Antena Radia Maryja budzi emocje mieszkańców

Jarosław Sender
Udostępnij:
Mieszkańcy Ław i Goworek koło Ostrołęki zrzeszeni w stowarzyszeniu "Na Rzecz Przetrwania" są zaniepokojeni: na 130-metrowej wieży, sąsiadującej z ich działkami i domami, a należącej do firmy INFO TV-FM z Zamościa, zostały zainstalowane nowe anteny.

- W pozwoleniu na budowę wieży, wydanym przez starostwo, było zapisane, że na wieży powstaną trzy układy anten: dwa radiowe i jeden telewizyjny. Inwestor podał, że moc nadawcza anten wyniesie 10 KW. Teraz, kiedy zostały dowieszone nowe anteny, ich moc na pewno jest większa. Co to są za anteny? Czy to jest zgodne z prawem? - pyta nasza Czytelniczka.

Brak podstaw

O odpowiedź zwróciliśmy się do Elżbiety Mierzejewskiej, powiatowej inspektor nadzoru budowlanego.

- Stowarzyszenie "Na Rzecz Przetrwania" zwróciło się do nas z prośbą o sprawdzenie wykonywanych na wieży prac montażowych - przyznaje inspektor Mierzejewska. - Na dzień 20 stycznia wyznaczyliśmy termin oględzin tej inwestycji. Do wzięcia w nim udziału wezwaliśmy właściciela obiektu. Ten jednak się nie stawił.

Okazało się, że firma zmieniła adres i zawiadomienie z nadzoru budowlanego do niej nie dotarło. Inwestor poinformował jednak nadzór o swoich działaniach.

- Zgodnie z tą informacją w grudniu 2009 roku na wieży zamontowano trzy anteny dla "Radia OKO" i "Radia Maryja" o mocach odpowiednio 0,5 KW i 1,0 KW - przekazuje inspektor Mierzejewska. - W styczniu firma P4 z Warszawy, najemca części powierzchni wieży, zamontowała anteny telefonii komórkowej "Play", które zostały uruchomione.

Mierzejewska poinformowała nas, że na montaż anten nie jest wymagana decyzja o pozwoleniu na budowę, ani zgłoszenie właściwemu organowi. W związku z tym uznała, że brak jest podstaw do wszczęcia postępowania administracyjnego w tej sprawie.

Wieża w sądzie

Wieża w Ławach stoi tam ponad rok. Tymczasem sprawa wydania pozwolenia na jej budowę wciąż znajduje się na wokandzie sądowej. We wtorek, 9 lutego, odbędzie się rozprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Spółka INFO TV-FM złożyła skargę na decyzję Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (decyzja jest korzystna dla mieszkańców Ław i Goworek).

Przypomnijmy. Kilkunastu mieszkańców wsi Ławy i Goworki złożyło wniosek o stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę wieży, wydanego przez starostę ostrołęckiego. Wojewoda mazowiecki odmówił wszczęcia postępowania w tej sprawie. Natomiast Główny Inspektorat uchylił decyzję wojewody i przekazał do ponownego rozpatrzenia.

Zdaniem GINB nie ustalono m.in. jak są usytuowane nieruchomości mieszkańców względem wieży i czy znajdują się one w obszarze jej oddziaływania. Nie zebrano też dokumentów, niezbędnych do stwierdzenia, czy mieszkańcy mogą być stroną w postępowaniu w sprawie stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę wieży.

Spółka INFO TV-FM chce utrzymać pozwolenie na budowę w mocy. A mieszkańcy, którzy od samego początku sprzeciwiali się postawieniu tam wieży, mają nadzieję, że sąd uzna inaczej.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jurekogorek
Osoby ze stowarzyszenia, ktore biora udzial w tym bojkocie niech przestana korzytsac z telefonow komorkowych, wylacza radio i telewizor i niech sie przeniosa do czasow KROLA CWIECZKA w tamtych czasach nie bylo telewizji, radia i telefonow i tez ludzie zyli.
pozdrowienia dla tempej masy. :blin k:
Dodaj ogłoszenie