Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Objawy choroby Alzheimera zobaczysz na stopach. Sprawdź, po czym można poznać rozwój demencji i kiedy skonsultować się z lekarzem

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Obserwacja stóp pomaga stwierdzić, czy nie powstają na nich niezauważone zmiany, nieodczuwane przez daną osobę z powodu zaburzeń nerwowych.
Obserwacja stóp pomaga stwierdzić, czy nie powstają na nich niezauważone zmiany, nieodczuwane przez daną osobę z powodu zaburzeń nerwowych. bialasiewicz/123RF
Choroba Alzheimera to najczęstszy rodzaj demencji, który przeważnie wykrywa się w zaawansowanym stadium rozwoju. Zmiany w układzie nerwowym przez długi czas nie wywołują wyraźnych symptomów, a gdy się ujawniają, są z początku subtelne. Mogą one dotyczyć stóp, a zwłaszcza ich stanu i sposobu chodu. Sprawdź, jakie objawy alzheimera mogą manifestować się na stopach i w obrębie nóg, oraz co robić w przypadku podejrzenia choroby.

Spis treści

Choroba Alzheimera powoduje fizyczną kruchość

Choroba Alzheimera, nazywana też po prostu alzheimerem, jest najczęstszą formą demencji – otępienia spowodowanego zmianami w układzie nerwowym. Ten rodzaj schorzenia neurodegeneracyjnego stanowi nawet 8 na 10 przypadków demencji i jest związany z odkładaniem się w mózgu złogów białkowych.

Efektem postępującej choroby są znaczne zmiany fizjologiczne w organizmie i pogłębianie się tzw. kruchości w różnych częściach ciała. Zespołem kruchości, wątłości, słabości czy też wyczerpania rezerw nazywa się przy tym stan kliniczny, który zagraża nagłym i katastrofalnym w skutkach spadkiem stanu zdrowia u osób w złej kondycji fizycznej, m.in. pacjentów geriatrycznych czy onkologicznych. Uważa się, że zmiany związane z rozwojem fizycznej kruchości w chorobie Alzheimera mają szczególnie szkodliwy wpływ na stan stóp.

Powstawanie na stopach utrzymujących się zmian może być więc objawem choroby Alzheimera, a także przyczynkiem do jej rozpoznania. W przypadku pojawienia się dolegliwości warto zwrócić na nie uwagę, a przy braku wyraźnej przyczyny skonsultować się z lekarzem. Im wcześniej wykryta choroba, tym lepsze są efekty hamowania jej rozwoju.

Zobacz też:

Objawy choroby Alzheimera na stopach

U osób z chorobą Alzheimera mogą częściej niż u innych powstawać uszkodzenia skóry stóp, takie jak pęcherze, odciski i modzele, czy też pęknięcia. Do powszechnych problemów należą też wrastające paznokcie palucha, infekcje takie jak grzybica i haluksy.

Istotnym objawem alzheimera dotyczącym stóp są zmiany neuropatyczne, czyli dotyczące nerwów obwodowych. Gdy dotyczą nerwów czuciowych, objawem może być mrowienie, drętwienie, piekący ból lub zaburzenia czucia. Skutkiem uszkodzenia nerwów ruchowych jest osłabienie, a następnie zanik mięśni, natomiast w przypadku włókien autonomicznych zmniejsza się tolerancja zimna i powstają zmiany troficzne. Są widoczne jako zmniejszenie się grubości skóry, powstawanie przebarwień, uszkodzeń takich jak zmiany rozpadowe i owrzodzeń, które trudno się goją.

Zobacz też:

Dlaczego skutki demencji dotyczą zdrowia stóp?

W miarę, gdy się starzejemy, w naszych ciałach ubywa tkanki łącznej oraz ochronnych tłuszczowych „poduszeczek” znajdujących się pod skórą, co widać nie tylko na twarzy, ale też na stopach. W efekcie stopy stają się bardziej płaskie i szerokie, a kości i ścięgna bardziej narażone na urazy podczas chodzenia.

Osoba z Alzheimerem często nie jest w stanie powiedzieć, że odczuwa dyskomfort podczas chodzenia, dlatego trzeba ją obserwować. Problemy ze stopami mogą przyczyniać się do stawiania drobniejszych kroków i zwiększać ryzyko upadków.

Czytaj też: Objawy choroby Parkinsona na stopach. Te zmiany powinny zaniepokoić. Zobacz, jak rozpoznać nietypowe oznaki parkinsona po wyglądzie stóp

Jeżeli dana osoba ma trudności z poruszaniem się, robi to niechętnie lub wolniej niż zwykle, wydaje się niestabilna, a zwłaszcza szura nogami, powodem mogą być właśnie zmiany skórne związane z demencją.

W takiej sytuacji absolutnie niezbędne jest noszenie odpowiedniego obuwia, szczególnie w przypadku pacjentów z cukrzycą. Pozwala to zmniejszyć ryzyko powstania tzw. stopy cukrzycowej, gdy nawet drobne uszkodzenie może prowadzić do dotkliwego zakażenia.

Niestety, pacjenci z alzheimerem często noszą nieodpowiednie buty, przez co cierpią. W jednym z niedużych badań takich osób w wieku 65-95 lat problemy ze stopami miało 89 proc. uczestników. Obuwie dobrane właściwie do stopy pod względem długości i szerokości nosiło tylko ok. 30 proc. osób, a u prawie 70 proc. ich rozmiary były nieprawidłowe.

W przypadku stóp skłonnych do zmian chorobowych konieczne jest też dbanie o codzienną higienę stóp, noszenie bawełnianych skarpet, regularne obcinanie paznokci i monitorowanie wszystkich uszkodzeń. W razie przewlekłych lub nawracających problemów warto skonsultować się z lekarzem by sprawdzić, czy podłożem ich rozwoju nie jest alzheimer.

Polecamy także:

Wsparcie dla osób starszych

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Objawy choroby Alzheimera zobaczysz na stopach. Sprawdź, po czym można poznać rozwój demencji i kiedy skonsultować się z lekarzem - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki