Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawa publikacja o bitwie pod Ostrołęką. Polecamy (zdjęcia)

possowski
Autorzy opracowania: Norbert Kasparek i Janusz Gołota
Autorzy opracowania: Norbert Kasparek i Janusz Gołota
W czwartek w ostrołęckim muzeum odbyła się promocja książki "Ostrołęka 1831. Wspomnienia, rozkazy, relacje".

Promocja książki "Ostrołęka 1831"

Publikację wydało Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, przy współpracy z Ostrołęckim Towarzystwem Naukowym. Autorami opracowania są profesorowie Norbert Kasparek i Janusz Gołota.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce poprzez tę publikację pragnie zainicjować serię wydawniczą Militaria Masoviensia. Zamierzamy poprzez nią pomóc w badaniach nad skomplikowaną, niekiedy zapomnianą historią Północnego Mazowsza. Jednocześnie pragniemy dostarczyć ciekawą lekturę miłośnikom lokalnej historii o przeszłości tego obszaru rozpatrywanej pod kątem wojskowym.
Muzeum za kilka miesięcy udostępni społeczeństwu obiekty historyczne, które wpisują się w militarną historię. Są nimi fort carski z końca XIX wieku i pomnik-mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku. Oba obiekty powstały na terenie pola bitwy z 1831 roku. Chcemy, aby po konserwacji, służyły społeczeństwu. Pragniemy, aby stawały się ośrodkiem badań i edukacji regionalnej. Niniejszy, pierwszy tom serii, poświęcony ostrołęckiej batalii łączy się z nimi w sposób najbardziej naturalny.
Historia wojen, historia wojskowa to nie tylko przedłużenie historii politycznej, ale także społecznej i gospodarczej. Wojna zazwyczaj bywa sprawdzianem tkwiącym w sprawności ustroju i zasobów gospodarczych. Można ją analizować jako starcie organizacyjnych, czy politycznych możliwości wszystkich stron biorących w niej udział. Wojny bywają nie tylko pokazem brutalnej siły, ale również umiejętności ludzkiego myślenia i działania. Wprawdzie tzw. prawa wojny często są jednym wielkim bezprawiem, to jednak zawsze przyciągały uwagę uczonych badaczy, i nie tylko ich.
Historie wojen i wojskowości cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród czytelników. W wojnach szukano wzorów, ideałów, ale także wniosków. Niejednokrotnie stały się one szkołą patriotycznego wychowania. To ostanie skomercjalizowane zostało przez literaturę piękną i film, i przez nie trafiło do najszerszego odbiorcy. Historia wojskowa choć niejednokrotnie omijana przez wielu badaczy, bywa tą częścią nauki historycznej, którą można nazwać częścią praktyczną. Historyk nie przepowiada, ale przypomina o wielu faktach. Historia wojen uczy nas wiele, choć chciałoby się, by pozostała ona nauką, z której nie trzeba będzie wyciągać praktycznych wniosków.
- czytamy we wstępie do publikacji autorstwa dr Barbary Kalinowskiej.

Książka "Ostrołęka 1831. Wspomnienia, rozkazy, relacje" to świetny wybór źródeł dla historyków i nauczycieli historii. Ale może być także interesującą lekturą dla osób nie zajmujących się historią zawodowo.

Polecamy lekturę zwłaszcza teraz, kiedy w Ostrołęce odbędzie się inscenizacja epizodów bitwy z 1831 roku. Warto sięgnąć po zamieszczone w publikacji relacje uczestników bitwy i osób współczesnych tamtym wydarzeniom i przeczytać "jak to naprawdę było".

Polecamy lekturę, książka jest do nabycia w Muzeum Kultury Kurpiowskiej przy pl. Bema

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki