Za nami uroczysta gala. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji przyznała prestiżowe nagrody edukacyjne

Materiał informacyjny FRSE
30 listopada w Centrum Praskim Koneser w Warszawie, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) wręczyła nagrody w konkursach EDUinspiracje, EDUinspirator, Młody EDUInspirator, EDUInspiracje Media oraz European Language Label. Podczas uroczystej ceremonii przyznano także nagrodę Komisji Europejskiej - EITA, czyli Europejską Nagrodę za Innowacyjność w Nauczaniu, a także trzech Nagród Specjalnych dla JM dr hab. Alojzego Nowaka Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, a także dla Pani dr inż. Dorota Piotrowska prof. PŁ oraz Pani Marianna Pikul.

Wydarzenie obfitowało w ogromną ilość wzruszających chwil i niezapomnianych emocji.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji obchodzi w tym roku 30-lecie swojej działalności, co stało się pięknym tłem dla corocznej, tradycyjnej Gali wręczenia nagród edukacyjnych. Podkreślił to dr hab. Pawel Poszytek dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji otwierając wydarzenie. W swoich powitalnych słowach zaakcentował: Spotykamy się tutaj po to, by przyznać prestiżowe nagrody w ramach najnowszej edycji EDUinspiracji. Specjalne wyróżnienia trafią do osób, które najlepiej realizują projekty oraz są najbardziej zaangażowani w realizację działań finansowanych z różnego rodzaju programów Komisji Europejskiej. Tak się złożyło, że dziś świętujemy także 30-lecie naszej Fundacji, która powstała w 1993 roku. Nie skupiamy się jednak bardzo na świętowaniu, a właśnie na uhonorowaniu tych, którzy przez wspomniane 30 lat wykorzystywali środki unijne w celu dokonywania znaczącej zmiany w swoich środowiskach lokalnych, działając przy tym oczywiście na rzecz rozwoju edukacji - mówił przed przyznaniem nagród dr hab. Paweł Poszytek

Uroczystość odbyła sięw czwartek 30 listopada, w Centrum Praskim Koneser w Warszawie podczas której uhonorowano i doceniono ludzi oraz instytucje, które aktywnie angażują się w działania na rzecz rozbudowy edukacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych

EDUinspiracje 2023. Znamy laureatów prestiżowych nagród

Konkurs EDUinspiracje to wspaniała inicjatywa mająca na celu promocję najlepszych praktyk i osiągnięć w edukacji. Jest to również wyjątkowa okazja do świętowania wysiłków i zaangażowania tych, którzy każdego dnia podkreślają wagę procesu kształcenia oraz chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą.

W tegorocznej odsłonie wydarzenia, odbywającego się pod hasłem "Pasja działania!", za realizację innowacyjnych i skutecznych projektów w dziedzinie edukacji wyróżniono łącznie 41 instytucji. Zostały one nominowane w pięciu następujących kategoriach: Działania społeczne, Ekologia, Synergia dla edukacji, Umiejętności Cyfrowe oraz Wyrównywanie szans.

Zwycięzcą w pierwszej z wymienionych kategorii został Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie. Placówka została doceniona za projekt "Mobilność-Technologia-Innowacja. Rozwój mobilności uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie". Obejmował on działania edukacyjne dla społeczności lokalnej, w tym program "Mechanik dla Malucha" i Akademię Kodowania, angażujące około 150 przedszkolaków. W ramach działań, uczniowie zrealizowali m.in. bezpłatny remont instalacji elektrycznej w domu uchodźców oraz zaprojektowali nowe pracownie technologiczne.

Kolejnym laureat to stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy, które zostało nagrodzone w kategorii "Ekologia".

To ogromne wyróżnienie, jesteśmy bardzo zaskoczeni. Krakowski Alarm Smogowy to organizacja, która od wielu lat zajmuje się edukacją na temat ochrony powietrza, a także jego zanieczyszczenia. Ta nagroda to dowód na to, że nasze działania są po prostu potrzebne - mówiła przedstawicielka stowarzyszenia Ewa Lutomska.

W kategorii "Synergia dla edukacji" wyróżniono Fundację Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy Think! Wszystko za sprawą projektu "Active learning and innovative teaching in flexible learning spaces", którego głównym założeniem było wykorzystanie przestrzeni edukacyjnej w szkołach w celu stymulowania aktywnego uczenia się.

Za "Umiejętności cyfrowe" doceniono z kolei stowarzyszenie Passionfruits, czyli autorów projektu "Digital Orchestra".

Zarówno dla mnie, jak i organizacji oraz wszystkich ludzi zaangażowanych w nasz projekt, jest to wielkie wyróżnienie. Zapewniam, że będziemy dalej się rozwijać, mamy już kolejne plany - mówił Marcin Kaźmieruk, wiceprezes stowarzyszenia.

W kategorii "Wyrównywanie szans" nagrodę otrzymała Politechnika Gdańska. Uczelnia została wyróżniona za projekt "Affective loop in Socially Assistive Robotics as an intervention tool for children with autism", który był skoncentrowany na wykorzystaniu robotów i technologii rozpoznawania emocji w terapii dzieci z autyzmem.

Bardzo cieszymy się z tej nagrody, ponieważ wyrównywanie szans jest dla nas szczególnie bliskie. To zagadnienie, którego warto uczyć. To dla nas niezwykle ważne, że nasza uczelnia może zaoferować coś w zakresie edukacji. Napawa nas to dumą i zapewniamy, że będziemy rozwijać tę tematykę - mówili przedstawiciele gdańskiej placówki.

Nagrodzeni w konkursach EDUinspirator i Młody EDUinspirator

Po nagrodach w konkursie EDUInspiracje, przyszedł czas na kolejne wyróżnienia. Pierwsze z nich powędrowało do Joanny Młynarskiej, reprezentującej Niepubliczne Technikum im. gen. W. Andersa w Opatowie. Dyrektorka placówki odebrała prestiżową statuetkę w ramach konkursu EDUInspirator, za projekt "Cyfrowa Hiszpania - najlepszym startem w życie zawodowe".

Pani dyrektor otrzymała tę nagrodę za swój wkład w rozwój edukacji dzieci i młodzieży, propagowanie programu Erasmus+ i wielu innych działalności w tym zakresie. Nie spodziewałyśmy się tego zwycięstwa, jest to dla nas wspaniałe wyróżnienie, jesteśmy po prostu dumni - mówiła Katarzyna Kaczmarek-Wolska, które odebrała nagrodę w imieniu Joanny Młynarskiej.

W konkursie Młody EDUInspirator zwyciężyła wolontariuszka Kaja Możdżeń. Laureatka była liderką grupy młodych osób realizujących projekt solidarności "Pocztówka z Lublina", wspierany przez Fundację Sempre a Frente. Kaja jako liderka była bardzo aktywna, czuwała nad kolejnymi etapami projektu i motywowała wszystkich do działania. Przedsięwzięcie było lokalnie widoczne i rozpoznawalne w mediach społecznościowych. Wzmianka o nim pojawiła się m.in. w magazynie "Europa dla Aktywnych".

Zwycięzcy w konkursie EDUinspiracje Media

Podczas uroczystej gali, przyznano nagrody w konkursie EDUInspiracje Media, przeznaczonym dla dziennikarzy, blogerów, youtuberów, influencerów oraz innych twórców internetowych, którzy potrafią w atrakcyjny sposób przekazać najważniejsze wartości informacyjne, wykazując się kreatywnością oraz indywidualnym stylem.

Jak podkreślają organizatorzy, warunkiem uczestnictwa w konkursach było stworzenie prac dotyczących programów zarządzanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

W kategorii "Publicystyka", za pracę "Ruszyliśmy w świat" zwyciężyła Aneta Kunowska z czasopisma COGITO. Za reportaż pod tytułem "Gotowana Kukurydza" doceniono Emilię Kołyszko z Radia Afera. Praca konkursowa pod tytułem "Obudź w sobie pasję do działania! Czyli kilka słów o tym, z jakich programów edukacyjnych mogą korzystać studenci", zwyciężyła w kategorii "Wywiad". Nagrodę odebrała jej autorka, Joanna Kukier z Akademickiego Radia Centrum.

Wyróżnienie w kategorii "Publicystyka" otrzymała Beata Hąc z Fundacji Instytut Pracy i Karier. Kapituła konkursu doceniła jej pracę pod tytułem "Aktywność w wymiarze międzynarodowym".

Laureaci EITA (European Innovative Teaching Award)

EITA to europejska nagroda za innowacyjność w nauczaniu, przyznawana przez Komisję Europejską. Łącznie w ramach konkursu doceniono cztery placówki. Pierwszą z nich jest Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile, która za sprawą projektu "Trudne tematy w dobrej zabawie - wychowanie ku przyszłości" zwyciężyła w kategorii "Edukacja wczesnoszkolna".

W kategorii "Szkoła podstawowa" nagrodzona została placówka z Koźmina. To właśnie stamtąd pochodzą autorzy projektu "LEGO® MINDSTORMS® EV3 w edukacji szkolnej STEM".

Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, dla naszej całej społeczności, dla zespołu, który realizował ten projekt. Jesteśmy małą szkołą, więc żeby zrealizować takiej międzynarodowe projekty, konieczna jest współpraca wszystkich - nauczycieli, rodziców, uczniów i władz samorządowych - mówiła Krystyna Sznycer, dyrektorka szkoły.

Wśród szkół ponadpodstawowych wyróżnione zostało IX Liceum Ogólnokształcące im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu. Placówka zrealizowała projekt "Nowa Szkoła - Nowy Start", będący rewolucyjnym podejściem do kształcenia uczniów szkół średnich.
Nagrodę w kategorii "Szkoły branżowe i techniczne" odebrali przedstawiciele Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju. Placówka została wyróżniona za projekt "Zagraniczne praktyki drogą do kariery 2”, który jest odpowiedzią na zmiany technologiczne i potrzeby współczesnego świata.

Konkurs ELL oraz nagrody specjalne

European Language Label (Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych) to europejski certyfikat jakości w edukacji językowej ustanowiony przez Komisję Europejską w 1998 r. Certyfikat jest wyróżnieniem za innowacyjne techniki kształcenia i promuje osiągnięcia metodyczne i dydaktyczne. W Polsce obecny od 2001 roku. Od 2015 r. nagroda przyznawana jest w jednej kategorii konkursowej: za projekt językowy realizowany pod opieką koordynatora w instytucji edukacyjnej.

Laureatami tegorocznej edycji zostali: Szkoła Podstawowa nr 11 im. Stefana Batorego w Inowrocławiu (projekt: S.T.A.R.S. & C.R.E.A.T.I.V.I.T.Y), Szkoła Podstawowa nr 83 im. Jana Kasprowicza we Wrocławiu (projekt: Alfabetyzacja dwujęzyczna uczniów w oddziałach przygotowawczych), Muzeum Warszawy, oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (projekt: Źródło – Quelle).

Nagrodę specjalną - Złoty Label - otrzymało Muzeum Warszawy i koordynatorka Katarzyna Žák-Caplot. Statuetkę przyznano za wieloletnie działania i wielokrotnie nagradzane Znakami Jakości ELL projekty, mające na celu szerzenie polskiej kultury i języka polskiego.

Tak jak podkreślono już na początku materiału, podczas gali przyznano trzy Nagrody Specjalne Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Ich laureatami zostali: JM prof. dr hab. Alojzy Nowak Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, a także Pani dr inż. Dorota Piotrowska, prof. PŁ oraz Pani Marianna Pikul.

Wydarzenie obfitowało w ogromną ilość wzruszających chwil i niezapomnianych emocji. Galę klimatycznymi występami uświetnił Sławomir Uniatowski. Uroczystość poprowadzili Ida Nowakowska i Tomasz Wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Za nami uroczysta gala. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji przyznała prestiżowe nagrody edukacyjne - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki