MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed oszustami wykorzystującymi rządowy program. „Zdarzają się nieuczciwy wykonawcy”

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak podkreślono w zamieszczonym komunikacie – nieuczciwy wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.
Jak podkreślono w zamieszczonym komunikacie – nieuczciwy wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny. 123RF
Na rządowej stronie pojawiło się ostrzeżenie dotyczące wyboru dostawców i firm zajmujących się wymianą źródła ciepła z dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. „Prosimy Państwa o ostrożność i rozwagę, w szczególności w przypadku oferty akwizytorów na instalację źródła ciepła, w tym pompy ciepła” – wskazano.

Program „Czyste Powietrze”. Uwaga na oszustów

Prosimy naszych Wnioskodawców i Beneficjentów o rozwagę w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej do wykonania wymiany źródła ciepła z dofinansowaniem programu „Czyste Powietrze” – czytamy w ostrzeżeniu zamieszczonym na rządowej stronie.

Jednocześnie dodano, że „zdarzają się na rynku usług nieuczciwy wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny”.

Nieuczciwe firmy wyszukują gorzej uposażone rodziny i oferują im „za darmo” najtańsze w zakupie i zarazem najdroższe w eksploatacji pompy ciepła, które są sprowadzane z Chin. Następnie zgarniają całą kwotę wsparcia, zarabiając na jednej transakcji nawet 20 tys. zł – wyjaśnia anonimowo w rozmowie z portalem money.pl przedstawiciel firmy, będącej członkiem Izby Gospodarczej Urządzeń OZE. – Wiele firm jest dziś zakładanych tylko po to, aby zarobić na dotacjach – dodaje cytowany przez portal.

„Nieuczciwi sprzedawcy proponują niedopasowane do Waszego domu i potrzeb – niskiej jakości urządzenia, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość i jakość jest słaba” – czytamy w ostrzeżeniu zamieszczonym na stronie programu.

To sprawdź przed podpisaniem umowy! Gdzie szukać informacji?

Jak podkreślono w zamieszczonym apelu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) „nie promuje konkretnych firm sprzedających urządzenia, instalacyjnych oraz wykonawczych”nieufność powinno wzbudzić powoływanie się firmy na partnerstwo z NFOŚiGW, „co nie ma uzasadnienia w praktyce”.

Dokładne i uważne sprawdzenie firmy i jej oferty jeszcze przed podpisaniem umowy, w szczególności jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do:

  • oferowanej ceny usługi i produktu,
  • oferowanych parametrów urządzenia lub instalacji,
  • oferowanych warunków serwisowych i gwarancji.

W przypadku wspomnianych wątpliwości, dodatkowe informacje można uzyskać w konsultacji z gminnym punktem konsultacyjno – informacyjnym, sołtysem lub regionalnie funkcjonującym WFOŚiGW. Warto sprawdzić parametry urządzenia i jego rzeczywistą cenę w internecie. Dodatkowo można skorzystać z funkcjonującej w ramach programu „Czyste Powietrze” tzw. listy ZUM (listy zielonych urządzeń i materiałów) – dostępnej online, która zawiera zweryfikowane urządzenia i materiały o potwierdzonej jakości.

„Czyste Powietrze” to ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki