Biskup łomżyński Janusz Stepnowski – jak wszyscy biskupi diecezjalni w Polsce – wystosował do wiernych List Pasterski na Wielki Post. List był odczytany we wszystkich kościołach diecezji w niedzielę 1 marca – w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.
W liście sporo miejsca biskup łomżyński poświęcił sprawom ekologii. Punktem wyjścia dla biskupa były słowa papieża Franciszka o „ekologicznym nawróceniu” wygłoszone 1 stycznia 2020 roku z okazji Światowego Dnia Pokoju. Papieskie orędzie zawierające słowa o konieczności „ekologicznego nawrócenia” odbiło się w koście szerokim echem – biskupi nawiązują do niego także w swoich listach pasterskich na Wielki Post.
Biskup: troszczmy się o środowisko
Biskup łomżyński wyciąga z tego przesłania także bardzo praktyczne wnioski. W swoim liście do wiernych pisze:
Ojciec Święty Franciszek w encyklice „Laudato Si” wezwał Kościół do wychowania na rzecz przymierza między ludzkością a środowiskiem. Pisał, że edukacja ekologiczna poszerzyła dziś swoje cele. Nie powinna ona ograniczać się tylko do informowania, ale winna ona wytwarzać w nas specjalne nawyki. Dar z siebie w działalności ekologicznej staje się możliwy jedynie poprzez doskonalenie się w cnotach. Bardzo szlachetne w przypadku chrześcijanina jest podjęcie obowiązku troski o środowisko poprzez małe codzienne działania. Chodzi o to, aby ukształtować w tym względzie pewien styl życia. Wychowanie do odpowiedzialności za środowisko naturalne może zachęcić do różnych zachowań, które mają bezpośredni i znaczący wpływ na troskę o środowisko, takich jak unikanie stosowania tworzyw sztucznych i papieru, zmniejszenie zużycia wody, segregowanie odpadów, korzystanie z transportu publicznego, sadzenie drzew itp.
Poza takimi przykładami, wartej podjęcia przez katolików troski o środowisko, biskup łomżyński przywołuje też inne działania. Dotyczące cmentarzy.
Pisze:
To wychowanie do odpowiedzialności za środowisko naturalne dotyczy również przestrzeni parafialnej, tak bardzo nam bliskiej. Warto tu wspomnieć na przykład nasze cmentarze, które w większości należą do parafii. W tej sferze wymagana jest od nas szczególna odpowiedzialność. W ostatnim czasie praktycznie w każdej gminie podniesiono opłaty za wywóz śmieci, a śmieci cmentarne są bardzo wyjątkowe - ich recykling w większości jest niemożliwy. Stąd tym większy kłopot w ich odbiorze. Może watro pomyśleć o tym, jak je ograniczyć, jak lepiej wyrazić naszą miłość do zmarłych.
W niektórych naszych wspólnotach parafialnych zrodził się piękny zwyczaj zbierania ofiar pieniężnych, przy okazji pogrzebu, na rzecz osób najbardziej potrzebujących - czy to na hospicja, domy dziecka, stołówki Caritas, czy misje. Rodzina zmarłego, sąsiedzi, przyjaciele, gromadząc się na modlitwie w domach prywatnych czy w domach pogrzebowych, zamiast kwiatów - tym bardziej sztucznych! - składają do puszki przy trumnie ofiary, które następnie są przekazywane na wskazane cele. Jest to niejako ostatni czyn miłosierdzia, który zmarły pozostawia na tej ziemi.
Zachęcam was, Drodzy Diecezjanie, aby w taki czy podobny sposób, znacząco ograniczyć wszelkie sztuczności na naszych cmentarzach, i co ważniejsze, zaświadczyć o naszej czystej miłości do Boga, do bliźniego i do świata, który nasz Pan stworzył dla nas i powierzył w nasze ręce.
Kilka miesięcy temu pisaliśmy o ekoinicjatywie w parafii w Węgrzynowie w pow. makowskim.
Zobacz
Swój list biskup Janusz Stepnowski kończy jeszcze jednym cytatem z papieża Franciszka. Pisze:
Jak napisał w przywołanej wyżej encyklice Papież Franciszek: „Zapoczątkowują one [wysiłki w trosce o środowisko naturalne] w łonie tej ziemi dobro, które ma zawsze tendencję do rozprzestrzeniania się, czasami niedostrzegalnie. Ponadto praktyka tych zachowań przywraca nam poczucie godności, pozwala nam doświadczyć tego, że warto iść przez ten świat”.
Jeden kościół, różne głosy
Co ciekawe w swoim Liście Pasterskim na Wielki Post do papieskiego apelu o „ekologiczne nawrócenie” nawiązał także metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Hierarcha, który zasłynął słowami o „tęczowej zarazie” i „ideologii ekologizmu”, także w tym orędziu nawiązał do swoich teorii.
I papieski apel o „ekologiczne nawrócenie” przeciwstawił właśnie „ideologii ekologizmu”.
W swoim liście pasterskim arcybiskup Jędraszewski pisze:
Również dzisiaj szatan chce zniszczyć więź pomiędzy człowiekiem a Bogiem, a jego pokusy przyjmują rozmaite kształty. Jednym z nich jest ideologia ekologizmu, według której nie ma miejsca na Bożą Opatrzność, a człowiek nie jest kimś, kto z miłością i odpowiedzialnością ma „czynić sobie ziemię poddaną”, widząc w swoim potomstwie przejaw Bożego błogosławieństwa (por. Rdz 1, 28), ale głównym zagrożeniem, wręcz nieszczęściem dla naszej planety.
Jak widać w polskim Kościele słowa papieża o „ekologicznym nawróceniu” mogą być odczytywane i interpretowane bardzo różnie. Warto porównać listy pasterskie hierarchów.
Ich pełna treść pod poniższymi linkami:
Zobacz inne materiały
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?