Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziemniak w ogrodzie? Nie tak jak myślisz! Wykorzystaj skórkę, surowe plastry, a nawet wodę, w której gotowały się ziemniaki. Jak mogą pomóc?

Justyna Madan
Justyna Madan
Ziemniaki są nie tylko pyszne, ale również przydatne na inne sposoby. Wykorzystaj skórkę, surowe plastry i wodę ziemniaczaną w ogrodzie.
Ziemniaki są nie tylko pyszne, ale również przydatne na inne sposoby. Wykorzystaj skórkę, surowe plastry i wodę ziemniaczaną w ogrodzie. pixabay.com
Jeśli w czasie przygotowywania obiadu, zostały ci obierki ziemniaków – nie wyrzucaj ich. Poza tym, że możesz je dodać do kompostu, mają też inne zastosowania. Przydadzą się w ogrodzie. Przy okazji zachowaj też kilka plasterków surowego ziemniaka i nie wylewaj wody, w której gotowały się ziemniaki. Odkryj kilka zaskakujących zastosowań ziemniaka, dla zdrowszego i piękniejszego ogrodu.

Spis treści

Obierki ziemniaczane są jadalne i można z nich zrobić pyszne chipsy. Jeśli jednak nie mamy na nie ochotę, obierki wciąż warto zachować, ponieważ przydadzą się do naszego ogrodu. Zawierają skrobię, potas i inne ważne składniki, dlatego są świetnym organicznym nawozem dla naszych upraw.

Zaskakujące zastosowanie obierek i plasterków ziemniaków

Dzięki swoim właściwościom, obierki są świetnym nawozem, ale nie wystarczy po prostu rozrzucić je po ziemi, żeby wykonały swoją pracę. Przede wszystkim może to przyciągać niepożądane gryzonie i inne szkodniki, a przecież chodzi nam o to, żeby je odstraszać, a nie na odwrót.

Napar ze skórek ziemniaczanych może być stosowany do roślin domowych w miesiącach zimowych, kiedy nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego. Dzięki obierkom nie musimy tak często podlewać naszych roślin.

1. Kompost

Obierki ziemniaczane, a także inne resztki warzyw są doskonałym dodatkiem do stosu kompostu. Są bogate w azot, który pomaga przyspieszyć proces rozkładu. Oprócz azotu obierki ziemniaczane zawierają również fosfor, potas i wapń, z których wszystkie są ważne dla wzrostu roślin.

2. Nawóz

Obierki ziemniaczane i woda, w której gotowały się ziemniaki, są świetnymi naturalnymi nawozami dla roślin. Woda zawiera cenne składniki odżywcze, takie jak potas, fosfor i azot. Potas w wodzie ziemniaczanej jest ważny dla wzrostu roślin. Pomaga promować silny rozwój korzeni i odporność na choroby, podczas gdy fosfor jest niezbędny do rozwoju korzeni, tworzenia nasion i fotosyntezy.

Natomiast azot to kluczowy składnik chlorofilu, który jest niezbędny do fotosyntezy i zdrowego wzrostu roślin. Woda ziemniaczana jest szczególnie korzystna dla roślin, które rozwijają się w kwaśnej glebie, takich jak pomidory, papryka i borówki.

Obierki też są bogate w składniki odżywcze i w materię organiczną, która pomaga poprawić strukturę i żyzność gleby, ułatwiając roślinom pobieranie składników odżywczych i wody. Dzięki azotowi w skórkach rośliny rosną zdrowiej, a fosfor jest ważny dla rozwoju korzeni i tworzenia nasion.

Jeśli używasz wody ziemniaczanej jako nawozu, pamiętaj, aby rozcieńczyć ją ze świeżą wodą w stosunku 1:1. Używamy jej z umiarem. Za dużo nawozu może doprowadzić do uszkodzenia roślin.

3. Trzymaj komary grzybowe z daleka

Plasterki surowego ziemniaka można wykorzystać do zwalczania komarów grzybowych. Plasterki przyciągają te owady, które składają na ziemniakach jaja. Po kilku dniach należy wyrzucić plasterki i położyć nowe, jeśli wciąż jest taka potrzeba.

4. Organiczny starter

Ziemniaki mogą być używane jako biodegradowalny starter do nasion. Przetnij ziemniaka na pół, wydrąż w środku małe zagłębienie, dodaj ziemię i nasionko. Kiedy sadzonka wykiełkuje, możesz przesadzić ziemniaczaną doniczkę do ziemi ogrodowej. W związku z tym, że ziemniaki są bogate w składniki odżywcze, kiedy się rozkładają, te składniki uwalniane są do gleby, a to pomoże odpowiednio odżywić roślinę, która wykiełkowała w doniczce z ziemniaka.

5. Pożegnaj ślimaki

Skórki ziemniaczane mogą być używane jako przynęta na ślimaki. Te szkodniki przyciąga wilgoć zawarta w obierkach ziemniaków. Ślimak zaczyna na nich pełzać, żeby się pożywić. Rozłóż skórki wieczorem, a rano znajdziesz na nich ślimaki. Wyrzuć skórki wraz z niechcianymi szkodnikami.

6. Lepsza gleba

Obierki ziemniaczane są dodatkiem, który poprawi strukturę i żyzność gleby. Zawierają wysoki procent materii organicznej, która może poprawić zdolność gleby do zatrzymywania wilgoci i składników odżywczych. A zawarte w skórkach azot, fosfor i potas, są niezwykle ważne dla wzrostu roślin, więc spodziewaj się udanych plonów, które wyrosną na ziemniaczanych obierkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki