Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla studentów na rok akademicki 2023/2024. Można dostać nawet 17 tysięcy. Oto zasady przyznawania

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 16 lat
W roku akademickim 2023/2024 studenci mogą ubiegać się o stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia. Minister może przyznać stypendium 840 osobom, a jego wysokość może wynieść nawet 17 tysięcy złotych. Kto może ubiegać się o stypendium ministra? Jak złożyć wniosek? Ile czasu będą rozpatrywane podania? Oto wszystkie informacje na temat stypendium Ministra Edukacji i Nauki.

Spis treści

Kto może ubiegać się od stypendium Ministra Edukacji i Nauki?

Stypendium ministra może otrzymać student, który ma:

  • znaczące osiągnięcia naukowe lub artystyczne związane ze studiami,
  • znaczące osiągnięcia sportowe.

Stypendium ministra przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.

Stypendium ministra na rok akademicki 2023/2024 może zostać przyznane studentowi, który spełnił łącznie następujące warunki:

  • w poprzednim roku akademickim zaliczył rok studiów,
  • uzyskał wpis na kolejny rok studiów w danym roku akademickim (czyli 2023/2024).

Jeżeli student kształci się na kilku kierunkach studiów, stypendium może otrzymać tylko na jednym, wskazanym przez niego.

Do kiedy należy składać wnioski o stypendium?

Wnioski kieruje się do rektora uczelni w terminie ustalonym przez uczelnię. Rektor natomiast kieruje sprawdzony wniosek do ministra w terminie od 1 do 25 października 2023 roku.

Komu nie przysługuje stypendium?

Stypendium ministra nie przysługuje studentowi, który już posiada tytuł zawodowy:

  • magistra, magistra inżyniera albo równorzędny;
  • licencjata, inżyniera albo równorzędny, ale tylko gdy ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.

Stypendium nie przysługuje również studentowi, w przypadku którego łączny okres studiów jest dłuższy niż 12 semestrów, z tym że w przypadku studiów:

  • pierwszego stopnia – gdy jest dłuższy niż 9 semestrów,
  • drugiego stopnia – gdy jest dłuższy niż 7 semestrów.

Do łącznego okresu wlicza się każdy rozpoczęty semestr, nawet jeżeli student był w jego trakcie na urlopie od zajęć na uczelni.

Wyjątkiem są semestry na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego – nie są one wliczane do okresu, w którym przysługuje stypendium ministra.

W przypadku jednolitych studiów magisterskich trwających – zgodnie z przepisami prawa – 11 albo 12 semestrów, okres przysługiwania stypendiów ministra jest dłuższy o 2 semestry, a zatem wynosi łącznie 14 semestrów.

Jakie znaczące osiągnięcia są uznawane?

Osiągniecia naukowe oraz artystyczne, które są brane pod uwagę podczas przyznawania stypendium są osiągnięcia związane z kierunkiem studiów zgłaszającego się studenta, w ramach którego student ubiega się o stypendium. We wniosku nie można podawać osiągnięć z innych kierunków, a także spoza studiów (związanych z pracą zawodową, prywatnymi zainteresowaniami).

Na stronie gov.pl wyszczególniono, co uważane jest za osiągnięcia naukowe, artystyczne i zawodowe.

Osiągnięcia uznawane przy przyznawaniu stypendium ministra muszą być uzyskane w trakcie studiów do 30 września 2023 roku.

Jak złożyć wniosek o stypendium ministra?

Wnioski są składane za pośrednictwem Zintegrowanego Systemu Usług dla Nauki Obsługa Strumieni Finansowania (system OSF). Osobą, która składa wniosek o stypendium ministra może być wyłącznie rektor uczelni. Student przedstawia swoje osiągnięcia rektorowi (zgodnie z zasadami ustalonymi na danej uczelni). Rektor może nie przesłać do ministra wniosku, który nie spełnia warunków formalnych lub nie zawiera znaczących osiągnięć, o których mowa w rozporządzeniu.

Wnioski będzie można składać od 1 do 25 października 2023 roku.

Kiedy rozpatrzony zostanie wniosek?

Wnioski o stypendium na rok akademicki 2023/2024 zostaną rozpatrzone w terminie do dnia 31 marca 2024 r.

Ile wyniesie stypendium Ministra Edukacji i Nauki w roku akademickim 2023/2024?

Minister może przyznać maksymalnie 840 stypendiów.

Stypendium jest przyznawane na rok akademicki. Maksymalna wysokość stypendium wynosi 17.000 zł. Wysokość stypendium zostanie ustalona w decyzji w sprawie przyznania stypendium.

Stypendium jest wypłacane jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia zaksięgowania środków na rachunku bankowym uczelni – na wskazany przez studenta rachunek bankowy albo rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub w gotówce.

Źródło:
gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla studentów na rok akademicki 2023/2024. Można dostać nawet 17 tysięcy. Oto zasady przyznawania - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki