Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co to za oczyszczalnia, że nie czuć żadnych zapachów? (zdjęcia)

Elwira Kosewska
Kierownik laboratorium PWiK M. Augustyniak mówiła o zaletach nowej oczyszczalni
Kierownik laboratorium PWiK M. Augustyniak mówiła o zaletach nowej oczyszczalni E. Kosewska
W Wyszkowie oddano do użytku przebudowaną i unowocześnioną oczyszczalnię ścieków. Miasto zaoszczędzi na karach za zatruwanie środowiska.

Były kłopoty, opóźnienia, przeszkody, obawy, ale najważniejszy jest cel, a ten w przypadku modernizacji oczyszczalni ścieków w Wyszkowie został osiągnięty. Sukces, związany z oficjalnym oddaniem obiektu do użytku, świętowano 16 października. Powody do radości miał zarząd Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, władze miasta, ale cieszyć się mają z czego także wszyscy mieszkańcy, korzystający z usług oczyszczalni.

Modernizacja oczyszczalni prowadzona w dwóch etapach kosztowała około 15 mln zł. Nie byłaby prawdopodobnie możliwa, gdyby nie finansowe wsparcie, które PWiK uzyskało z zewnątrz - od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Fundacji Eko-Fundusz (przekazała ponad 6 mln zł dotacji na inwestycję). Przedstawicieli tych instytucji, jak również projektantów, wykonawców oraz inspektorów nadzoru nie mogło zabraknąć na oficjalnym spotkaniu z okazji oddania oczyszczalni do użytku. Byli też gospodarze gminy i powiatu, pracownicy PWiK w Wyszkowie i zaprzyjaźnionych przedsiębiorstw z Polski. Wszyscy gratulowali zarządowi spółki, że inwestycję - choć przecież nie bez problemów - udało się doprowadzić do końca. Podkreślała to prezes PWiK Teresa Jastrzębska, która dziękowała za pomoc burmistrzowi i Radzie Miejskiej.

- Pewnie przekazując nam tę inwestycję, mieliście państwo dużo wątpliwości, ale możemy dziś mówić o sukcesie. Roboty prowadzone były w funkcjonującym bez przerwy obiekcie, a zatem nie uniknęliśmy kłopotów, ale liczy się efekt końcowy.

A ten jest zadowalający, skoro wyświęcający obiekt ks. Roman Karaś stwierdził: - Co to za oczyszczalnia, że nie czuć żadnych zapachów? Wiele osób pamiętało jednak protest mieszkańców - sąsiadów oczyszczalni sprzed kilku miesięcy, związany z uciążliwym smrodem z oczyszczalni. Dzisiaj sami mieszkańcy Rybienka Starego przyznają, że problem został wyeliminowany i oczyszczalnia już im tak nie dokucza.

Zdaniem pracowników PWiK nie tylko najbliżsi sąsiedzi oczyszczalni, ale wszyscy mieszkańcy gminy powinni docenić wagę wykonanej inwestycji.

- Ograniczono negatywny wpływ oczyszczalni na otoczenie; ścieki nie stanowią teraz zagrożenia dla środowiska, nie pogarszają wody w rzece. Oczyszczalnia stanie się ekologiczną wizytówką miasta i okolic - mówiła szefowa laboratorium PWiK Małgorzata Augustyniak.

Burmistrz Grzegorz Nowosielski dodał:
- To może mało medialna inwestycja, ale jedna z najważniejszych jeśli nie najważniejsza w samorządzie miejskim od 10 lat. Pozwoli na rozbudowę sieci kanalizacyjnej i dalszy rozwój budownictwa mieszkaniowego oraz przemysłu w Wyszkowie. Ta inwestycja przyczyniła się też do dużej poprawy środowiska w regionie.

Goście mieli okazję zapoznać się bliżej z obiektem. Przyjrzeli się zupełnie nowej technologii oczyszczania ścieków stosowanej w Wyszkowie. Osobom, które najbardziej zaangażowane były w tę inwestycję wręczono pamiątkowe statuetki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki