Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wybitni uczniowie nagrodzeni. Przyznano blisko 400 stypendiów Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia naukowe i sportowe

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Prawie 400 uczniów otrzymało stypendium Ministra Edukacji i Nauki.
Prawie 400 uczniów otrzymało stypendium Ministra Edukacji i Nauki. freepik.com
Uczniowie z wybitnymi osiągnięciami naukowymi i sportowymi co roku zostają nagrodzeni stypendium Ministra Edukacji i Nauki. To dobra motywacja dla osób, które chętnie podejmują wyzwania naukowe oraz sportowe. W tym roku przyznano blisko 400 stypendiów Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia naukowe i sportowe. Wśród stypendystów są m.in. laureaci konkursów i olimpiad ogólnopolskich i międzynarodowych. Uroczystość wręczenia odbyła się w środę, 11 października, w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Spis treści

Stypendium za wybitne osiągnięcia w nauce i sporcie

Stypendium Ministra Edukacji i Nauki to jedna z form wyróżnienia uczniów odznaczających się wybitnymi osiągnięciami w nauce i sporcie. Każdego roku do Ministerstwa Edukacji i Nauki wpływa ok. 2 tys. wniosków o przyznanie takiego stypendium. Wszystkie zawierają sylwetki uczniów, mogących pochwalić się znakomitymi wynikami w różnorodnych dziedzinach edukacji, często także sukcesami międzynarodowymi. Stypendium jest przyznawane za osiągnięcia w danym roku szkolnym.

Wybitni uczniowie zostali nagrodzeni

W środę, 11 października, w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyła się uroczystość wręczenia nagród za wybitne osiągnięcia w nauce i sporcie. W tym roku do MEiN wpłynęło 2975 wniosków o przyznanie stypendiów za wybitne osiągnięcia naukowe i sportowe uzyskane w roku szkolnym 2022/2023. Przyznano 396 stypendiów.

To moment szczególny, moment, w którym chcemy nagrodzić przynajmniej część wybitnych uczniów, którzy dzięki własnej pracy, a także pracy z opiekunami, dzięki pomocy rodziny, osiągają fantastyczne wyniki. Nie jest łatwe, bo przecież kilka milionów uczniów uczy się w polskich szkołach, a duża część z nich stara się osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce, ale nie każdemu to wychodzi - powiedział wiceminister Dariusz Piontkowski.

Mówiąc o stypendystach Piontkowski podkreślił, że są to młodzi ludzie, którzy muszą poświęcić dużo czasu i wysiłku, aby osiągnąć sukcesy. Nagrodzeni uczniowie otrzymają jednorazową nagrodę w wysokości 3 tys. zł dla każdego. Łącznie na ten cel przeznaczono kwotę w wysokości 1,2 mln zł.

Jakie są zasady przyznawania nagrody Ministra Edukacji i Nauki?

Zgodnie z Ustawą o systemie oświaty stypendium Ministra Edukacji i Nauki może być przyznane uczniowi szkoły publicznej i niepublicznej dla młodzieży, publicznej i niepublicznej branżowej szkoły II stopnia oraz szkoły policealnej, uzyskującemu wybitne osiągnięcia edukacyjne, w szczególności:

  • laureatowi międzynarodowej olimpiady lub
  • laureatowi i finaliście olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim lub turnieju;
  • laureatowi konkursu na pracę naukową, organizowanego przez instytucję naukową lub stowarzyszenie naukowe;
  • uczniowi szkoły ponadpodstawowej uzyskującemu najwyższe wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki;
  • uczniowi uczestniczącemu w zajęciach w uczelni przewidzianych tokiem studiów na podstawie postanowień regulaminu studiów dotyczących warunków uczestniczenia wybitnie uzdolnionych uczniów w zajęciach przewidzianych tokiem studiów;
  • uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybitni uczniowie nagrodzeni. Przyznano blisko 400 stypendiów Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia naukowe i sportowe - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki