MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybierasz się na ferie zimowe 2023? Upewnij się, czy twoja polisa to posiada. Ile trzeba wydać na ubezpieczenie?

OPRAC.: MB
Sezon narciarski to gorący okres dla wszystkich ortopedów i fizjoterapeutów. Zwykły upadek może skutkować długotrwałym i kosztowym procesem leczenia.
Sezon narciarski to gorący okres dla wszystkich ortopedów i fizjoterapeutów. Zwykły upadek może skutkować długotrwałym i kosztowym procesem leczenia. Andrzej Banas/ Polska Press
Ferie zimowe 2023 rozpoczynają się 16 stycznia. Warto pamiętać, że aby w pełni oddać się białemu szaleństwu i cieszyć beztroską, przed wyjazdem warto zadbać o ubezpieczenie, a przede wszystkim upewnić się, czy ochrona w pełni pokrywa potencjalne zdarzenia. Nie wszystkie świadczenia związane z leczeniem, również pourazowym za granicą, można zrealizować w ramach NFZ.

Spis treści

Sezon narciarski to gorący okres dla wszystkich ortopedów i fizjoterapeutów. Zwykły upadek może skutkować długotrwałym i kosztowym procesem leczenia. Lekarze i fizjoterapeuci do najczęstszych z nich zaliczają urazy kolan (ok. 30-40 proc. wszystkich kontuzji), w tym najczęściej zerwanie lub naderwanie więzadła stawu kolanowego. Równie powszechne są urazy kończyn dolnych (ok. 20 proc.) szczególnie złamania, zwichnięcia i skręcenia. Jednak najgroźniejsze wypadki dotyczą obrażeń głowy. Warto pamiętać, że zimą dochodzi także do wielu kontuzji w wyniku poślizgnięcia się np. na ośnieżonym czy oblodzonym chodniku.

Co musi zawierać dobra polisa?

Nie wszystkie świadczenia związane z leczeniem, również pourazowym za granicą, można zrealizować w ramach NFZ. Choć posiadanie karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) pozwala na skorzystanie ze świadczeń medycznych w placówkach działających w ramach systemu zdrowia publicznego, to należy pamiętać, że w większości krajów Europy system zdrowia działa na zasadach współfinansowania.

W związku z tym, w pewnych przypadkach będziemy musieli dopłacić do leczenia z własnych środków. EKUZ nie gwarantuje także pokrycia kosztów akcji ratunkowych czy transportu do Polski.

– Jeśli w trakcie pobytu we Włoszech będziemy wymagali hospitalizacji, to bez odpowiedniej polisy przyjdzie nam za nią zapłacić ok. 1,7 tys. zł za dobę. Z kolei koszt transportu do Polski to nawet 100 tys. zł. W przypadku skorzystania ze świadczeń, jakie gwarantuje nam polisa, towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa wspomniane koszty. Tyczy się to nie tylko sytuacji związanych z nieszczęśliwym wypadkiem, ale również zaostrzenia choroby przewlekłej. Dlatego, jeśli chorujemy przewlekle, to szczególnie ważne jest, aby przed wyjazdem upewnić się, że nasza polisa obejmuje ten zakres – wyjaśnia Jolanta Dziadowiec, ekspertka Unilink, cytowana w komunikacie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie polisy?

  • Czy została rozszerzona o amatorskie uprawianie narciarstwa i snowboardingu?
  • Czy obejmuje pokrycie kosztów zabiegów operacyjnych?
  • Czy obejmuje pokrycie kosztów wizyt lekarskich wynikających nie tylko z zaostrzenia choroby przewlekłej, ale też nagłego zachorowania?
  • Czy obejmuje zwrot kosztów za zakupione leki i pomoce medyczne np. stabilizatory?
  • Czy pokrywa koszty badań diagnostycznych jak USG, RTG, rezonans czy tomografia itp.?
  • Czy pokrywa koszty zabiegów ambulatoryjnych m.in. założenie szwów lub gipsu?
  • Jaki jest zakres usług w ramach assistance - m.in. czy obejmuje zorganizowanie i pokrycie kosztów opieki dla dzieci na czas naszej nieobecności, wizyt lekarskich u specjalistów czy zakwaterowania na czas rekonwalescencji?

Polisa turystyczna, to także ochrona bagażu i sprzętu sportowego

Ekspertka wyjaśnia, że „często ten zakres włączany jest do ochrony poprzez dodatkowe rozszerzenie. Warto z niego skorzystać, bo tylko wtedy mamy pewność, że w przypadkach określonych w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za zgubiony, skradziony lub zniszczony bagaż czy też sprzęt sportowy”.

– Dodatkowe opcje w ubezpieczeniu mogą także obejmować zwrot kosztów za niewykorzystane karnety na wyciągi czy lekcje w szkole narciarskiej, jeśli nie byliśmy w stanie z nich skorzystać ze względu na nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie – dodaje.

Ile kosztuje polisa na zimowy wyjazd?

Eksperci Unilink sprawdzili, jaki jest koszt polisy na tygodniowy zimowy wyjazd do Włoch dla rodziców z dwójką dzieci i mają dobre wieści bowiem koszt kompleksowej ochrony za dzień, zaczyna się od 12 zł za osobę. Oczywiście ceny będą różne w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i zakresu ochrony.

Jednak analiza wskazuje, że opłata dzienna za polisę nie przekracza 25 zł za osobę. Warto zasięgnąć porady u agenta ubezpieczeniowego i dobrać polisę, która będzie dla nas odpowiednia, zarówno pod względem zakresu świadczonej ochrony, ale też ceny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybierasz się na ferie zimowe 2023? Upewnij się, czy twoja polisa to posiada. Ile trzeba wydać na ubezpieczenie? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki