MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa Regionów w Starym Lubiejewie. Rywalizację kół gospodyń wiejskich połączono z piknikiem. Wydarzenie odbyło się 8.07.2023

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Wideo
od 16 lat
W sobotę, 8 lipca przy ZS CKR w Starym Lubiejewie odbył się Piknik z produktem polskim - Bitwa regionów. Przed jurorami zaprezentowało się 8 kół gospodyń wiejskich, które przygotowały swoje najlepsze potrawy. Organizatorzy zadbali o muzykę, ciekawe pokazy oraz mnóstwo atrakcji dla najmłodszych.

Piknik z produktem polskim - Bitwa regionów odbył się przy Zespole Szkół CKR w Starym Lubiejewie. Oprócz konkursu kulinarnego organizatorzy zadbali o wiele innych atrakcji. Były występy muzyczne, taneczne, zawody sportowe oraz pokaz w wykonaniu ratowników medycznych i strażaków z PSP w Ostrowi Mazowieckiej. Z myślą o dzieciach przygotowano dmuchane zjeżdżalnie, bańki mydlane oraz zajęcia z animatorami.

Ponadto, zorganizowano sporą wystawę sprzętu rolniczego (starego i nowoczesnego), a swoje stanowiska mieli m.in. Klub Strzelectwa Sportowego "Obrońca" z Troszyna (można było obejrzeć broń kolekcjonerską i postrzelać z karabinów pneumatycznych) oraz lokalne przedsiębiorstwa i instytucje.

Nad prawidłowym przebiegiem pikniku czuwał dyrektor szkoły Roman Malicki. Dyrektor ZS CKR powiedział, że poznawanie tradycji, kultury oraz odkrywanie bogactwa regionalnej kuchni to istotny element w życiu każdego człowieka, bo „Polskie i lokalne jest najlepsze”. W pikniku wziął udział m.in. minister Henryk Kowalczyk, senator Robert Mamątow, starosta ostrowski Zbigniew Chrupek, a także burmistrz i wójtowie gmin pow. ostrowskiego.

Podziękowania i wielkie gratulacje, że panie i panowie z kół gospodyń wiejskich przyczyniają się do promocji polskiej żywności. Jest to już kolejna edycja Bitwy Regionów. Bitwa Regionów odbywa się w każdym powiecie, a kolejny etap odbędzie się w każdym województwie. Ważne jest, żeby koła gospodyń były promowane, dofinansowane, zauważone

- mówił minister Kowalczyk.

Henryk Kowalczyk powiedział też, że w tym roku dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich zostało prawie dwukrotnie zwiększone i że ma nadzieję, że zachęci to do ich zakładania. Aby zarejestrować KGW wystarczy zgłosić się z listą założycielską do biura powiatowego ARiMR. To pozwala zdobyć osobowość prawną i można już ubiegać się o środki finansowe z różnego rodzaju instytucji na działalność. W tej chwili w kraju jest prawie 12 tys. kół, które zrzeszają prawie 300 tys. osób.

W "Bitwie Regionów" w Starym Lubiejewie wzięło udział 8 kół gospodyń wiejskich. Zwycięzca "bitwy" będzie reprezentował powiat ostrowski na etapie wojewódzkim 3 września w Gołotczyźnie k. Ciechanowa. Każde koło zaprezentowało jedno danie przed komisją konkursową.

A oto wyniki rywalizacji:

  1. KGW w Chmielewie za flaczki znad Wągrody
  2. KGW w Wąsewie za szare kluski
  3. KGW w Zarębach-Warchołach za kartacze

Wyróżnienia: KGW w Tymiankach-Buciach za wiejskie pierogi z mięsem i grzybami leśnymi oraz KGW w Kępistach-Borowych za bigos z cukinii

Pozostałe koła, które zaprezentowały swoje potrawy to: KGW w Rostkach Wielkich "Rostkowianki", KGW w Kalinowie "Kalinowe Szpilki", KGW w Królach Dużych.

Potrawy oceniło jury w składzie: Marta Falbowska - nauczyciel przedmiotów gastronomicznych w ZS CKR w Starym Lubiejewie, Dorota Subda - kierownik biura powiatowego ARiMR w Ostrowi Mazowieckiej, Jolanta Brzuska - kierownik placówki terenowej KRUS w Ostrowi Mazowieckiej i Paweł Smoliński - zastępca dyrektora KOWR Oddział terenowy w Warszawie.

Warto dodać, że KGW z Chmielewa wygrało również ubiegłoroczną edycję Bitwy Regionów w Bogutach-Piankach. Tak było w 2022:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki