Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy od picia kawy się chudnie? Pij taką, a kilogramy polecą w dół. Uważaj jednak na ten dodatek, który może zniweczyć jej pozytywne efekty

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Wiele osób zastanawia się czy od picia kawy się chudnie. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych postanowili sprawdzić w jaki sposób kawa wpływa na masę ciała. Przyjrzeli się też dodatkom do kawy i doszli do wniosku, że mają one istotny wpływ na naszą wagę. Okazuje się, że jeden z nich może zniweczyć korzystne efekty picia kawy. Zobacz, jaką kawę pić i czego do niej nie dodawać, żeby schudnąć.

Spis treści

Kawa na odchudzanie – czy naprawdę tak działa?

Wiele wcześniejszych badań wykazywało korzystne dla zdrowia właściwości kawy oraz udowadniało, że jej regularne spożycie ma wpływ na redukcję masy ciała. Przypisywano takie działanie głównie zawartej w niej kofeinie, która przyspiesza metabolizm oraz ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Nie brano jednak pod uwagę dodatków do kawy i ich wpływu na wagę.

Kobieta pije kawę na odchudzanie
Kawa może wspomagać odchudzanie. Warto jednak wiedzieć jaką pić, aby osiągnąć zamierzony efekt. freepik.com

Naukowcy w badaniu opublikowanym w „The American Journal of Clinical Nutrition” postanowili sprawdzić w jaki sposób kawa zarówno z kofeiną, jak i bezkofeinowa wpływa na redukcję masy ciała biorąc pod uwagę również dodatki do kawy takie jak cukier, śmietanka i zabielacza do kawy w proszku.

Zobacz także: Czy „napój bogów” z tym dodatkiem jest zdrowszy niż z cukrem? Kawa z miodem zaskoczy cię smakiem

Do analizy naukowcy włączyli dane pochodzące z trzech dużych badań: badania zdrowia pielęgniarek (1986–2010), badania zdrowia pielęgniarek II (1991–2015) i badania uzupełniającego pracowników służby zdrowia (1991–2014). Łącznie przeanalizowali oni ankiety pochodzące od ponad 155 tys. osób.

Wszyscy uczestnicy w ankietach podawali informacje na temat swojej diety w tym spożywania produktów oraz napojów w ciągu poprzedniego roku na początku badania oraz co cztery lata podczas wizyt kontrolnych. W analizach uwzględniono spożycie kawy naturalnej z kofeiną, a także kawy bezkofeinowej. Wzięto pod uwagę również dodawanie do niej cukru, śmietanki i zabielacza do kawy (śmietanki w proszku).

Naukowcy obliczyli, że średni przyrost masy ciała uczestników w czteroletnim okresie wynosił 1,2 kg. Uczestnicy przez cały okres badania nie zmienili ilości dodawanego do kawy cukru. Natomiast ilość spożywanej przez nich kawy zmieniła się tylko nieznacznie, uczestnicy pili o ok. 2 filiżanki kawy dziennie więcej.

Czy od picia kawy się chudnie? Pij taką, a kilogramy polecą w dół

Badanie pokazało, że każda dodatkowa filiżanka niesłodzonej kawy dziennie zarówno z kofeiną, jak i bezkofeinowej wiązała się ze zmniejszeniem przyrostu masy ciała w ciągu 4 lat o 0,12 kg. Co ciekawe, dodawanie do kawy śmietanki lub zabielacza nie wpływało istotnie na zmianę przyrostu masy ciała. Za to dodatek cukru zwiększał przyrost masy ciała o 0,09 kg w ciągu czterech lat. Zmiany wagi spowodowane spożyciem samej kawy lub kawy z dodatkiem cukru były bardziej widoczne wśród uczestników z nadwagą lub otyłością oraz w młodszym wieku.

Naukowcy przyjrzeli się również wpływowi samej kofeiny na zmiany masy ciała uczestników. Okazało się, że zwiększenie spożycia kofeiny o 100 mg dziennie wiąże się ze zmniejszeniem przyrostu masy ciała o 0,08 kg.

Badanie udowodniło więc, że zwiększenie spożycia niesłodzonej kawy zarówno z kofeiną, jak i bezkofeinowej pozwala na redukcję masy ciała. Jednak dodanie do niej cukru sprawia, że niweczymy ten efekt i tyjemy. Natomiast jeśli chcemy schudnąć to bez obaw możemy do kawy dodawać śmietankę i zabielacz, ponieważ nie mają one wpływu na korzystne działanie odchudzające kawy.

Należy również pamiętać, że z kawą nie można przesadzać. Najlepiej wypijać do 4 filiżanek kawy dziennie, natomiast maksymalna dawka kofeiny to 400 mg dziennie. Przedawkowanie kawy z kofeiną niekorzystnie wpływa na serce i układ nerwowy i może spowodować nieprzyjemne skutki takie jak drżenie rąk i mięśni, rozdrażnienie, nerwowość i przyspieszoną akcję serca.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy od picia kawy się chudnie? Pij taką, a kilogramy polecą w dół. Uważaj jednak na ten dodatek, który może zniweczyć jej pozytywne efekty - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki