MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyszków. Dwie próby wyłudzenia metodą „na wnuczka”. Wyszkowska policja przypomina ważne zasady!

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Wyszków. Dwie próby wyłudzenia metodą „na wnuczka” odnotowali wyszkowscy policjanci. Na szczęście seniorki tym razem nie dały się nabrać.

W Wyszkowie miały miejsce dwie telefoniczne próby wyłudzenia pieniędzy od starszych osób metodą „na wnuczka”. Nieznana kobieta skontaktowała się telefonicznie ze starszymi osobami i podając się za członka rodziny próbowała „pożyczyć” pieniądze. Na szczęście starsze osoby nie dały się nabrać na próbę wyłudzenia – informuje wyszkowska policja.

Wyszków - oszustwo "na wnuczka"

Obie próby oszustwa wyglądały podobnie. W pierwszej nieznana kobieta skontaktowała się telefonicznie z osobą starszą, której próbowała wmówić, że jest jej wnuczką i potrzebuje pilnie pożyczyć 40 000 zł ponieważ miała wypadek drogowy . Kobieta nie uwierzyła, że rozmawia ze swoją krewną, rozłączyła się i powiadomiła o tym zdarzeniu policję.

Przy drugiej próbie, podobnie jak w pierwszym przypadku, nieznana kobieta zadzwoniła, podając się za wnuczkę i chciała pożyczyć 70 000 zł twierdząc, że jej syn potrącił kobietę na przejściu dla pieszych i żeby uniknąć aresztu, musi wpłacić właśnie tak dużą kwotę. I w tym przypadku niedoszła pokrzywdzona nie uwierzyła kobiecie i niezwłocznie zadzwoniła na policję.

- Czynności w obydwu sprawach prowadzą kryminalni z KPP Wyszków. Oszustwo popełnione metodą „na wnuczka” to przestępstwo określone w art. 286 par. 1 kk zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności – informują wyszkowscy policjanci.

I przypominają: Oszuści wyłudzający pieniądze metodą „na wnuczka” to bezwzględni przestępcy, nie mający żadnych skrupułów, wykorzystujący różne zabiegi socjotechniczne oraz metody manipulacji w celu wyłudzenia od nas i naszych najbliższych pieniędzy stanowiących nieraz oszczędności całego życia. Za swój cel obierają najczęściej osoby w podeszłym wieku, którym trudniej zorientować się, że mają do czynienia z oszustem. Aby nie pozwolić przestępcom na wyłudzenie pieniędzy, warto zapoznać siebie i swoich najbliższych z podstawowymi informacjami na temat tego jak może działać oszust w metodzie „na wnuczka”.

Metoda „na wnuczka”- główne cechy:

 • Przestępcy posługują się różnymi „legendami” i metodami mającymi uwiarygodnić ich, jako członków rodziny osób pokrzywdzonych.
 • Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer telefonu.
 • W niektórych przypadkach sprawcy typując swoje potencjalne ofiary, ustawiają się bezpośrednio za ofiarą w kolejce w urzędach i udając interesantów wychwytują potrzebne im dane osobowe.
 • Sprawcy wykorzystują wszelkiego rodzaju zabiegi socjotechniczne, które pomagają im zdobyć zaufanie swoich potencjalnych ofiar, aby następnie osiągnąć korzyści majątkowe. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.

Zobacz inne materiały

W rozmowie takiej oszust lub oszustka proszą o udzielenie pilnej pożyczki, stosując różnorodne „legendy” .

Oto przykłady:

 • „na wypadek” – oszust informuje, że spowodował wypadek samochodowy i pilnie potrzebuje pieniędzy na zapłacenie ofierze wypadku, aby uniknąć wezwania policji i rozprawy sądowej.
 • „na zwrot długu znajomemu” – oszust informuje, że zaciągnął u znajomego pożyczkę i w związku z nieszczęśliwym zdarzeniem tamtej osoby musi szybko zwrócić dług. Następnie po odbiór pieniędzy od oszukiwanej osoby przychodzi rzekomy znajomy, który potwierdza swoją ciężką sytuację finansową.
 • „na zakup nieruchomości lub ruchomości” – oszust informuje, że jest w trakcie dokonywania bardzo korzystnej transakcji np. u notariusza i pilnie potrzebuje brakującej kwoty na jej sfinalizowanie.
 • „na maklera, inwestycje giełdowe” – oszust mówi, że znajduje się w biurze maklerskim i pilnie potrzebuje pieniędzy na inwestycję giełdową, bo inaczej straci dużą sumę pieniędzy. Po odbiór gotówki wysyła kogoś podającego się za „maklera giełdowego”.
 • „na porwanie” – rolę oszustki pełni kobieta podająca się za córkę lub wnuczkę informując, że została porwana i musi zapłacić okup.

Zdarza się, że oszust nie wskazuje żadnego celu, na który potrzebuje pieniędzy, lecz niemal zawsze prosi o dyskrecję wobec innych członków rodziny. Zapewnia także o bardzo szybkim i osobistym zwrocie gotówki.

Oszustwo "na wnuczka". Jak się ochronić?

Policja przypomina o podstawowych zasadach, które minimalizują ryzyko skutecznego dokonania oszustwa metodą „na wnuczka” na nasza szkodę.
Pamiętaj:

 • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
 • Najlepiej nie wpuszczaj potencjalnego oszusta do mieszkania. Nie masz obowiązku wpuszczać kogokolwiek do domu!
 • Każda wizyta przedstawiciela gazowni czy elektrowni jest wcześniej zapowiadana. Podczas takiej kontroli zadbaj, aby wraz z Tobą w domu był ktoś zaufany.
 • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
 • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
 • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc finansową, w tym z zagranicy, grożą utratą pieniędzy.
Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom policję (nr tel. 997 lub112)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki