Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzejewo. Spektakl „U źródeł powołania” - w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia – Andrzejewskiemu Ziomkowi. Zdjęcia

Hanna Chromińska
Fot. Michał Rutkowski
20 października 2020 r. minie 40 lat od ostatniej wizyty Prymasa Tysiąclecia w Andrzejewie. W andrzejewskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uczczono pamięć Stefana kardynała Wyszyńskiego, który określał się jako „andrzejewski ziomek”.

11 października 2020 r. kościele pw. Św. Bartłomieja w Andrzejewie odbył się spektakl „U źródeł powołania” zamykający projekt pod tym samym tytułem.

Michał Rutkowski - pomysłodawca i koordynator projektu – tak mówi o jego założeniach:

Rodzina Wyszyńskich przeniosła się z Zuzeli do Andrzejewa gdy przyszły prymas miał 9 lat. W tym kościele przystąpił do pierwszej komunii świętej i przyjął sakrament bierzmowania, na tutejszym cmentarzu pożegnał przedwcześnie zmarłą matkę, tu rozpoczął drogę do kapłaństwa i godności kościelnych. Motyw andrzejewski był stale obecny w myślach i czynach Prymasa Tysiąclecia, o czym najlepiej zaświadczają jego wizyty w naszej miejscowości. Pomysł na upamiętnienie Prymasa jako Andrzejewskiego Ziomka narodził się po wysłuchaniu „Civis Christi” – skomponowanej przez Romana Kołakowskiego poetyckiej kantaty opowiadającej w prostych słowach o życiu i kapłańskiej posłudze Stefana kardynała Wyszyńskiego.

Na projekt „U źródeł powołania” złożyły się: wystawa przedstawiająca młodość i dorobek życia Prymasa, wyjazd do Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, koncert organowy „Moje Matki” i spektakl „U źródeł powołania”.

Koncert organowy w Andrzejewie, 4.10.2020

Andrzejewo. Koncert organowy "Moje Matki". 4.10.2020. Zdjęcia

Projekt został zrealizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020.”

Spektakl „U źródeł powołania” to połączenie tekstu, muzyki i obrazów z młodości prymasa oraz jego późniejszych powrotów do miejsc z dzieciństwa. Jolanta Andruszkiewicz – autorka scenariusza i reżyserka spektaklu - połączyła wspomnienia lat dziecinnych i młodzieńczych księdza prymasa ze słowami, które w czasie wizyt kierował do wiernych w Zuzeli i Andrzejewie.

Muzyczną oprawę spektaklu wzbogaciły cztery pieśni. Muzykę do utworów „Matka”, „Ojciec” i „Szkoła” (3 pierwszych tekstów Romana Kołakowskiego z kantaty „Civis Christi”) oraz wiersza lokalnego twórcy Ryszarda Skłodowskiego skomponował Paweł Andruszkiewicz.
W widowisku „U źródeł powołania” udział wzięli:

  • Jacek Stachacz, który posługiwał się słowami Prymasa
  • Ewa Warszawin - jako Janina Jurkiewicz (siostra Prymasa)
  • Agnieszka Przychodznień - jako pani Świerdzewska (gospodyni proboszcza)
  • Ks. Andrzej Zieliński – narrator
  • Paweł Andruszkiewicz – muzyka, śpiew

Spektakl został bardzo dobrze przyjęty przez widzów. Na zakończenie spotkania realizatorzy projektu poinformowali, że w najbliższych dniach ukaże się publikacja, której tematem są związki Prymasa Tysiąclecia parafią pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Andrzejewie.

Zobacz inne aktualności z powiatu ostrowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki