MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za co nie trzeba płacić w szkole? Rada rodziców, ksero, podręczniki. Wydatki szkolne to więcej niż zeszyty i plecak

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Ile kosztuje rodziców szkoła? Często nie kończy się tylko na wyprawce. Jakie opłaty szkolne są obowiązkowe?
Ile kosztuje rodziców szkoła? Często nie kończy się tylko na wyprawce. Jakie opłaty szkolne są obowiązkowe? Fot. Tomasz Holod / Polska Press
Za co w szkole trzeba ponosić opłaty? Ksero, podręczniki, świadectwo, rada rodziców? Czy wydatki szkolne to więcej niż plecak i zeszyty? Rodzice ponoszą też koszty ubezpieczenia NNW dla swoich dzieci na rok szkolny. W klasach prowadzone są także miesięczne składki klasowe na grupowe wydatki uczniów. Niektórzy się zastanawiają, czy szkoła ma prawo oczekiwać ponoszenia tych kosztów przez rodziców? Jakich kosztów nie musimy ponosić?

Spis treści

Składki na radę rodziców – ile wynoszą i czy są obowiązkowe?

Rada może pobierać składki od rodziców, ale nie są one obowiązkowe. W szkołach na początku roku wychowawca podaje rodzicom kwotę jednorocznej, jednorazowej składki na radę rodziców i może zachęcać do przekazania dobrowolnej wpłaty, podkreślając cele, na jakie przeznaczane są pieniądze.

Składka ustalana jest przez Radę rodziców, a jej wysokość jest inna w zależności od szkoły. Zazwyczaj w szkołach podstawowych oscyluje w widełkach 35-70 zł za rok od ucznia. W przypadku, gdy w placówce uczy się rodzeństwo, rodziców obejmuje zniżka np.:

 • 45 zł/uczeń,
 • 35zł /uczeń, jeśli w szkole uczy się dwoje dzieci z rodziny,
 • 30 zł/uczeń, jeśli do szkoły chodzi 3 plus więcej dzieci.

Według ustawy jedynym celem, na jaki można wydawać zebrane przez radę rodziców pieniądze jest wspieranie działalności statutowej, czyli zadań instytucji związanych z kształceniem i wychowaniem, nie jest to jednak bieżące funkcjonowanie szkoły. I tak na przykład, rada rodziców może przeznaczyć środki na wycieczki szkolne, nagrody dla uczniów czy ponadstandardowe wyposażenie szkoły np. kupno tablicy multimedialnej.

Rola rady rodziców w szkole

Rada rodziców lub komitet rodzicielski to powołany w trybie wyborów zespół rodziców, który wspiera radę pedagogiczną i działalność statutową szkoły. Skład rady jest wybierany każdego roku.

O kompetencjach Rady rodziców mówi ustawa Prawo oświatowe, ale też Karta nauczyciela. Wedle przepisów do obowiązków komitetu rodzicielskiego należy m.in.:

 • uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły lub placówki,
 • opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły lub placówki,
 • opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły,
 • wspieranie działalności statutowej szkoły,
 • wnioskowanie o ocenę pracy nauczyciela oraz zaopiniowania oceny,
 • wypowiadanie się w sprawie wprowadzenia szczególnego nadzoru nad pomieszczeniami szkoły,
 • wskazanie własnego przedstawiciela (rady rodziców) do komisji konkursowej na stanowisko dyrektora szkoły.

Rada rodziców może mieć więc duży wpływ na funkcjonowanie placówki. Organizowanie festynów, zbiórek, konkursów i pozyskiwanie środków na polepszenie warunków nauki i rozwoju dla dzieci np. szukanie sponsorów wydarzeń czy nadprogramowego uzupełniania szkoły w edukacyjne sprzęty, to na co dzień również zajęcia powołanego komitetu rodzicielskiego.

Ubezpieczenie szkolne NNW dla uczniów

Wrześniowe wydatki to także ubezpieczenia na kolejny rok szkolny. Ubezpieczenie szkolne NNW dla dziecka, podobnie jak składki na komitet rodzicielski, nie jest obowiązkowe, ale szkoły rekomendują wykupienie go dla dzieci.

Na rynku jest wiele firm, które oferują pakiety ubezpieczeń szkolnych. Podstawowe pakiety na rok można kupić w widełkach 25-35 złotych. Coraz częściej szkoły pozostawiają wybór ubezpieczyciela rodzicom i nie pośredniczą w zakupie NNW dla dziecka.

5-10-15, czyli składki klasowe na wydatki uczniów

Od lat w większości szkół w klasach wybierana jest trójka klasowa, czyli przewodniczący, zastępca i skarbnik. To skarbnik jest odpowiedzialny za zebranie od uczniów pieniędzy np. na kino lub wycieczkę.

W szkołach często ustalane są miesięczne składki klasowe np. po 5,10 czy 15 złotych, które tworzą klasowy budżet. Dzięki temu uczniowie zawsze mają pieniądze na wspólny prezent dla nauczyciela, dekoracje na przedstawienie czy inne klasowe przedsięwzięcie. Przy obecnych cenach zdarza się, że jest to wyższa kwota. Jednak to, czy uczniowie będą prowadzić regularne składki zależy od ich ustaleń na początku roku.

Podręczniki, ksero, świadectwo – do czego dopłacają rodzice?

Szkoły wypożyczają podręczniki uczniom nieodpłatnie. Kupują je z dotacji celowej, która w tym roku została zwiększona już trakcie trwania roku szkolnego. Okazało się, że wiele szkół nie otrzymało środków na pokrycie 100 proc. wartości podręczników i ćwiczeń.

W niektórych szkołach proszono rodziców o cierpliwość, opłacanie ksero ćwiczeń lub książek, a nawet zakup podręczników z własnych środków. Tymczasem dla wszystkich uczniów szkół podstawowych podręczniki powinny być udostępnione za darmo. Placówki nie mogą przerzucać tej odpowiedzialności na rodziców.

Wszyscy dostaną środki finansowe na dotację podręcznikową. Nikt nie ma prawa żądać od rodziców zakupu książek za własne pieniądze – zapewniał pod koniec września minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek

W szkołach nie może być także pobierana opłata za świadectwo (płacimy tylko w przypadku ubiegania się o duplikat). Natomiast składki klasowe czy ksero to dobrowolne opłaty, które są ustalane z rodzicami i wychowawcą w danej klasie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Za co nie trzeba płacić w szkole? Rada rodziców, ksero, podręczniki. Wydatki szkolne to więcej niż zeszyty i plecak - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki