Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znany producent wędlin ma nowe problemy. Komisja Nadzoru Finansowego zadała kolejny cios zakładom w upadłości

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
ZM Henryk Kania S.A. od ponad trzech lat są w upadłości. Ale to nie koniec problemów dawnego króla wędlin
ZM Henryk Kania S.A. od ponad trzech lat są w upadłości. Ale to nie koniec problemów dawnego króla wędlin 123rf.com/profile_hafakot/123rf.com/profile_genlady
Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Zakłady Mięsne Henryk Kania karę trzech milionów złotych. To nie jedyny problem właścicieli firmy. Słynny zakład jest w upadłości. Niedawno był też negatywnym bohaterem afery.

Spis treści

KNF przekazała do publicznej wiadomości informację o nałożeniu 1 grudnia 2023 r. kary na ZM Henryk Kania S.A. w wysokości 3 mln zł. Chodzi o nieprawidłowości przy obowiązkach sprawozdawczych w okresie od 2017 do 2018 r.

Znany producent wędlin źle wykonał obowiązek sprawozdawczy

Według urzędników KNF spółka naruszyła art. 56 ust. 1 pkt 2 lit. Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Kontrolerzy wskazali, że w sposób nienależyty wykonano obowiązki informacyjne w związku ze sporządzeniem: raportu rocznego za rok obrotowy 2017, raportu półrocznego za I półrocze 2018 roku, raportu rocznego za 2018 rok.

Kara nałożona na zakład wędliniarski mogła przekroczyć 70 mln zł

Trzy miliony złotych, które najprawdopodobniej będą musiały zapłacić Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A. to nie najwyższy wymiar kary, jaki grozi spółce akcyjnej za niedopełnienie obowiązków sprawozdawczych. W tym przypadku kara mogła sięgnąć nawet 70 992 950 zł.

Jak spółka akcyjna może uniknąć kary ze strony KNF?

Możliwe jednak, że zakłady wędliniarskie unikną zapłacenia nawet nałożonej kary w wysokości 3 mln zł. Będzie na to szansa jeśli ZM Henryk Kania S.A. zwróci się do Komisji z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy albo wniesie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję, nawet bez uprzedniego skorzystania z prawa do zwrócenia się do Komisji z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Poważne zarzuty wobec firmy wędliniarskiej. Jest w upadłości

Nawet jeśli ta procedura się powiedzie, to słynne zakłady przetwórstwa mięsnego raczej nie zapiszą się już w historii. W czerwcu 2020 r. sąd w Katowicach ogłosił upadłość firmy, a decyzja ta uprawomocniła się w październiku tego samego roku. Warto przypomnieć, że wrześniu 2019 roku „Puls Biznesu” dotarł do dokumentów Aliora. Wynikało z nich, że w banku dochodziło do nieprawidłowości w przyznawaniu finansowania Zakładom Mięsnym HK. Lista zarzutów wobec spółki była jednak dłuższa.

Firma miała m.in. wymieniać się pustymi fakturami ze swoją spółką zależną Rubin Energy, na łączną wartość ponad 740 mln zł, a także wyłudzić zwrot podatku VAT w wysokości 28 mln zł. W lipcu 2020 r. były właściciel zakładów Henryk K., został zatrzymany w Argentynie, gdzie trafił do aresztu domowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Znany producent wędlin ma nowe problemy. Komisja Nadzoru Finansowego zadała kolejny cios zakładom w upadłości - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki