MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 sprawdzisz w systemie ZIU. Kiedy odbiór wyników ze szkół? Co zrobić, gdy wynik się nie zgadza?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wyniki z egzaminu ósmoklasisty można już sprawdzić w systemie ZIU. 6 lipca uczniowie ruszą do szkół.
Wyniki z egzaminu ósmoklasisty można już sprawdzić w systemie ZIU. 6 lipca uczniowie ruszą do szkół. Łukasz Gdak/Polska Press
Wyniki egzaminu ósmoklasisty sprawdzisz systemie ZIU. Uczniowie, dla których rok szkolny 2022/2023 był ostatnim etapem nauki w szkole podstawowej, czekali do 3 lipca na ich sprawdzenie. Testy odbyły się w dniach 23-25 maja. Od poniedziałku 3 lipca 2023 młodzież może sprawdzić rezultaty egzaminu i uzupełnić wniosek do szkoły ponadpodstawowej. Wyjaśniamy, jak i gdzie sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty, a także kiedy można odebrać zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty ze szkoły.

Spis treści

Gdzie sprawdzić wyniki z egzaminu ósmoklasisty 2023?

Wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty są dostępne w systemie elektronicznym ZIU na indywidualnych kontach uczniów.

O której godzinie opublikowano wyniki egzaminów?

Ogłoszenie wyników z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego CKE ustaliła na 3 lipca 2023. Co ważne, w tym dniu wyniki poznają tegoroczni absolwenci ósmych klas w całym kraju, także te osoby, które pisały egzamin ósmoklasisty w terminie dodatkowym.

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przesłane do szkół przez właściwą okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca br. Tego samego dnia swoje
wyniki poznają uczniowie – informuje w komunikacie CKE

Wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w maju i czerwcu 2023 r. zostały ogłoszone w poniedziałek 3 lipca o godz. 10:00.

Co ósmoklasiści sądzą o tegorocznym egzaminie?

Ósmoklasiści dzielą się swoimi opiniami na temat tego, jak poszedł im egzamin ósmoklasisty m.in. w mediach społecznościowych. Jeszcze przed ich ogłoszeniem przyznawali, że pojawił się stres. „Boję się strasznie”, „Nie mogłam spać”. Wiele osób odetchnęła z ulgą widząc wyniki, inni liczyli na więcej.

Trwa głosowanie...

Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Tego się spodziewałeś?

CKE opublikowało podsumowanie wyników. Średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 pokazują, że uczniowie najlepiej poradzili sobie z językiem polskim i językiem angielskim (średni wynik ogólnopolski z tych przedmiotów to 66 proc.).

Jak sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 w systemie ZIU?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty w systemie ZIU sprawdzimy, logując się na indywidualne konta uczniów. Dane do logowania udostępnia uczniom szkoła. Sprawdzanie wyników, jest bardzo intuicyjne i proste:

  • 1. Logujemy się w systemie ZIU. W polach: „login” i „hasło” wprowadzamy dane podane wcześniej przez dyrektora szkoły.
  • 2. Po zalogowaniu należy wybrać egzamin i kliknąć pole z jego nazwą, np. „egzamin ósmoklasisty”.
  • 3. W tym momencie powinny się pokazać procentowe wyniki egzaminu. Chcąc sprawdzić poprawne i niepoprawne odpowiedzi, należy wybrać egzamin z danego przedmiotu.

Zaświadczenie o wynikach ósmoklasisty 2023

Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca 2023. Będzie je można pobrać w swojej szkole. Po uzyskaniu zaświadczenia należy je wraz ze świadectwem dołączyć do podania o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

Przypominamy, że rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rozpoczęła się w połowie maja (poza woj. łódzkim, które otworzyło rekrutację w kwietniu). Wnioski o przyjęcie do szkół należało złożyć do 19 czerwca.

Egzamin ósmoklasisty z polskiego w terminie dodatkowym odbył się 12 czerwca. Zobaczcie, jak wyglądał arkusz.

Egzamin ósmoklasisty 2023: język polski w terminie dodatkowy...

Jak się odwołać od wyniku egzaminu ósmoklasisty?

Uczniowie oraz ich rodzice mają prawo do wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej. Zgodnie z informacjami CKE, wniosek o wgląd do pracy egzaminacyjnej należy złożyć do dyrektora odpowiedniej okręgowej komisji egzaminacyjnej pocztą, faksem lub elektronicznie.

Jeśli uczeń ma zastrzeżenia może złożyć wniosek o weryfikację punktów.

Egzamin ósmoklasisty 2023: arkusze, odpowiedzi, wyniki

Egzamin ósmoklasisty odbył się w dniach 23-25 maja. Uczniowie musieli napisać pisemny egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego (najczęściej wybierany był język angielski).

Chociaż wyniki będą opublikowane dopiero 3 lipca, uczniowie już teraz mogą oszacować, jak im poszło.

Trwa głosowanie...

Egzamin ósmoklasisty z którego przedmiotu był najłatwiejszy?

Arkusze egzaminacyjne CKE opublikowało tego samego dnia, w którym odbywał się dany egzamin, po godzinie 13. Dla Strefy Edukacji eksperci rozwiązali zadania z arkuszy:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki