MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zachwycające rewitalizacje i renowacje budynków. Tak przywraca się dawny blask zabytkom i nie tylko. Zobacz zdjęcia

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Widok wyremontowanej kamienicy Foksal 13/15 w Warszawie od frontu. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.
Widok wyremontowanej kamienicy Foksal 13/15 w Warszawie od frontu. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów. materiały prasowe Ghelamco
Rewitalizacje i renowacje budynków pozwalają ocalić perełki architektury przed zapomnieniem. Budynki, które przez wiele lat niszczały – lub po prostu się starzały – odzyskują dawny blask dzięki wysiłkom deweloperów i firm wykonawczych. Prezentujemy najciekawsze przykłady udanych remontów z ostatnich lat.

Spis treści

Rewitalizacje i renowacje, czyli nowi właściciele ratują budynki

W Polsce istnieje bardzo wiele cennych budynków, w przypadku których na pierwszy rzut oka trudno dostrzec ich wartość. Zaniedbane, nieremontowane lub po prostu niewystarczająco często odświeżane, obiekty te – często zabytkowe – tracą dawny blask i już nie zachwycają tak, jak kiedyś. Co więcej, nieraz z powodu swojego wyglądu i stanu technicznego nie są użytkowane i latami stoją puste.

Kiedy jednak trafi się nowy właściciel skłonny zainwestować w remont budynku pieniądze i czas, sytuacja zmienia się diametralnie. Coraz częściej deweloperzy i nie tylko, nieraz we współpracy z konserwatorem zabytków, przywracają do świetności wyjątkowe budowle, zwłaszcza w największych miastach. Przykłady kilku udanych – i ciekawych – renowacji prezentujemy w galerii. Niektóre zdjęcia naprawdę robią wrażenie!

Zobacz ciekawe rewitalizacje i renowacje budynków:

Elewacja kamienicy przy ul. Stradomskiej w Krakowie przed remontem dokonanym przez Angel Group Poland i po.
Elewacja kamienicy przy ul. Stradomskiej w Krakowie przed remontem dokonanym przez Angel Group Poland i po. materiały prasowe Angel Group Poland

Doceniajmy wysiłki właścicieli, bo nie wszystkie budowle mają tyle szczęścia

Przykłady udanych rewitalizacji i renowacji, szczególnie zabytkowych budynków, powinny cieszyć nie tylko z uwagi na efekt końcowy, ale także dlatego, że stanowią raczej wyjątek niż normę. Bardzo często remonty cennych budowli traktuje się po macoszemu, idąc po linii najmniejszego oporu. Przykładów nie trzeba szukać daleko: powszechnym zjawiskiem w miastach Polski jest nieprzemyślana termomodernizacja pięknych kościołów czy historycznych kamienic, bez jakiejkolwiek refleksji nad tym, że pod warstwą styropianowego ocieplenia i kolorowego tynku znikają zdobienia i inne detale. Ciekawe przedtem budynki przemieniają się w gładkie, „plastikowe” kostki, choć przecież istnieją też sposoby na ocieplanie od wewnątrz, bez ingerowania w wygląd elewacji.

Niestety, jest też bardzo wiele cennych budynków, którym nigdy nie udaje się doczekać remontu. Jak wykryła Najwyższa Izba Kontroli, zabytki w Polsce często płoną lub rozsypują się w gruzy wskutek wieloletnich zaniedbań. Co gorsza, często są to – jak można się domyślać – działania celowe: ktoś nabywa zabytek tylko po to, by doprowadzić go do opłakanego stanu, a następnie wyburzyć i postawić na jego miejscu coś innego, przynoszącego zysk. Przypadki, gdy budynkom udaje się przywrócić dawny blask dzięki renowacji, jeszcze bardziej się na tym smutnym tle wyróżniają.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zachwycające rewitalizacje i renowacje budynków. Tak przywraca się dawny blask zabytkom i nie tylko. Zobacz zdjęcia - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki