MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz wstępu do lasów w gminach Różan i Goworowo (do końca maja 2024). Nadleśnictwo Pułtusk prowadzi oprysk przeciw szkodnikom

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. M. Bakuła/TO
Do mieszkańców powiatów ostrołęckiego i makowskiego wysłany został Alert RCB: "Uwaga! Do 31.05 zakaz wstępu do lasu w gminach Różan i Goworowo. Prowadzone będą opryski, działające drażniąco na drogi oddechowe, układ pokarmowy i oczy".

Jak podano w rządowym komunikacie, ze alert wysłany został ze względu na prowadzone przez leśników opryski lasu przeciwko szkodnikom.

Jak informuje Nadleśnictwo Pułtusk (to na jego terenie znajdują się wspomniane lasy w gminach Goworowo i Różan), oprysk to zabieg ratowniczy "w drzewostanach Lasów Państwowych ze względu na zagrażającą trwałości lasu obecność gąsienic strzygoni choinówki i brudnicy mniszki na terenach wchodzących w skład Nadleśnictwa Pułtusk - Leśnictw Jurgi i Kaszewiec (...) położonych w zasięgu terytorialnym gmin Różan i Goworowo."

Łączna powierzchnia, na której przeprowadzony zostanie oprysk to 1 255,5 ha.

Zabieg zostanie wykonany techniką agrolotniczą z użyciem insektycydu Confirm i środków pomocniczych.

Termin wykonania oprysku - pomiędzy 13 a 31 maja 2024, przy czym nadleśnictwo zaznacza, że termin może zostać przesunięty, jeśli nie będą sprzyjać warunki atmosferyczne.

O szkodnikach

Brudnica mniszka
Brudnica mniszka, rząpica mniszka (Lymantria monacha) – gatunek motyla z rodziny mrocznicowatych i podrodziny brudnicowatych. Brudnica żeruje na wielu gatunkach drzew, omija jednak klon, jesion, gruszę, robinię i topole, preferuje gatunki iglaste, głównie sosnę. Może występować gradacyjnie, głównie w drzewostanach powyżej 50. roku życia.

Strzygnia choinówka
Strzygonia choinówka, sówka choinówka (Panolis flammea) – gatunek motyla z rodziny sówek (Noctuidae). Szkodnik drzew iglastych, głównie sosny. Występuje w całej Europie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki