MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Blisko połowa Polaków kłamie na rozmowie o pracę. Dlaczego kandydaci oszukują przyszłych pracodawców?

MM
Choć mówi się, że w biznesie uczciwość to podstawa, podawanie fałszywych lub naciągniętych informacji przez osoby szukające pracy jest w Polsce dość powszechne. Jak i dlaczego oszukujemy na rozmowach o pracę?
Choć mówi się, że w biznesie uczciwość to podstawa, podawanie fałszywych lub naciągniętych informacji przez osoby szukające pracy jest w Polsce dość powszechne. Jak i dlaczego oszukujemy na rozmowach o pracę? unsplash
Prawie co drugi Polak otwarcie przyznaje się do kłamania na rozmowach kwalifikacyjnych. Jednak tylko 1 na 4 nieuczciwych kandydatów został przyłapany na mówieniu nieprawdy.

Jak wynika z badania serwisu LiveCareer, Polacy mają sporo za uszami w kwestii kłamania na rozmowach kwalifikacyjnych.

Najczęściej mijanie się z prawdą dotyczy dużego zainteresowania ofertą pracy (42%) oraz zaniżania swoich oczekiwań finansowych (37%). Nieco rzadziej — czynników motywujących do pracy (34%), relacji z poprzednim przełożonym (31%) oraz powodów zmiany pracy (31%). 27% badanych zapytanych o największą porażkę zawodową, celowo opisało inną, mniej dramatyczną.

Warto przeczytać:

Czemu Polacy kłamią podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Najczęstszym powodem jest długi okres bezrobocia (24%) oraz niespełnianie wymagań podanych w ofercie pracy (18%) i stresowanie się rozmową kwalifikacyjną (17%). Co dziesiąty ankietowany jest skłonny skłać, byleby dostać wyższą pensję.

- Są różne rodzaje kłamstwa, jednak oszukiwanie rekruterów to rodzaj manipulacji. Nawet jeśli kłamstwo wydaje nam się niewielkie lub uzasadnione, to, mówiąc nieprawdę, usiłujemy przecież wpłynąć na decyzję drugiej osoby i dostać pracę. Poza tym rekruter może nas łatwo sprawdzić, np. w internecie lub kontaktując się z naszym przełożonym – mówi Małgorzata Sury, ekspertka ds. Kariery.

Kłamanie na rozmowach kwalifikacyjnych to zjawisko powszechne, choć nie zawsze wynika z wyrachowania kandydatów — często jest uwarunkowane po prostu presją ekonomiczną i społeczną lub silnymi emocjami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Blisko połowa Polaków kłamie na rozmowie o pracę. Dlaczego kandydaci oszukują przyszłych pracodawców? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki