MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarzuty dla tanich linii lotniczych. „To nie jedyne działania Urzędu wobec przedsiębiorcy". Spółce grozi olbrzymia kara

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Prezes UOKiK postawił przewoźnikowi zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Spółce Wizz Air Hungary grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.
Prezes UOKiK postawił przewoźnikowi zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Spółce Wizz Air Hungary grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
Prezes UOKiK postawił Wizz Air Hungary zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Chodzi o zakup biletów w promocyjnej cenie – 35 zł. Jednak większość z nich spółka anulowała po zawarciu umowy. – Spółka odwołała większość rezerwacji, czym mogła naruszyć zbiorowe interesy konsumentów – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. To nie jedyne działania Urzędu wobec przedsiębiorcy. Przewoźnikowi grozi ogromna kara.

Spis treści

Zarzuty UOKiK dla Wizz Air. Czego dotyczą?

Konsumenci mają prawo zakładać, że przedsiębiorca prezentuje cechy danej oferty w sposób rzetelny i niewprowadzający w błąd. W przypadku tzw. tanich linii lotniczych podróżni przyzwyczajeni są do licznych promocji cenowych. Działając w zaufaniu do przewoźnika Wizz Air podjęli decyzję o kupnie biletów, zrealizowali płatność i dostali potwierdzenie zawarcia umowy zakupu biletu. Spółka odwołała większość rezerwacji, czym mogła naruszyć zbiorowe interesy konsumentów – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Jak wyjaśnia w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, klienci, którzy skorzystali z promocji oferowanej przez niskokosztowego przewoźnika – firmę Wizz Air, tak naprawdę nie mogli z niej skorzystać. – 18 maja ubiegłego roku przewoźnik oferował loty do dowolnego miejsca za 35 zł – wskazuje UOKiK. – Jednak większość konsumentów, którzy kupili bilety w cenie 35 zł, nie miało okazji z nich skorzystać. Spółka anulowała umowy następnego dnia od zakupu, powołując się na błąd techniczny i deklarując natychmiastowy zwrot poniesionych kosztów – dodano.

Skorzystać mogły jedynie osoby, których podróż odbywała się w ciągu 72 godzin od dokonania transakcji. – Do UOKiK wpłynęły liczne skargi, w sygnałach czytamy m.in. że „linie lotnicze tłumaczą się awarią systemu, mimo że namawiały cały dzień by skorzystać z ich promocji”. – Rzeczywiście, informacja o zniżkach w ramach promocji urodzinowej była dystrybuowana wieloma kanałami – podkreśla Urząd. – Nic nie wskazywało na to, że nie istnieje możliwość realizacji przelotu lotniczego na tych warunkach – dodano.

W związku z działaniami Wizz Air Hungary Prezes UOKiK postawił spółce zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Jaka kara grozi Wizz Air Hungary?

UOKiK przypomina ponadto, że w sprawie Wizz Air toczy się również postępowanie „dotyczące uznania postanowienia wzorca umowy za niedozwolone". – Chodzi o usługę Elastyczny towarzysz podróży. Konsumenci w sygnałach kierowanych do UOKiK wskazywali, że przewoźnik nie zwraca za nią opłaty w sytuacji, gdy lot zostanie przez spółkę odwołany – możemy przeczytać w komunikacie.

Jak wyjaśniono, w trakcie działań Prezesa UOKiK Wizz Air zastąpił kwestionowany wzorzec umowy nowym, który jednak nadal zawiera postanowienia wzbudzające wątpliwości.

– Nie ma podstaw do obciążania konsumentów opłatami za usługę, która nie została zrealizowana, z przyczyn leżących po stronie przedsiębiorcy. Zwrot środków powinien być wykonany automatycznie i bez zbędnych formalności – podkreśla Chróstny.

Jeśli zarzuty się potwierdzą, to zarówno za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów, jak i za stosowanie niedozwolonej klauzuli, spółce Wizz Air Hungary grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zarzuty dla tanich linii lotniczych. „To nie jedyne działania Urzędu wobec przedsiębiorcy". Spółce grozi olbrzymia kara - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki