Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobra informacja dla spółdzielców! Grunty będą z bonifikatą

M.Bubrzycki
Najaktywniej o bonifikaty walczył radny Stanisław Dylewski
Najaktywniej o bonifikaty walczył radny Stanisław Dylewski M.Bubrzycki
Z tej uchwały ucieszą się osoby, firmy i instytucje, które dysponują gruntem użytkowanym wieczyście

W Ostrowi w ostatnich latach miasto przekształciło prawo użytkowania wieczystego w prawo własności dla większości takich gruntów, z zastosowaniem 90-procentowej bonifikaty. Skorzystały na tym spółdzielnie mieszkaniowe, a także wiele osób prywatnych. Za każdym razem zainteresowany musiał złożyć wniosek, a decyzja miała formę uchwały rady miasta.

Zmieniły się jednak przepisy. Obecnie to burmistrz (wójt) podejmuje decyzję o przekształceniu, ale rada miasta (gminy) musi określić ramowe zasady takich przekształceń.

Jesienią ub. roku największa w mieście Spółdzielnia Mieszkaniowa "Nasz Dom" złożyła do Urzędu Miasta dwa wnioski o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Jeden dotyczy osiedla przy ul. Szkolnej i Sportowej, a drugi bloków między ulicami 3 Maja, Kilińskiego, Kościuszki i ks. Sobotki.

Niestety, burmistrz zwlekał z podjęciem decyzji w sprawie wniosków złożonych przez spółdzielnię. Wreszcie, po kilku miesiącach, wydał decyzje o przekształceniu prawa do gruntów, ale bez zastosowania bonifikaty. Naruszało to drastycznie dotychczasowe zasady, więc spółdzielnia odwołała się od tych decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które podzieliło jej stanowisko i uchyliło obydwie decyzje burmistrza.

To jednak nie zmieniło postawy burmistrza i 28 marca 2012 roku większość radnych - wbrew stanowisku burmistrza - uchwaliła uchwałę, która ustaliła 90-procentową bonifikatę od opłaty z tytułu przekształcenia. Uchwała trafiła do wojewody, który zauważył w niej oczywisty błąd w tytule. Napisano bowiem w nagłówku, że jest to uchwała burmistrza, a nie rady miasta.

Burmistrz na kolejnej sesji nadzwyczajnej zaproponował uchylenie tej uchwały z wadą, ale radni nie zrobili tego, bo w tamtym czasie przez prawie rok obradowali pod dyktando burmistrza, bo zwoływano tylko sesje nadzwyczajne.

Uchwała nie wchodziła więc w życie, bo nie podano jej do publikacji. Od kilku miesięcy jest już nowy przewodniczący, który postanowił rozwiązać tę dziwną sytuację. Na ostatnią sesję przedłożył uchwałę o tym samym brzmieniu, co ta uchwalona w marcu 2012 roku. Mimo protestów burmistrza została uchwalona.

To oznacza, że decydujący się na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności znów - tak, jak kiedyś - otrzymają 90-procentową bonifikatę od opłaty. Chyba że nowa uchwała zostanie uchylona przez wojewodę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki