MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobre perspektywy dla pracowników z tej branży. W tym zawodzie na pewno znajdziesz pracę. Pod tym względem wyprzedzamy nawet Niemcy

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Najwięcej miejsc pracy związanych jest z instalacją systemów fotowoltaicznych, w tym w firmach z segmentu instalacji dachowych.
Najwięcej miejsc pracy związanych jest z instalacją systemów fotowoltaicznych, w tym w firmach z segmentu instalacji dachowych. 123RF/ artalis
Ze względu na ogromny udział Odnawialnych Źródeł Energii w transformacji energetycznej, pojawia się coraz więcej ofert pracy w tym sektorze, przede wszystkim dla wykwalifikowanych specjalistów. W Polsce w 2021 roku w firmach związanych z fotowoltaiką pracowało w sumie około 113 tys. osób. – Na rynku najbardziej poszukiwani są instalatorzy z certyfikatami, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w montażu instalacji fotowoltaicznych – zauważa Paulina Ackermann z firmy Otovo.

Spis treści

Zapotrzebowanie na pracownik z sektora OZE cały czas rośnie

Według najnowszych raportów Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej obecnie w sektorze OZE na całym świecie pracuje około 12,7 miliona osób. Eksperci przewidują, że do 2030 roku ta liczba wzrośnie do około 24 mln osób. Co istotne, branża OZE generuje już więcej miejsc pracy niż tradycyjny sektor paliw kopalnych i stanowi ponad połowę wszystkich miejsc pracy w energetyce.

Z kolei z raportów Solar Power Europe wynika, że Polska ma dominującą pozycję pod względem liczby miejsc pracy tworzonych przez europejski rynek fotowoltaiczny. Wyprzedzamy w tym nawet Niemcy. Najwięcej miejsc pracy związanych jest z instalacją systemów fotowoltaicznych, w tym w firmach z segmentu instalacji dachowych.

Jakich pracowników poszukują firmy?

– Na rynku najbardziej poszukiwani są instalatorzy z certyfikatami, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w montażu instalacji fotowoltaicznych – skomentowała Paulina Ackermann, szefowa polskiego oddziału norweskiej firmy Otovo.

Oprócz instalatorów, na rynku poszukiwani są również specjaliści, którzy nie tylko znają się na instalacjach, ale też posiadają doświadczenie w obsłudze klienta. Warto jednak zaznaczyć, że tradycyjne podejście sprzedażowe, polegające na osobistym kontakcie z klientem, stopniowo ustępuje miejsca nowoczesnym rozwiązaniom. Handlowców, którzy odwiedzają potencjalnych klientów w domach, stopniowo zastępują wykwalifikowani doradcy, z którymi można porozmawiać przez telefon, a nawet cały proces zakupu instalacji – począwszy od wyceny – zrealizować online.

Zdaniem ekspertów dynamiczny rozwój branży OZE, szczególnie w sektorze fotowoltaicznym, otwiera nowe możliwości zatrudnienia, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Polska jako lider w zatrudnieniu w branży fotowoltaicznej w Europie, ma szansę odegrać kluczową rolę w tej globalnej transformacji, stwarzając coraz więcej perspektywicznych i dobrze płatnych miejsc pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dobre perspektywy dla pracowników z tej branży. W tym zawodzie na pewno znajdziesz pracę. Pod tym względem wyprzedzamy nawet Niemcy - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki