MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Platforma OLX z zarzutami Prezesa UOKiK. „Konsument wprowadzany jest w błąd". Mamy odpowiedź firmy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zdaniem Prezesa UOKiK praktyki wykorzystywane przez platformę OLX mogły wprowadzać konsumentów w błąd i zaburzać transparentność procesu zakupów. Jeśli zarzuty się potwierdzą, Grupie OLX.pl grozi kara do 10 proc. obrotu.
Zdaniem Prezesa UOKiK praktyki wykorzystywane przez platformę OLX mogły wprowadzać konsumentów w błąd i zaburzać transparentność procesu zakupów. Jeśli zarzuty się potwierdzą, Grupie OLX.pl grozi kara do 10 proc. obrotu. Unsplash/ Thomas Lefebvre
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec Grupy OLX – poinformowano w poniedziałek. Zarzuty dotyczą nietransparentnego systemu zamieszczania opinii oraz algorytmu zawyżającego ceny. – Nie powinno się tak zdarzać, że w opisie oceny mowa jest o „kupujących”, a faktycznie żadna z wystawionych sprzedającemu opinii nie musi pochodzić od osoby dokonującej zakupu – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Mamy odpowiedź firmy.

Spis treści

Zarzuty Prezesa UOKiK dla OLX

– Nie powinno się tak zdarzać, że w opisie oceny mowa jest o „kupujących”, a faktycznie żadna z wystawionych sprzedającemu opinii nie musi pochodzić od osoby dokonującej zakupu – komentuje cytowany w komunikacie Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak poinformowano w poniedziałkowym komunikacie, konsumenci zgłaszali sygnały o nieprawidłowościach w systemie ocen na platformie OLX. Prezes UOKiK, po analizie sprawy, wszczął postępowanie wobec Grupy OLX i postawił jej dwa zarzuty:

  • Po pierwsze wątpliwości wzbudza grono osób uprawnionych do zamieszczania opinii w serwisie olx.pl, określonych mianem „kupujących”. Zdaniem UOKiK, sugerowanie, że opinia pochodzi od osoby, która zakupiła i zweryfikowała produkt, może wprowadzać w błąd.
  • Drugim obszarem jest kwestia stosowanej skali ocen. – Algorytm, jakim posługuje się serwis olx.pl, przypisuje wyższą wagę ocenom pozytywnym niż negatywnym i dodatkowo kwalifikuje jako oceny pozytywne te, które mieszczą się poniżej połowy w skali ocen – wyjaśniono.
  • Ponadto zwrócono uwagę, że konsument nie ma wglądu w to, jakie oceny cząstkowe składają się na ogólną ocenę ogłoszeniodawcy. Nie może się także zapoznać z pisemnymi komentarzami dodanymi podczas wystawienia ocen cząstkowych.

W ocenie Prezesa Urzędu opisane praktyki mogły wprowadzać konsumentów w błąd i zaburzać transparentność procesu zakupów. Jeśli zarzuty się potwierdzą, Grupie OLX.pl grozi kara do 10 proc. obrotu.

OLX odpowiada na zarzuty

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do przedstawicieli OLX. W odpowiedzi możemy przeczytać, że:

– Grupa OLX sp. z o.o. otrzymała pismo od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) informujące o wszczęciu postępowania w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Wątpliwości UOKiK budzi system ocen dostępny w serwisie olx.pl – czytamy.

Spółka prowadzi działalność zgodnie z przepisami prawa, obowiązującymi regulacjami i najwyższymi międzynarodowymi standardami biznesowymi i każdorazowo współpracuje z organami kontroli – dodano.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Platforma OLX z zarzutami Prezesa UOKiK. „Konsument wprowadzany jest w błąd". Mamy odpowiedź firmy - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki