MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski Mazowsza już ruszył. Można zgłaszać projekty

OPRAC.:
Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Właśnie ruszył Budżet Obywatelski Mazowsza. W tej edycji na realizację pomysłów mieszkańców samorząd województwa przeznaczył rekordowe 30 mln zł! Projekty można zgłaszać do 21 stycznia 2024 r.

Budżet Obywatelski Mazowsza wystartował już po raz piąty. W tym roku w puli jest aż 30 mln zł! Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy województwa. W imieniu osób małoletnich składają je rodzice lub opiekunowie prawni. Każdy może zgłosić i poprzeć dowolną liczbę projektów. Mogą być to zarówno projekty inwestycyjne, jak również te „miękkie” – kulturalne, edukacyjne, profilaktyczne, dotyczące bezpieczeństwa czy ochrony środowiska. Na projekty inwestycyjne można wydać maksymalnie 1,2 mln zł, zaś na nieinwestycyjne – 240 tys. zł.
Projekty można zgłaszać do 21 stycznia 2024 r.

Czwartkowe popołudnia z BOM

W tym roku mieszkańcy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie na etapie pisania projektów. W grudniu i styczniu w każdy czwartek o godz. 15.00 do 19.00 pracownicy urzędu marszałkowskiego będą pełnić dyżur telefoniczny pod numerami telefonów: 22 59 79 693, 22 59 79 277 22 43 79 482. Pomogą w wypełnieniu formularzy, opowiedzą o wymogach koniecznych do złożenia projektu oraz wyjaśnią działanie systemu.

W 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy podregionu ostrołęckiego w głosowaniu wybrali 14 projektów. Będą one realizowane w 2024 roku. Znajduje się wśród nich wiele inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych, choćby takich jak warsztaty i zajęcia twórcze pt. „Strefa Pasji i Aktywności w działaniu”, czy kolejna odsłona akcji dla dzieci i młodzieży „Rozwijam się”. Zakupiono także 2 ambulanse dla MEDITRANS Ostrołęka. Serdecznie zachęcam do składania wniosków w tegorocznym BOM

– mówi Mirosław Augustyniak, radny województwa mazowieckiego.

Zgłaszane projekty powinny być odpowiedzią na potrzebę mieszkańców i wspierać rozwój województwa mazowieckiego. Projekt, aby mógł zostać rozpatrzony, musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców regionu. Co ważne – podpisy poparcia pod projektami będzie można zbierać nie tylko na listach papierowych, ale także elektronicznie.

Całe województwo? A może podregion?

Projekty, ze względu na swój charakter, mogą obejmować całe województwo lub tylko jeden z dziewięciu podregionów (ciechanowski, ostrołęcki, siedlecki, radomski, żyrardowski, płocki, warszawski-zachodni, warszawski-wschodni oraz m.st. Warszawę). Dzięki takiemu podziałowi każdy z obszarów ma zagwarantowaną pulę środków, które zostaną wykorzystane na działania wyłącznie w tym rejonie.

Warunki, które musi spełnić projekt

Środki Budżetu Obywatelskiego Mazowsza są częścią budżetu województwa, dlatego też zadania, które można z nich realizować, muszą dotyczyć zadań o charakterze wojewódzkim – np. profilaktyki, promocji i ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, a także infrastruktury społecznej czy drogowej. Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego.

Jak zgłosić projekt? Najwygodniejszą formą zgłoszenia projektu jest skorzystanie z formularza na stronie Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Można w nim zapisywać wersje robocze, edytować projekt, dodawać załączniki. Przez platformę urzędnicy będą się kontaktować z autorami projektów na etapie oceny.

Projekt można też zgłosić w formie papierowej – pocztą lub osobiście w siedzibie urzędu marszałkowskiego w Warszawie lub w jednej z delegatur – Radomiu, Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce, Piasecznie, Żyrardowie czy Wołominie. Wtedy należy jednak pamiętać, że projekt musi być zgłoszony na poprawnym formularzu, który można pobrać ze strony. Również podpisy poparcia należy zebrać na odpowiednim formularzu.

Piec ceramiczny i koło garncarskie w CKZiU w Ostrołęce

Wśród zwycięskich projektów 3. edycji BOM w 2022 roku znalazło się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrołęce, które zostało dofinansowane przez samorząd Mazowsza kwotą blisko 30 tys. zł. Środki trafiły do pracowni ceramicznej i przeznaczono je na zakup nowoczesnego pieca ceramicznego, elektrycznego koła garncarskiego i wielu innych elementów potrzebnych do prowadzenia warsztatów i kursów ceramicznych „Toczymy, lepimy, wypalamy”.

Skąd pomysł na projekt „Toczymy, lepimy, wypalamy?

Bodźcem do zgłoszenia projektu był fakt, że w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU) w Ostrołęce prowadzony jest kierunek terapeuta zajęciowy.

W ramach zajęć słuchacze wychodzili na warsztaty z zakresu ceramiki, gdzie odbywało się także wypalanie rękodzieła w specjalnym piecu. Niestety, za udział w warsztatach słuchacze musieli płacić. Stąd pomysł, by taki piec pozyskać do szkoły z myślą o wszystkich słuchaczach, ale także lokalnej społeczności

– informuje Lucyna Grala, nauczyciel zawodu, terapeuta zajęciowy.

Projekt zatytułowano o „Toczymy lepimy, wypalamy”.

Wspólnie z panią Lucyną i przy wsparciu innych osób uzupełniliśmy i złożyliśmy wniosek. Po formalnym uzyskaniu akceptacji wniosku, nadszedł czas pozyskania głosów popierających inicjatywę. Dzięki odpowiedniemu poparciu udało się pozyskać środki na realizację projektu. Potem był czas na zakup wyposażenia, z którego korzystają już nie tylko słuchacze, ale także inne osoby, np. uczestnicy domów seniora czy wychowankowie bursy

– dodaje Zbigniew Mielnicki, główny autor wniosku.

Jak zdobyć poparcie dla projektu?

Przede wszystkim zwróciliśmy się do członków społeczności naszego centrum, uzasadniając racjonalność projektu. Poprosiliśmy, by każdy z poinformowanych przekazał pozyskaną wiedzę i prośbę o poparcie inicjatywy swoim bliskim i znajomym. Prośbę o oddanie głosu na projekt przekazaliśmy zaprzyjaźnionym osobom i instytucjom. Ponadto o poparcie poprosiliśmy za pośrednictwem naszej strony internetowej i portali społecznościowych. Działania okazały się na tyle skuteczne, że uzyskaliśmy stosowną akceptację i zrealizowaliśmy projekt

– mówi dyrektor CKZiU w Ostrołęce, Dorota Czyż.

Żródło: Urząd Marszałkowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki