Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnik apeluje: Odnówmy pomniki bohaterów w Komorowie!

Redakcja
To jeden z komorowskich pomników
To jeden z komorowskich pomników
Zabytkowe pomniki wymagają remontu

Po naszym tekście o remoncie kaplicy w Orle, napisał do nas czytelnik z Ostrowi Mazowieckiej. Pisze o innych zabytkach.

"Autor artykułu wspomina, że na ziemi ostrowskiej nie ma dużo zabytków - pisze Czesław Nowosadko. - To prawda. Dodałbym, że te, które istnieją, są strasznie zaniedbane. Mam na myśli galerię pomników w Komorowie. Nie wiem, jak wygląda i w jakim jest stanie aleja pomników na terenie jednostki wojskowej (to teren zamknięty), ale przypuszczam, że tak samo, jak otwarta do zwiedzania Aleja Powstania Listopadowego, tzn. okropnie!!!
Wstyd i hańba władzom i konserwatorowi zabytków, który w pierwszej kolejności wydał nakaz na remont żeliwnej kaplicy dopominając się o jej remont przez kilka lat, jak pisze gazeta. Warto zapytać, a gdzie jest nakaz lub kiedy będzie wydany nakaz na remont pomników w Komorowie? Dziwię się - więcej, jestem oburzony - że tak wygląda wizytówka historyczno-turystyczna miasta!

Proponuję zwiedzanie tego miejsca wszystkim, niech zobaczą, w jakim opłakanym stanie są pomniki. Każdy pomnik ma ubytki materiałowe, postacie są zniekształcone, braki uzbrojenia, koń bez nogi, karabiny bez bagnetów. Cokoły są zniszczone, nie można odczytać napisów na pionowych ścianach pomników, a były to cytaty, sentencje lub myśli przedstawianych postaci. Makabra!

Nawet odbudowane niedawno Mauzoleum im. Piotra Wybickiego (1995 r.) jest zaniedbane. Wśród krzewów i rosnących bylin upiększających otoczenie są liczne samosiewy gatunków drzewiastych, kilkuletnich, tzn. że nie ma żadnej, bieżącej opieki nad tym miejscem.
Jak to jest? Nasi poprzednicy, dziadowie i ojcowie na 100-lecie wybuchu powstania listopadowego postawili pomniki, czcząc żołnierzy - bohaterów i ich dowódców i to prawdopodobnie z własnych żołdów i pensji. Pomniki jakimś cudem po okupacji niemieckiej i sowieckiej ocalały (prawdopodobnie nie wszystkie), a dziś chylą się ku upadkowi!"

Okazuje się, że pomniki są w rejestrze zabytków.

- Pomniki przedstawiające postacie historyczne powstania listopadowego oraz królów i hetmanów polskich usytuowane są w alejach na terenie jednostki wojskowej w Komorowie i wpisane zostały do rejestru zabytków pod numerem B-148, decyzją z 7 listopada 2007 roku - informuje Agnieszka Żukowska, rzecznik prasowy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Zgodnie z ustawą z 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami to właściciel odpowiada za zabezpieczenie i utrzymanie zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie.

W lipcu 2012 roku przeprowadzona została kompleksowa kontrola dotycząca zabytkowych alei z pomnikami. Dokonano wtedy oględzin obiektów i określono ich aktualny stan.

- Po zakończeniu kontroli zostały wydane zalecenia, zobowiązujące właściciela do przeprowadzenia prac konserwatorskich zabytkowych pomników w terminie do 31 grudnia 2013 roku - informuje Agnieszka Żukowska. - Nie minął jeszcze termin określony w zaleceniach pokontrolnych, więc wiele wskazuje na to, że nasze zalecenia zostaną wykonane.

Niestety, nie ma na to szans.

- Problem jest nam znany - mówi płk Ryszard Kołacz, dowódca 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie. - Finansowani jesteśmy z budżetu państwa i od kilku lat składamy wnioski o pieniądze na odnowienie tych pomników. Pieniędzy jest jednak za mało, a potrzeby są duże. Na ten rok otrzymaliśmy środki na remont cieknących dachów oraz ogrodzenia, które nie spełnia wymogów. Na odnowienie pomników pieniędzy w tym roku nie mamy. Wcześniej trzeba zlecić wykonanie dokumentacji, z której będzie wynikać, ile to będzie kosztować.

"Moim zdaniem, należy od zaraz zabrać się do odrestaurowania pomników wykorzystując wszystkie szkoły, organizacje, stowarzyszenia, zakłady pracy, sponsorów, datki od prywatnych osób itd., itp. - pisze nasz Czytelnik. - Niech władza weźmie się za koordynację tych poczynań!"

Jak się okazuje, w ubiegłym roku płk R. Kołacz zwrócił się w tej sprawie do starosty. W efekcie do wszystkich gmin rozesłany został apel o wsparcie remontu zabytkowych pomników. Pozytywnie odpowiedziały dwie gminy, ale dopóki nie będzie konkretnego kosztorysu tej inwestycji, żadne pieniądze nie mogą być przekazane.

Apelujemy do wszystkich, którym leżą na sercu zabytki w Komorowie, aby zastanowili się, co można w tej sprawie zrobić. Napiszemy na naszych łamach o wszystkich dobrych pomysłach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki