Wybory samorządowe 2018 OFICJALNE WYNIKI PKW 24.10 Kto wygrał? Wyniki wyborów w miastach i do sejmików wojewódzkich

Marek Majewski
Marek Majewski

Wideo

Zobacz galerię (38 zdjęć)
Kto wygrał wybory samorządowe 2018? Lokale wyborcze punktualnie o godz. 21 zostały zamknięte. Na bieżąco będziemy podawać aktualne wyniki wyborów 2018, przyglądać się reakcjom polityków, śledzić komentarze publicystów i internautów. Publikujemy też oficjalne i ostateczne wyniki PKW.

Wybory samorządowe 2018 WYNIKI WYBORÓW Kraków, Gdańsk, Wrocł...

14:59 Są też oficjalne wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Wygrywa PiS, ale władzę na Mazowszu utrzyma rządząca dotychczas regionem koalicja PO-PSL. Marszałkiem pozostanie prawdopodobnie Adam Struzik.

14:10 Są oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Warszawie oraz wyniki wyborów do Rady Warszawy. Rafał Trzaskowski osiągnął nieco lepszy wynik niż wskazywała prognoza exit poll. Mandat radnych w stolicy zdobyli m.in. Dariusz Dziekanowski, Tadeusz Ross i Monika Jaruzelska.

*** 23 października ***

21.00 Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że kolejna konferencja prasowa odbędzie się w środę. Jak czytamy na stronie PKW, rozpocznie się nie wcześniej niż o godz. 12.00.

16:00 PKW: Operujemy raczej godzinami niż dniami

PKW podczas konferencji prasowej zapewniło, że dostarczenie brakujących protokołów z komisji wyborczych jest kwestią godzin i przypomniało, jak podawano wyniki wyborów samorządowych w poprzednich latach.

W 2014 r. ze względu na wady systemu informatycznego na oficjalne wyniki trzeba było czekać tydzień, ale w 2010 r. PKW podało wyniki wyborów we wtorek o godz. 23:30, natomiast w 2006 r. w środę o godzinie 20.30. Jak podkreślał szef PKW Wojciech Hermeliński, podanie wyników w poniedziałek było niemożliwe, ze względu na ich złożoność - były to cztery osobne procesy wyborcze.

Wiele wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość zrekompensuje sobie porażki w większych miastach, zwyciężając w kilku województwach w wyborach do sejmików. Według wstępnych analiz, PiS będzie miało samodzielną większość w 6-8 województwach.

WIĘCEJ: Prawo i Sprawiedliwość zgarnia kolejne sejmiki. Nieoficjalnie ma już sześć, a będzie osiem?

12:21 Wciąż brak oficjalnych wyników wyborów do Rady Warszawy. Nieoficjalnie: mandaty podzielą między sobą Koalicja Obywatelska i PiS, zabraknąć może przedstawicieli ruchów miejskich. Pojawiają się natomiast ostateczne wyniki do rad poszczególnych dzielnic, które następnie wybiorą dzielnicowych burmistrzów. Szczegółowe wyniki po kliknięciu w poniższy link.

8:52 Pojawiają się pierwsze oficjalne wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich. Oto co wiemy w tej chwili:

*** 22 października ***

13:48 Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła cząstkowe, nieoficjalne wyniki wyborów samorządowych w Polsce. Dotychczas ustalono wyniki w wyborach na wójtów i prezydentów miast w 1765 z 2477 gmin i miast. W wyborach do rad gmin ustalono wyniki w 1745 okręgach. Ustalono również wyniki w 17 radach powiatu. Nie ustalono jeszcze wyników w żadnym sejmiku wojewódzkim. Wciąż nie ustalono również wyników w wyborach do rad gmin w Warszawie.

Źródło:
TVN 24

Nieoficjalne, szacunkowe wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Mazowieckiego podaje natomiast portal ewybory.eu. Przedstawiają się one następująco:

Wcześniej pracownia Ipsos podała wyniki late poll dla całego kraju, czyli badanie exit poll rozszerzone o pierwsze cząstkowe dane PKW. Największa różnica dotyczy poparcia dla PSL - ludowcy stracili aż 3 pkt proc. w porównaniu z wcześniejszym badaniem. Wyniki late poll dla całego kraju przedstawiają się następująco:

 • PiS - 33 proc.
 • Koalicja Obywatelska - 26,7 proc.
 • PSL - 13,6 proc.
 • SLD - 6,6  proc.
 • Kukiz'15 - 5,9 proc.
 • Bezpartyjni Samorządowcy - 5,8 proc.
 • Partia Wolność - 1,5 proc.
 • Partia Razem - 1,5 proc.
 • Ruch Narodowy - 1,3 proc.
 • Zieloni - 1,1 proc.

12:42 Wybory przebiegały raczej spokojnie - informuje PKW. Zastępca Przewodniczącego Komisji, sędzia Wiesław Kozielewicz mówił na konferencji, że liczba incydentów jest porównywalna z poprzednimi wyborami. Wymienił kilka przykładów takich zdarzeń. - W miejscowości Jaworznia udzielono korzyści majątkowej w postaci butelki wódki za oddanie głosu – relacjonował Kozielewicz.

Źródło:
TVN 24

*** 21 października 2018 ***

23:58 Kończymy nasz wieczór wyborczy. Zapraszamy jutro od rana, będziemy podawać kolejne wyniki - będą pojawiały się już pierwsze oficjalne dane PKW. Przypominamy najważniejsze informacje dnia: PiS wygrywa wybory do sejmików, Koalicja Obywatelska bierze duże miasta - w stolicy Rafał Trzaskowski rozstrzygnął wybory już w pierwszej turze, bez drugiej tury także Poznań, Lublin, Białystok, Wrocław i Łódź. A na zakończenie zachęcamy do obejrzenia relacji ze sztabu PSL, które wciąż jest trzecią siłą w sejmikach i może być języczkiem u wagi przy tworzeniu koalicji rządzących województwami.

23:43 A tu trochę inny wieczór wyborczy i inna atmosfera. Marian Kowalski, kandydat na prezydenta Lublina, zaprosił swoich wyborców do "Kebaba u prawdziwego Polaka". Były toasty, kebaby i alkohol. I rozczarowanie wynikiem wyborów, bo Kowalski zebrał zaledwie 1,6 proc. głosów.

Wyniki wyborów w Lublinie. Biesiada na wieczorze wyborczym M...

23:31 - Panu Trzaskowskiemu należą się gratulacje i życzenia powodzenia. Może uda się spełnić obietnice PO, których nie spełniła Hanna Gronkiewicz-Waltz. My nie składamy jednak broni. Na pewno w Warszawie Platforma Obywatelska będzie cały czas czuła nasz oddech na swoim karku - powiedział Sebastian Kaleta, wiceprzewodniczący Komisji Weryfikacyjnej i bliski współpracownik Patryka Jakiego w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press. Cała rozmowa po kliknięciu w link poniżej.

23:27 Wyniki wyborów samorządowych 2018 w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press komentuje rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec.

Jak ocenia pan ten wstępny wynik wyborczy?
To bardzo szczęśliwy wieczór, odnieśliśmy zwycięstwo w kilku największych miast i mamy szanse na kolejne zwycięstwa w kilku dużych miastach w drugich turach. Uzyskaliśmy dobry wynik w wyborach do sejmików wojewódzkich. Czekamy oczywiście na ostateczne wyniki, ale widać, że koalicja PO-PSL, która teraz rządzi w większości sejmików, zdecydowanie pobiła PiS, jeśli chodzi o wspólny wynik. To pozytywne rokowania. Zakładaliśmy, że obronimy samorządy przynajmniej w połowie sejmików, ale wygląda na to, że może być ich więcej.

Spodziewaliście się państwo wygranej Rafała Trzaskowskiego już w pierwszej turze?
Marzyliśmy o zwycięstwie w pierwszej turze, ale wszystkie dane wskazywały, że czeka nas ciężki bój w drugiej turze. Ostatnie dni pokazywały bardzo pozytywny trend, mieliśmy dobry finisz, natomiast sztab PiS-u kompletnie się pogubił po przegranej premiera Mateusza Morawieckiego w procesie dotyczącym kłamstwa wyborczego.

To był przełomowy moment w kampanii?
To był moment zwrotny, bo ludzie zobaczyli, że to nie jest tak, że politycy PiS-u od czasu do czasu mówią coś niewłaściwego, ale że regułą jest, że czego nie powiedzą, to rozmijają się z prawdą. To potwierdziło się też w kampanii Patryka Jakiego, który potrafił co dwa, trzy dni obiecywać zupełnie różne rzeczy, w ostatniej chwili rzucał nawet legitymacją partyjną twierdząc, że jest bezpartyjnym kandydatem. Coś takiego ludziom w głowach się nie mieście, bo to trąci fałszem. A ludzie nie akceptują fałszu.

Dlaczego Patryk Jaki przegrał?
Bo był od początku gorszym kandydatem, choć dla wielu komentatorów jego zaangażowanie w kampanię było czymś pozytywnym. Ale na koniec zawsze okazuje się, kto, jaki ma potencjał, co ze sobą niesie i jaką ma historię. Fakt, że Patryk Jaki osiągnął gorszy wynik niż Jacek Sasin przed czterema laty, pokazuje, że PiS postawił na niewłaściwego kandydata, a może nawet więcej: być może pozycja PiS-u jest dziś w dużych miastach słabsza niż w 2014 roku, mimo że trzy lata temu wygrali wybory parlamentarne. Być może to co wydarzyło się w ciągu tych trzech ostatnich lat daje taki efekt, tak poważnie tąpnęło poziomem poparcia dla PiS-u, że nie mogą uzyskać nawet podobnego wyniku jak cztery lata temu. Myślę, że to będzie przedmiotem analiz, ale mam wrażenie, że jesteśmy w takim samym punkcie jak w 2005 roku - wtedy też po zwycięskich wyborach PiS przejął władzę w Polsce, ale przegrał wybory w Warszawie, a rok później wybory parlamentarne.

23:10 - Nie sądzę, żeby w sejmikach wojewódzkich możliwe były koalicje PSL-u i PiS-u - tak wyniki wyborów samorządowych 2018 komentuje dla "Polski" prof. Ryszard Bugaj. Całą rozmowę z socjologiem można przeczytać po kliknięciu w link poniżej.

22:32 Socjolog i specjalistka ds. samorządów z Uniwersytetu SWPS w Warszawie - dr Marta Żerkowska-Balas podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press, że wyborcy mogli pokazać w sejmikach żółtą kartkę partiom opozycyjnym.

W Warszawie Rafał Trzaskowski zdeklasował Patryka Jakiego. Z czego wynika tak wysoka przewaga kandydata Koalicji Obywatelskie, która nie wynikała z sondaży?
Co prawda sondaże zapowiadały drugą turę, ale w momencie gdy odpowiadamy na pytanie ankietera niczym nie ryzykujemy i możemy przyznać się do naszych preferencji. Natomiast przy urnach jest to głos decydujący i jak widać wielu wyborców podjęło strategiczną decyzję i zagłosowało na jednego z dwóch kandydatów, którzy mieli szansę na zwycięstwo. Poza tym parametry społeczno-ekonomiczne wyborców wskazywały na to, że Warszawa zostanie pod władzą Platformy.

Stolica nie odzwierciedla do końca rzeczywistego poparcia dla PO. W skali kraju w sejmikach wygrał PiS i to ze znacząca przewagą (32,3 proc.) nad Koalicja Obywatelską (24,7 proc.)
Od jakiegoś czasu sondaże pokazują, że PiS cieszy się duża popularnością, więc nie ma tu zaskoczenia. Kolejne analizy pokażą, czy mamy do czynienia z dużą mobilizacją wyborców PiS, czy też z małą mobilizacją wyborców Koalicji, którzy postanowili pokazać żółtą kartkę ugrupowaniom opozycyjnym. Badania pokazują, że PiS jest postrzegane jako partia skuteczna, która realizuje swój program, podejmuje decyzje i działa. Natomiast pozostałe ugrupowania postrzegane były jako reaktywne w stosunku do tego co robi partia rządząca. Myślę, ze to też znajduje odzwierciedlenie w wyniku wyborów.

Wszystko wskazuje na to, że frekwencja w tych wyborach będzie wyjątkowo wysoka. Skąd tak tłumne ruszenie do urn wyborczych?
Pokazuje to, że Polacy coraz bardziej doceniają samorząd i wiedzą, że podejmują istotne dla nich decyzje.

22:23 - To nie jest nasze ostatnie słowo. To początek marszu, którego symbolem jest wspaniałe zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego - mówiła wzruszona Barbara Nowacka tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów na prezydenta Warszawy. - Tylko zjednoczeni zatrzymamy PiS. Tak jak w Warszawie - podkreślała Nowacka.

Źródło:
TVN 24

22:04 Nasza fotorelacja ze sztabów Rafała Trzaskowskiego i Patryka Jakiego.

Warszawa WYNIKI WYBORÓW 2018 Kto wygrał w Warszawie? Rafał T...

22:01 Od gratulacji pod adresem Rafała Trzaskowskiego rozpoczął Patryk Jaki swoje przemówienie po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów na prezydenta Warszawy. - Czasem szklanego sufitu nie da się przebić, ale dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą - mówił kandydat Zjednoczonej Prawicy.

21:44 - Dzięki setkom rozmów udało się zarobić na ten wielki kredyt zaufania, który zobowiązuje do bardzo ciężkiej pracy - mówił Rafał Trzaskowski tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów na prezydenta Warszawy.

Źródło:
TVN 24

21:33 – Wygraliśmy po raz czwarty z wynikiem, który dobrze wróży jeśli chodzi o przyszłość, a szczególnie jeśli chodzi o wybory parlamentarne - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński po przedstawieniu sondażowych wyników wyborów samorządowych.

Źródło:
TVN 24

– Dziękuję wszystkim, z którymi pracowaliśmy dla tego bardzo dobrego wyniku; jeżeli potwierdzą się sondaże, to będzie jeden z najlepszych wyników w historii III Rzeczpospolitej – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Źródło:
TVN 24

21:16 Wiele wskazuje na to, że nie będzie drugiej tury w Warszawie. Z badania exit poll Ipsos wynika, że Rafał Trzaskowski zdobył 54,1 proc. głosów. Patryk Jaki uzyskał 30,9 proc. głosów. Drugiej tury nie będzie też w Łodzi, gdzie Hanna Zdanowska zmiażdżyła rywala z PiS. Reelekcję uzyskali też Krzysztof Żuk w Lublinie i Jacek Jaśkowiak w Poznaniu. Dogrywka będzie potrzebna w Krakowie - w drugiej turze spotkają się Jacek Majchrowski i Małgorzata Wassermann. W Gdańsku zmierzą się urzędujący prezydent Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński.

Wybory samorządowe 2018 WYNIKI WYBORÓW Kraków, Gdańsk, Wrocł...

21:05 PiS wygrywa w 9 z 16 województw (lubelskie, mazowieckie, podlaskie, podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie, śląskie, łódzkie, dolnośląskie), w pozostałych 7 wygrywa Platforma Obywatelska (warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, lubuskie, opolskie).

Przypomnijmy, że w 2014 roku PiS zwyciężył w 5 województwach, Platforma Obywatelska w 7, a PSL w 4. Przed czterema laty w skali całej Polski PiS uzyskał 26,89 proc. głosów, PO - 26,29 proc., PSL - 23,88 proc., a SLD - 8,79 proc.

21:01 Wybory do sejmików wojewódzkich wygrywa Prawo i Sprawiedliwość. Oto pierwsze wyniki exit poll Ipsos:

 • PiS - 32,3%
 • Koalicja Obywatelska - 24,7
 • PSL - 16,6%
 • Bezpartyjni Samorządowcy - 6,3%
 • Kukiz'15 - 6,3%
 • SLD Lewica Razem - 5,7%

Frekwencja wyniosła 51,3%

21:00 Lokale wyborcze zostały zamknięte. PKW poinformowała, że cisza wyborcza nie zostanie przedłużona, ale wszystkie osoby, które pojawiły się w lokalach wyborczych będą mogły zagłosować.

Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli [QUIZ WYBORCZY 2018]

20:32 Jeszcze tylko 30 minut do zamknięcia lokali wyborczych. Zapełniają się sztaby partii. Punktualnie o godz. 21 podamy pierwsze wyniki wyborów samorządowych 2018. Będą to wyniki badania exit poll pracowni Ipsos na zlecenie trzech największych polskich telewizji - TVP, TVN i Polsatu.

19:49 565 przestępstw i wykroczeń związanych z ciszą wyborczą zgłosiła policja według stanu na godzinę 16 - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

– Jeżeli chodzi o wykroczenia z kodeksu wyborczego, najwięcej incydentów dotyczyło uszkadzania ogłoszeń - było ich 36, a z kodeksu wykroczeń 45 incydentów niedozwolonej agitacji wyborczej – podał członek Państwowej Komisji Wyborczej, Arkadiusz Despot-Mładanowicz.

– Spora ilość zgłoszeń dotyczyła przestępstw przeciwko kartom do głosowania, zniszczeń tych kart, wyrzucania do kosza, prób wyniesienia kart do głosowania czy zgniecenia karty – powiedział Despot-Mładanowicz.

Dotąd podano także informację o aresztowaniu trzech osób. W przypadku zatrzymanych chodziło o wyniesienie kart z lokalu wyborczego, zniszczenie ich lub używanie wulgarnych słów w lokalach wyborczych.

Państwowa Komisja Wyborcza podała też dane dotyczące liczby funkcjonariuszy zabezpieczających wybory.

– Na godzinę 16-tą stan zaangażowanych policjantów wynosił 41 tys. 108 funkcjonariuszy – przekazał Despot-Mładanowicz.

18:37 PKW: frekwencja w Polsce do godz. 17 wyniosła 41,65%. Wydano 12 481 876 kart do głosowania. W województwie mazowieckim - 45,31%, w Warszawie - 47,40%. Najniższa frekwencja jest w woj. opolskim, gdzie do godz. 17 zagłosowało 37,03% uprawnionych do głosowania.

18:30 Rozpoczyna się ostatnia przed zamknięciem lokali wyborczych konferencja prasowa PKW.

17:33 Jeszcze 3,5 godz. do zamknięcia lokali wyborczych. Za godzinę PKW powinna podać dane o frekwencji z godz. 17. My tymczasem zerkamy do lokali wyborczych, gdzie stawiła się większość najważniejszych polskich polityków. Prezydent Andrzej Duda głosował w Krakowie, premier Mateusz Morawiecki na warszawskim Mokotowie, Jarosław Kaczyński - również w Warszawie, na Żoliborzu. W Sopocie zjawił się były premier Donald Tusk. Naszym fotoreporterom udało się uchwycić również głosujących celebrytów - m.in. w Kielcach, gdzie głosował Andrzej Piaseczny. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Wybory samorządowe 2018. Prezydent Polski Andrzej Duda głoso...

Wybory samorządowe 2018 w Trójmieście. Donald Tusk wraz z ro...

Wybory samorządowe 2018 w Trójmieście. Głosowali: Lech Wałęs...

Znani ludzie głosowali w wyborach samorządowych w Kielcach (...

Wybory samorządowe 2018. Kardynał Stanisław Dziwisz oddał gł...

17:18 Duże zamieszanie wokół systemu ePUAP. Z możliwości dopisania się do rejestru wyborców za pośrednictwem internetowej platformy skorzystało blisko 46 tys. osób. Okazuje się, że wiele z nich dowiaduje się dzisiaj w swoich komisjach, że ich nazwisk brakuje na liście wyborców. Internauci zwracają uwagę, że formularz na stronie obywatel.gov.pl nie zawierał informacji, że do wniosku należy załączyć nie tylko skan dowodu osobistego, ale również skan dokumentu, potwierdzającego zamieszkanie pod adresem wskazanym we wniosku. Ministerstwo Cyfryzacji twierdzi natomiast, że za problemy odpowiedzialne są gminy, bo to po ich stronie jest rozpatrywanie wniosków.

CZYTAJ WIĘCEJ | Wybory samorządowe 2018: Problemy z ePUAP? Złożyli elektroniczny wniosek o wpis do rejestru wyborców i nie mogli zagłosować

15:59 Wybory samorządowe od trochę innej strony. Tweet dnia należy zdecydowanie do Zakładu Pogrzebowego A.S. Bytom, który krótkim apelem "Wszyscy do urn!" rozbawił tysiące internautów.

A to z kolei pomysł na przyciągnięcie wyborców. Do GOK Sokół w Czerwonaku przyjeżdżają nawet osoby niegłosujące w tym obwodzie, żeby zobaczyć jakimi dekoracjami tym razem zaskoczą jego pracownicy. Była już jaskinia, kosmos i warsztat samochodowy. Tym razem jest kraina muzyki.

Wybory samorządowe 2018: Lokal wyborczy w Czerwonaku znów za...

15:34 Cisza wyborcza obowiązuje także na Twitterze, więc dyskusje koncentrują się dziś póki co wokół danych o frekwencji. Będzie wyższa niż 4 lata temu?

13:30 Liczba zgłoszonych na policji incydentów związanych z akcją wyborczą wzrosła do 416, z czego 13 zostało zakwalifikowanych jako przestępstwa, a 238 jako wykroczenia dot. głównie uszkodzenia lub usunięcia ogłoszeń wyborczych.

Trzy osoby zostały zatrzymane zatrzymane przez policję w związku z niszczeniem czy wyniesieniem z lokalu kart do głosowania lub też niewłaściwym zachowaniem w lokalu wyborczym.

Wszystkie te incydenty w ocenie Krajowego Biura Wyborczego nie miały wpływu na przebieg glosowania.

Źródło:
TVN 24

KBW podało także dane frekwencyjne. Do godz. 12.00 głos oddało ponad 4 mln 600 tys. osób, co stanowi 15,62% uprawnionych do głosowania.

Frekwencja w woj. mazowieckim wyniosła 16,86%, a w Warszawie 17,01%.

10:00 Przewodniczący PKW podał pierwsze dane na temat przebiegu głosowania. Jak wynika z meldunku Komendy Głównej Policji, do tej pory doszło do 385 czynów, które mogą stanowić przestępstwa lub wykroczenia uregulowane w kodeksie wyborczym. Czyny te dotyczyły głównie zakłócania porządku publicznego, prowadzenia agitacji w czasie ciszy wyborczej, usuwania lub uszkodzenia materiałów wyborczych. Czyny te nie miały jednak wpływu na pracę komisji i przebieg wyborów.

Prawie we wszystkich lokalach głosowania rozpoczęły się o czasie, tj. o 7.00. Jedna z komisji obwodowych w Lublinie rozpoczęła prace o 7.30 z powodu włamania do budynku.

W dwóch komisjach w gminie Bircza otwarcie lokali opóźniło się z powodu braku prądu - z tego powodu członkowie komisji podjęli uchwałę o przedłużeniu ciszy wyborczej o 13 minut, o które było opóźnione głosowanie. Jednak jak podano na konferencji prasowej Krajowego Biura Wyborczego, decyzja ta została uchylona przez komisarza, ponieważ wszystkie zgromadzone wtedy w lokalu wyborczym osoby zaczekały na rozpoczęcie głosowania i oddały głos.

Przeczytaj też: Wpadka obwodowej komisji wyborczej w Słupsku. Wydawano niewłaściwe karty

W jednej z gmin w delegaturze w Krakowie wydawanie kart musiało na chwilę zostać wstrzymane, gdyż okazało się, że na liście brakuje jednego z kandydatów. Prawidłowe karty już zostały dostarczone do lokalu, a głosowanie wznowiono.

Pierwsze dane frekwencyjne zostaną podane na kolejnej konferencji prasowej PKW o godz. 13.30.

Źródło:
TVN 24

7:00 Punktualnie o godz. 7 otwarte zostały lokale wyborcze w całej Polsce. Rozpoczęły się wybory samorządowe 2018! Głosowanie potrwa do godz. 21. Wtedy też powinniśmy poznać pierwsze wyniki exit poll.

Kiedy poznamy wyniki wyborów samorządowych 2018 i dane o frekwencji? Harmonogram konferencji prasowych PKW:

 • 21 października, godz. 10.00 – informacja o rozpoczęciu i przebiegu głosowania
 • 21 października, godz. 13.30 – informacja o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania (wg stanu na godz. 12.00)
 • 21 października, godz. 18.30 – informacja o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania (wg stanu na godz. 17.00)
 • 21 października, godz. 21.30 – informacja o zakończeniu głosowania
 • 22 października, godz. 6.15 - informacja o cząstkowych nieoficjalnych wynikach głosowania
 • 22 października, godz. 12.15 - informacja o cząstkowych nieoficjalnych wynikach głosowania
 • 22 października, godz. 18.15 - informacja o cząstkowych nieoficjalnych wynikach głosowania
 • każdego następnego dnia o godz. 15 - kolejne konferencje dot. wyników wyborów

Wybory samorządowe 2018. Kogo wybieramy?

W wyborach samorządowych 2018 wybierzemy 1547 wójtów, 823 burmistrzów i 107 prezydentów oraz 46 747 radnych gmin, powiatowych, wojewódzkich i dzielnicowych (tylko m. st. Warszawa). Nowych prezydentów będą miały co najmniej dwa duże polskie miasta - Warszawa i Wrocław, emocjonujące pojedynki zapowiadają się m.in. w Krakowie i Gdańsku. Tam, gdzie nie uda się wyłonić zwycięzców w pierwszej turze, za dwa tygodnie odbędzie się druga tura.

Wybory samorządowe - czy wiesz jak głosować? Sprawdź, co wiesz o wyborach! [QUIZ WYBORCZY 2018]

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, w gminach do 20 tys. mieszkańców w skład rady wchodzi 15 radnych, w gminach do 50 tys. - 21, a do 100 tys. - 23. Z kolei 25 radnych zasiada w gminach do 200 tys. mieszkańców oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 tys. mieszkańców, nie więcej jednak niż 45. Na podstawie oddzielnej ustawy Rada m. st. Warszawy liczy 60 radnych.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
obywatel

Co te komisje Dzielnicy robią tyle godzin .
To chyba niemoty , za 300 zł .
Jak nie ma wyników z dzielnic - to zbiorcze
z Warszawy będą za 2dni a ostateczne za tydzień .
Pogonić odpowiedzialnych i nic nie płaci.c w myśl
zasady = jaka prasa . taka płaca. Chyba że poprawiaja
prawdziwe wyniki na takie potrzebne PARANOJA .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3