Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40 gmin na 40-lecie Tygodnika Ostrołęckiego: Wąsewo

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Beata Modzelewska
- Na przestrzeni lat gmina odnotowuje dynamiczny rozwój. W miarę możliwości, mimo pewnych utrudnień, staramy się pracować dla dobra wspólnego, w miarę oczekiwań naszych mieszkańców - podkreśla Rafał Kowalczyk, wójt gminy Wąsewo. I wymienia kilka ważnych w ostatnich latach inwestycji.

- Cieszymy się z niedawnej wielkiej inwestycji – budowy nowej siedziby Biblioteki Publicznej w Wąsewie. Zakończyliśmy to przedsięwzięcie na początku 2021 roku, sfinansowane w znacznej części ze środków zewnętrznych, z gminnym wkładem oczywiście. Jest to nowy, okazały budynek z bardzo bogatym księgozbiorem, do korzystania z którego zachęcam – mówi wójt.
Biblioteka stała się też swoistym centrum aktywności – koordynuje wiele wydarzeń rekreacyjnych, kulturalnych.
- Ważna w rozwoju gminy jest infrastruktura, zarówno ta techniczna, której nie widzimy na co dzień, jak i ta widoczna czyli budowa i przebudowa dróg – podkreśla wójt Kowalczyk. - W ostatnim czasie dużo w tym zakresie się zadziało. Z racji, że na terenie gminy znaczną część dróg stanowią drogi powiatowe, przykładamy wielką wagę do współpracy z powiatem i od wielu lat partycypujemy w kosztach przebudowy infrastruktury drogowej. W ubiegłym roku zakończyliśmy budowę 6-kilometrowego ciągu dwóch dróg powiatowych: od szosy Różańskiej do Wąsewa oraz od Wąsewa do Wysocza wraz z przebudową dwóch obiektów mostowych. W tym roku rozpoczęła się przebudowa kolejnych odcinków zakończonych rondem, tu, w centrum Wąsewa.
Prace mają się zakończyć w tym roku.

- To kolejna duża inwestycja powiatowa na terenie gminy Wąsewo. Zabiegaliśmy z wójtem i rada o tę inwestycję. Pozwoli ona mieszkańcom bezpiecznie przemieszczać się, ponieważ wbudowane zostanie tu rondo, będą też parkingi - mówi Grzegorz Jaworski, przewodniczący Rady Gminy Wąsewo.

Wąsewo to gmina rolnicza.
- Rolnictwo to kolejny ważny obszar funkcjonowania naszej gminy. Mamy kilkudziesięciu prężnie działających rolników, zajmujących się głównie produkcją mleka, ale mamy też kilku rolników zajmujących się hodowlą trzody chlewnej – mówi wójt.

Kolejną dziedziną, na którą zwraca uwagę wójt Kowalczyk jest działalność społeczna.
- Bardzo dużo uwagi poświęcamy współpracy z organizacjami pozarządowymi. Uważamy że ta działalność ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju społeczności lokalnych. Na terenie naszej gminy funkcjonuje 5 Kół Gospodyń Wiejskich, 13 jednostek OSP, 2 kluby sportowe, stowarzyszenie Ziemia Wąsewska i kilka innych stowarzyszeń. Owocem tego były m.in. publikacje, w których pokazujemy historię naszej gmin, ale też różnego tylko festyny i wydarzenia. To jest też dla nas bardzo ważne i cieszymy się, że aktywność obywatelska jest tak duża.

Wójt Kowalczyk zachęca też do wypoczywania na terenie gminy Wąsewo.
- Południowa część naszej gminy wchodzi w obszar Zielonych Płuc Polski, Natura 2000, Puszczy Białej. Mamy duże kompleksy leśne, bogate w runo leśne, w piękne krajobrazy, gdzie można przyjemnie spędzić czas. A w północnej części mamy pożwirowiska, które dziś stanowią akweny bogate w ryby. Tutaj łowiono karpie w granicach 20 kg! Oczywiście one wracają do wody.

Mówiąc o gminie Wąsewo, trzeba też pamiętać o historii tego terenu. W 2019 roku mieszkańcy świętowali 650-lecie Wąsewa.

- Jak udowodnił i udokumentował nasz lokalny pasjonat historii Cezary Pałubiński, który jest przewodniczącym stowarzyszenia Ziemia Wąsewska, pierwsze wzmianki o powstaniu tej osady były odnotowane w 1419 roku – mówi wójt.
A na stronie gminy znaleźliśmy taką oto wzmiankę: Wąsewo to nazwa dzierżawcza od nazwiska Wąs, zapisana w 1428 roku jako Wanschowo. Można też uznać tę nazwę jako topograficzą, gdyż Wąsy oznaczają wyrastające części roślin, a może nawet wieś odpowiednio wijącą się ze swoimi domostwami. Nazwę tę można odnieść również do staropolskiego wyrazu Wąsosze, co oznacza miejsce, w którym coś się schodzi, zbiega, łączy. Określenie to odpowiada topograficznemu położeniu wsi.
W drugiej połowie XVI wieku Wąsewo leżało na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, łączących ziemię zakroczyńską, różańską, liwską i łomżyńską. W kierunku wschodnim przez Komorowo do Ostrowi. Na południe Długosiodło, Przetycz, Wyszków do Warszawy i Pułtuska. W kierunku zachodnim przez Goworowo trakt prowadził do Różana.
O Wąsewie i okolicy z czasów najazdu szwedzkiego opowiada Henryk Sienkiewicz
na kartach "Potopu": "... Książe ruszył głęboką i ciemną nocą ku Wąsowu i Jelonce,
przeszedł w Czerwinie rzekę i zostawiwszy jazdę w gołym polu,zasadził piechotę w pobliskich zagajnikach,aby niespodziewanie wychylić się mogła . ..."

I jeszcze jedna ciekawostka.
- Wspomniany Cezary Pałubiński wraz ze współpracownikami udowodnił, że tu, na terenie gminy żył dziadek Marii Konopnickiej. Pochowany jest na wąsewskim cmentarzu. Spoczywa tutaj także jego małżonka – podaje wójt Kowalczyk.

Nad Wąsewem góruje sanktuarium Matki Bożej Wąsewskiej.
– To miejsce, które jest darzone czcią przez osoby z całego regionu. Pamiętam, że jeszcze do niedawna piesze pielgrzymki z całego regionu 8 września, na święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, przychodziły nawet z odległego Myszyńca. Teraz te pielgrzymki są bardziej zmotoryzowane, ale 8 września Wąsewo przeżywa wielką uroczystość maryjną, I to jest nasze najważniejsze święto – mówi Rafał Kowalczyk. - Od 2008 roku organizujemy tez 15 sierpnia dożynki gminno-parafialne. I zawsze to nasze wydarzenie cieszy się wielkim zainteresowaniem.

- Żeby gmina mogła się rozwijać potrzebne są też miejsca pracy. Serdecznie zapraszam tych, którzy szukają terenów inwestycyjnych. Mamy aktualny Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, w ramach którego zawarte są tereny z przeznaczeniem gospodarczym. Bardzo serdecznie wszystkich zapraszam do odwiedzenia czy zamieszkania na terenie gminy Wąsewo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki