Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkaset miejsc pracy powstanie na Dolnym Śląsku! Fabryka Boscha to odpowiedź na popularność pomp ciepła w Polsce

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
W Polsce najszybciej w Europie rozwija się rynek pomp ciepła. Najpopularniejsze są u nas pompy typu woda/powietrze.
W Polsce najszybciej w Europie rozwija się rynek pomp ciepła. Najpopularniejsze są u nas pompy typu woda/powietrze. 123rf.com/romanzaiets
Dane za 2022 rok wskazują na rekordowy wzrost sprzedaży pomp ciepła w Polsce. To efekt dołączenia ich do programu „Mój prąd”? Tego nie wiemy, natomiast z pewnością w związku z tym w Polsce powstanie kilkaset miejsc pracy, a nasz kraj stanie się ważnym partnerem dla kolejnej dużej marki.

Spis treści

Rekordowa sprzedaż pomp ciepła w 2022 roku

W ubiegłym roku padł rekord pod względem instalacji pomp ciepła w całej Europie. Głównym udziałowcem tego sukcesu była Polska. W naszym kraju sprzedaż pomp ciepła wzrosła o 120 procent, co jest najlepszym wynikiem w Europie. Duże wzrosty sprzedaży zanotowano także w Czechach i Holandii, choć nie przekraczały one stu procent.

W całej UE sprzedano w 2022 roku około 3 mln pomp ciepła - o 38 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy sprzedano ich nieco ponad 2 mln. Dla porównania jeszcze w 2014 roku sprzedaż tych ekologicznych urządzeń sięgała niespełna 800 tys.

Obecnie w całej Europie działa ok. 20 mln sztuk pomp, co zaspokaja zapotrzebowanie na ciepło w 16 proc. budynków w UE. Tylko w 2022 roku liczba zamontowanych pomp zastąpiła 4 mld m3 gazu ziemnego, co pozwoliło na wyeliminowanie emisji ok. 8 mln ton CO2.

Rekordowe wyniki dzięki programowi „Mój prąd”

Taki wynik to w dużej mierze efekt kryzysu energetycznego, w którym mieliśmy do czynienia po agresji Rosji na Ukrainę. Drastyczny wzrost kosztów zakupu paliw kopalnych zmotywował część z nas to transformacji energetycznej.

Nadal jednak szacunkowe koszty instalacji pompy ciepła to 30-40 tys. zł. Dla wielu Polaków są to koszty nie do zaakceptowania. Prawdopodobnie także to skłoniło nas do skorzystania z programu promocji fotowoltaiki „Mój prąd”. Od niedawna właśnie ten program umożliwia otrzymanie wsparcia także na zakup i instalację pomp ciepła, na co można dostać dofinansowanie w wysokości od 4 do 28 tys. zł.

W tym roku program ruszył 22 kwietnia i już w pierwszym tygodniu pobił rekordy. W ciągu kilku dni złożono prawie 4,5 tys. wniosków na łączną kwotę około 36 mln złotych. Statystycznie wnioskodawcy starają się obecnie o ok. 8 tys. zł dopłaty.

Fabryka Boscha zatrudni 500 osób

W Dobromierzu na Dolnym Śląsku powstanie fabryka firmy Bosch, w której zatrudnienie znajdzie ok. 500 osób. Nowy zakład będzie produkował zewnętrzne i wewnętrzne pompy ciepła, które będą sprzedawane w całej Europie.

Cieszę się, że Bosch zdecydował się ponownie zainwestować w naszym kraju. I to w zakład produkujący pompy ciepła, które są jednym z kluczowych rozwiązań technologicznych umożliwiających transformację energetyczną Europy w oparciu o odnawialne źródła energii. Polska włączyła się w ten światowy zielony trend i dąży do przeprowadzenia szybkiej transformacji energetycznej w kierunku stworzenia miksu energetycznego opartego głównie o OZE - mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Firma Bosch od 2018 roku inwestuje w rozbudowę swoich lokalizacji w Europie. Fabryka w Polsce ma powstać do 2027 roku, a łączna wartość inwestycji szacowana jest na ok. 1,2 mld zł.

Inwestycja firmy Bosch w Dobromierzu przyczyni się do rozwoju regionu i skutecznej transformacji energetycznej kraju, zapewni też wzrost innowacyjności gospodarki - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W Polsce największą popularnością nadal cieszą się pompy typu powietrze/woda, których rynek wzrósł w Polsce niemal 18-krotnie w ciągu ostatnich 5 lat. Firma do 2030 roku planuje wyprodukować i zainstalować dodatkowych 30 mln pomp ciepła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Kilkaset miejsc pracy powstanie na Dolnym Śląsku! Fabryka Boscha to odpowiedź na popularność pomp ciepła w Polsce - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki