MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Carniacy i Kurpiowszczyzna wystąpią w Tarnogrodzie, w 40. Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej. Wydarzenie odbywa się 20-22.10.2023

Kazimierz Żyra
Archiwum W. Kuczyńskiego
Tarnogród to niewielkie miasto w powiecie biłgorajskim w województwie lubelskim. W październiku lub w listopadzie każdego roku w miasteczku odbywa się Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Podczas imprezy prezentowane są najlepsze spektakle przygotowywane przez zespoły folkorystyczne i wiejskie grupy teatralne. Uczestnicy ogólnopolskiego sejmiku wyłaniani są podczas 5 sejmików międzywojewódzkich, m.in. w Stoczku Łukowskim. W sejmiku w tym mieście późną wiosną zaprezentowały się we wspólnym przedstawieniu zespoły “Carniacy” z Czarni oraz “Kurpiowszczyzna” z Myszyńca. Autorem scenariusza widowiska “Zaślubiny po kurpiowsku” jest Witold Kuczyński.

Występy poszczególnych zespołów podczas sejmików międzywojewódzkich oceniane są przez profesjonalnych jurorów. Na czele Rady Programowej 40. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej stoi prof. Lech Śliwonik - wybitny teatrolog, wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

20-23 października 2023 r. zespoły z powiatu ostrołęckiego zaprezentują jeden z trzynastu spektakli. “Carniacy” byli zapraszani na sejmik ogólnopolski już kilkakrotnie. Dla “Kurpiowszczyzny” będzie to debiut na tego typu imprezie.

Organizatorzy nie przyznają miejsc poszczególnym zespołom. Cztery najlepsze spektakle zaprezentowane zostaną jednak pod koniec listopada podczas X Festiwalu Wiejskich Teatrów “Zwyki” w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Członkowie zespołów “Carniacy” i “Kurpiowszczyzna” wierzą, że pod koniec listopada wystąpią na scenie profesjonalnego stołecznego teatru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki