aplikacji, działające w cieniu legalnych procesów. Zjawisko powstało przy okazji legalnego kopania kryptowalut, ale z czasem zostało wykorzystywane przez cyberprzestępców. Eksperci zwracają uwagę, że w przeciwieństwie do widocznych i bezpośrednich ataków tradycyjnego złośliwego oprogramowania cryptojacking opiera się na dyskrecji i wysysa zasoby bez śladu.

To cyfrowa kradzież kieszonkowa, polegająca na wykorzystywaniu nieświadomych osób w celu osiągnięcia zysku.
Cryptojacking wyłonił się z legalnego kopania kryptowalut. Obecnie wykorzystywany jest do cyfrowych kradzieży polegających na wykorzystywaniu nieświadomych osób. Unsplash/ charlesdeluvio

To cyfrowa kradzież kieszonkowa, polegająca na wykorzystywaniu nieświadomych osób w celu osiągnięcia zysku – wyjaśniają.

Cryptojacking. Co grozi internautom?

Skutki cryptojackingu podstępnie się kumulują. Komputery, niegdyś szybkie i wydajne, zaczynają realizować proste zadania coraz dłużej. Co ważne podkreślenia, stopniowy spadek często umyka natychmiastowej uwadze, ale zużycie sprzętu staje się widoczne z biegiem czasu.

To nie wszystko, wyższe zużycie energii przekłada się na wyższe rachunki. – To drenaż finansowy owinięty technicznym podstępem – wskazano.

Wcześniejsze przypadki cryptojackingu dają żywy obraz jego ewolucji. – Usługa Coinhive, uruchomiona w 2017 r., uosabia równię pochyłą od legalnego narzędzia wydobywczego do broni dla cyberprzestępców – przypomniano i dodano, że wspomniane oprogramowanie było osadzone na stronach internetowych, wysysając zasoby niczego niepodejrzewających osób odwiedzających kopalnię Monero.

Nie oszczędzono znanych witryn internetowych i portali rządowych, które padły ofiarą tej tajnej operacji. Inne przykłady, takie jak WannaMine i Mehcrypt, ilustrują różnorodne metodologie cryptojackingu, od wyrafinowanego, bezplikowego złośliwego oprogramowania po ataki na dużą skalę na rządowe strony internetowe.

– W zwalczaniu cryptojackingu kluczowa jest świadomość i czujność. Regularne aktualizacje oprogramowania, solidne rozwiązania antywirusowe i uważna obserwacja wydajności systemu stanowią pierwszą linię obrony – podkreśla Krzysztof Budziński z Marken Systemy Antywirusowe. – Zrozumienie oznak: zmniejszonej wydajności, przegrzania urządzeń oraz gwałtownie rosnących rachunków za energię ma kluczowe znaczenie w identyfikowaniu i udaremnianiu tych cichych ataków – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dostałeś wyższy rachunek za prąd? Komputer działa wolniej? Uważaj, mogłeś paść ofiarą cryptojackingu. Sprawdź, jak działają hakerzy - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki