Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zmiany na maturze od 2024 podane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Sprawdź, co będzie inne w tym roku i kogo obejmują reformy

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Sprawdź, jakie zmiany zaszły na maturze 2024 i czego można spodziewać się w kolejnych latach.
Sprawdź, jakie zmiany zaszły na maturze 2024 i czego można spodziewać się w kolejnych latach. Tomasz Czachorowski
Matura w 2024 roku odbędzie się tak jak co roku, w maju. Centralna Komisja Egzaminacyjna w związku z nowelizacją ustawy o systemie oświaty w Informatorze maturalnym poinformowała o zmianach, które od tego roku szkolnego obowiązywać będą na egzaminie dojrzałości. Sprawdź, czego dokładnie dotyczą i których uczniów obejmują. Warto zaznaczyć, że wśród zmian pojawiły się też te, które obowiązywać będą od roku szkolnego 2024/2025.

Spis treści

Zmiany będą na maturze 2024

Matura, do której uczniowie przystąpią w 2024 roku, oparta jest na okrojonym zakresie materiału, ujętym w wymaganiach egzaminacyjnych, a nie podstawie programowej. Zmieni się to dopiero w roku szkolnym 2024/2025 – wówczas obowiązywać będzie już cała podstawa programowa, szczegółowe informacje na ten temat są ujęte w Informatorze maturalnym od roku 2025.

Obecnie w związku z nowelizacją ustawy o systemie oświaty na maturze 2024 możemy spodziewać się kilku zmian. CKE opublikowała aktualizację z 2 października 2023 roku, która została dodana do Informatora.

Sprawdź w galerii, czego dotyczą zmiany na maturze >>

Jak będzie wyglądała matura 2024?

Większość uczniów, którzy podejdą do matury 2024 to osoby, zdające egzamin w formule 2023 (absolwenci 4-letniego liceum i 5-letniego technikum). W tym roku nie ma obowiązku zdania na min. 30 proc. jednego z przedmiotów dodatkowych.

Maturzyści muszą przystąpić do egzaminów pisemnych obowiązkowych (język polski, matematyka oraz język obcy nowożytny) i ustnych, a także zdać je przynajmniej na 30 procent. Poza tym obowiązkowe jest przystąpienie do przynajmniej jednego przedmiotu w zakresie rozszerzonym, w tym przypadku nie obowiązuje jednak próg zdawalności.

Zgodnie z harmonogramem matur podanym przez CKE egzaminy rozpoczną się we wtorek, 7 maja 2024 roku maturą z języka polskiego, a zakończą 25 maja egzaminami ustnymi. Osoby, które z ważnych przyczyn nie będą mogły uczestniczyć w terminie głównym, będą mogły przystąpić do matur w terminie dodatkowym (3-17 czerwca 2024).

Ogłoszenie wyników matury zostało zaplanowane na 9 lipca. Osoby, które nie zdadzą egzaminu dojrzałości, mają szansę poprawić swój wynik 20-21 sierpnia.

Źródła:

  • Część ogólna informatora w roku 2024;
  • Ustawa z dnia 30 sierpnia 2023 o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany na maturze od 2024 podane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Sprawdź, co będzie inne w tym roku i kogo obejmują reformy - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki