MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Olej parafinowy zwalczy szkodniki drzew. Jak i kiedy zrobić taki oprysk? Już można! Poznaj terminy i zasady. Sprawdź, na co zadziała

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Opryski olejowe pomagają się pozbyć wielu szkodników, m.in. ochojników, które na świerkach tworzą charakterystyczne twory, przypominające zniekształcone szyszki. To tzw. galasy, z których wylęgną się szkodniki, żerujące właśnie na świerkach i modrzewiach. Poza tym opryski na bazie oleju parafinowego są skuteczne w walce z m.in. przędziorkami, misecznikami, tarcznikami i innymi.
Opryski olejowe pomagają się pozbyć wielu szkodników, m.in. ochojników, które na świerkach tworzą charakterystyczne twory, przypominające zniekształcone szyszki. To tzw. galasy, z których wylęgną się szkodniki, żerujące właśnie na świerkach i modrzewiach. Poza tym opryski na bazie oleju parafinowego są skuteczne w walce z m.in. przędziorkami, misecznikami, tarcznikami i innymi. Katarzyna Laszczak
Olej parafinowy ma wiele zastosowań, przydaje się także do ochrony roślin przed szkodnikami. Można z nimi walczyć na różne sposoby, ale najlepiej wykorzystywać do tego celu preparaty ekologiczne lub jak najmniej toksyczne. Należą do nich między innymi środki oparte na oleju parafinowym, który jest stosunkowo bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla środowiska. Podpowiadamy, jak i kiedy stosować opryski z oleju i jakie szkodniki zwalczą.

Spis treści

Opryski olejowe działają na szkodniki kontaktowo, zatykając ich otwory oddechowe i uniemożliwiając im oddychanie. Z kolei szkodnikom chronionym przez chitynowy pancerzyk olej utrudnia przemieszczanie się i pobieranie pokarmu (np. misecznikom), co prowadzi do ich zagłodzenia. Dlatego też, jeśli zabieg ma być skuteczny, należy wykonać go w odpowiedni sposób, bardzo dokładnie pokrywając preparatem całą powierzchnię rośliny, a w sezonie wegetacyjnym także obie strony liści.

Uwaga: olej parafinowy może działać toksycznie na organizmy wodne, więc należy unikać oprysków w pobliżu zbiorników wodnych. Może być też stosowany przez wiele lat, nie tracąc na skuteczności, gdyż szkodniki się na niego nie uodparniają.

Polecamy też:

Jakie szkodniki zniszczy oprysk z oleju parafinowego

Olej parafinowy najskuteczniej niszczy zimujące formy szkodników, a także ich jaja. Pomoże pozbyć się takich szkodników jak:

Może też znacząco ograniczyć liczebność larw szkodliwych błonkówek, muchówek i motyli. W sezonie wegetacyjnym można go również wykorzystać do zwalczania mszyc i skoczków.

Niektóre szkodniki roślin żerują na dwóch gatunkach drzew i krzewów. Jeśli posadzimy je blisko siebie, narazimy je na choroby lub atak szkodników.

Tych drzew i krzewów nie wolno sadzić razem, bo będą chorowa...

Kiedy robić oprysk olejem parafinowym

Oprysk olejem parafinowym powinien być przeprowadzony przy umiarkowanie ciepłej (temp. ok. 10-14°C), bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie. Zbyt wysoka temperatura, panująca w czasie zabiegu, mogłaby doprowadzić do uszkodzenia roślin, a deszcz zmyłby z nich cały preparat.

Opryski środkami olejowymi wykonuje się zwykle w okresie bezlistnym, od jesieni do wiosny, najlepiej przed pękaniem pąków, ale czasami można je też przeprowadzić wiosną, a nawet w czasie wegetacji.
Termin zabiegu powinien być dostosowany zarówno do gatunku szkodnika, jak i rośliny, którą opryskujemy, gdyż wtedy będzie najbardziej skuteczny. Jeśli mamy problem z niszczącymi drzewa i krzewy iglaste ochojnikami (rodzaj mszyc), oprysk wykonuje się wczesną wiosną (świerk) lub w okresie bezlistnym (modrzew). W okresie bezlistnym powinniśmy też wykonać oprysk w przypadku miseczników, z wyjątkiem śliwy, dla której lepszym terminem zabiegu będzie wiosna (w fazie pękania pąków do zielonego pąka). Takie same terminy oprysków dotyczą też przędziorków, z tą różnicą, że zabieg przeciwko przędziorkowi owocowemu poleca się wykonać wczesną wiosną (w fazie pękania pąków).

Z kolei skoczki można zwalczać przez cały rok, zarówno w okresie bezlistnym jak i w sezonie wegetacyjnym. Skoczki to trudne do zauważenia szkodniki przypominające mszyce, które żerują m.in. na różach, ale też innych roślinach ozdobnych i użytkowych.

Sprawdź też: Kiedy i jak zrobić oprysk miedzianem. Na jakie choroby drzew pomoże?

Preparaty na bazie oleju parafinowego

Do oprysków nie stosuje się czystego oleju parafinowego, ale preparaty wykonane na jego bazie. Na rynku dostępnych jest zwykle kilka środków ochrony roślin, opartych na oleju parafinowym (obecnie m.in. Promanal 60 EC, PINOIL 012 AL., AKAROL 770 EC, Treol 770 EC ). Poszczególne preparaty mają jednak różne terminy zezwoleń i różne stężenie oleju w swoim składzie, dlatego zawsze należy wybierać aktualnie polecane środki, najlepiej przeznaczone do użytku amatorskiego lub amatorskiego i profesjonalnego.

Na co uważać, robiąc oprysk z olejem parafinowym

Podczas wykonywania zabiegu należy też przestrzegać wszystkich zaleceń producenta danego środka, gdyż olej parafinowy nie jest substancją całkowicie bezpieczną i ma również swoje ciemne strony. Poza tym, że działa toksycznie na organizmy wodne (niektóre preparaty, jak np. AKAROL 770 EC czy Treol 770 EC wymagają wyznaczenia strefy ochronnej o szerokości 25 m od granicy zbiornika wodnego), może też prowadzić do zniszczenia zwierząt pożytecznych (np. stawonogów), dlatego oprysk należy wykonywać bardzo starannie, unikając roznoszenia się preparatu po okolicy (polecane jest nawet zachowanie strefy ochronnej 1 m od obszarów, które nie zostały objęte zabiegiem).

Olej parafinowy może też powodować podrażnienia skóry, szczególnie u alergików, dlatego w czasie zabiegu wymagane jest stosowanie odzieży ochronnej. Zastosowanie oleju parafinowego na świerku może także prowadzić do zmiany zabarwienia igieł u niebieskich odmian na kolor zielony, o czym również warto pamiętać.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Olej parafinowy zwalczy szkodniki drzew. Jak i kiedy zrobić taki oprysk? Już można! Poznaj terminy i zasady. Sprawdź, na co zadziała - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki