MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wójt Dariusz Łukaszewski podsumowuje gminne inwestycje. Co się dzieje i będzie działo w gminie Kadzidło

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Dariusz Łukaszewski - wójt gminy Kadzidło
Dariusz Łukaszewski - wójt gminy Kadzidło Piotr Ossowski
Wójt Dariusz Łukaszewski zdał szczegółową relację ze stanu kilku ważnych – trwających i planowanych – inwestycji w gminie Kadzidło.

To – jak zaznacza wójt – nowy sposób na komunikowanie się z mieszkańcami.

- Wiele się dzieje w naszej Gminie (…) Nie wszystkie informacje do Państwa docierają. Nie sposób o wszystkim poinformować. Chciałbym znaleźć najlepszy sposób wymiany wiadomości i spostrzeżeń. Stąd pomysł na zamieszczanie oficjalnych sprawozdań, dzielenie się wątpliwościami, szukanie nowych inspiracji – pisze wójt we wstępie.

Po czym sprawozdaje co dzieje się w gminnych inwestycjach. Publikujemy fragmenty.

Opóźnienia budów dróg

Notujemy duże opóźnienia w wykonaniu prac drogowych, wykonywanych przez firmy Ostrada i Polski Asfalt. Pozyskaliśmy na wspomniane drogi ogromne pieniądze, przygotowaliśmy wcześniej dobre projekty, ogłosiliśmy przetargi, wyłoniliśmy wykonawców. Niestety postęp robót nie jest zgodny z naszymi oczekiwaniami. Dotyczy to w szczególności następujących zadań: droga Grale – Sul, droga w Brzozówce, droga w Kadzidle – kolonia Szwed.

Rozważamy wszelkie scenariusze, także związane z wypowiedzeniem umów, podjęciem nowej procedury wyłonienia nowych wykonawców.

Stacja Uzdatniania Wody

Bez zakłóceń przebiega natomiast jedna z najważniejszych inwestycji związana z budową Stacji Uzdatniania Wody wraz z ujęciami wody w miejscowości Jazgarka. Przypomnę, że ta inwestycja kosztuje ponad 11 000 000 złotych. Zakończy się latem 2025 roku. Gmina Kadzidło zyska wówczas, na wiele lat, bezpieczeństwo hydrologiczne, gwarantując dostęp do wody wszystkich mieszkańcom.

Baseny otwarte w Kadzidle

Informacja o budowie w Kadzidle basenów otwartych (Tytuł zadania: Budowa Regionalnego Parku Wodnego: Kurpiowskie Centrum Rekreacyjne). Trwają prace projektowe. Niestety projektant natknął się na ogromne problemy z rzutem tzw. popłuczyn, czyli specyficznych ścieków, których nie może przyjąć oczyszczalnia. Rozwiązanie tego problemu nie jest łatwe. Wedle projektanta należy zastosować inne, niźli pierwotnie planowane, rozwiązania. Prace projektowe powinny zakończyć się do końca tego roku. Pozyskaliśmy na tę inwestycję 4 000 000 złotych od Samorządu Województwa Mazowieckiego. Rozmawiamy z Ministerstwem Sportu o wsparciu finansowym. Mamy nadzieję, że zakończenie prac projektowych oraz uzyskanie dofinansowanie zbiegną się w czasie.

Kanalizacja w Dylewie

Rozmawiamy o tym przedsięwzięciu od kilku lat. To bardzo trudny temat. Po rozmowie ze specjalistami, projektantami wiemy, że budowa grawitacyjnej sieci kanalizacyjnej oznaczać będzie głęboką ingerencję w zagospodarowane podwórka. Nie uzyskamy pozwolenia na wejście w pas drogi krajowej. Będziemy musieli prosić mieszkańców o akceptację pomysłu przejścia przez grunty prywatne. Przyłączenie tak dużej wsi, z tysiącem mieszkańców, do systemu kanalizacyjnego, którego najważniejszym modułem pozostaje oczyszczalnia, oznacza, w pierwszej kolejności rozbudowę wspomnianej oczyszczalni. (…) Mamy nadzieję, że pieniądze unijne, które pojawią się już od tego roku, i będą dostępne w latach kolejnych, pozwolą na podjęcie poważnych prac projektowych i zrealizowanie tej ważnej inwestycji, obliczonej na kilka lat.

Skatepark i pumptrack

Pytają Państwo o zapowiadaną niegdyś budowę skateparku i pumptracka, czyli urządzeń, specjalistycznych torów, do rowerowych treningów, rekreacji, zabaw. Tutaj również natknęliśmy się na niespodziewane trudności. Pierwotna lokalizacja okazała się niemożliwa. Po badaniach geologicznych okazało się, że wskazany teren jest położony na dużym cieku wodnym. Zdecydowałem o zmianie lokalizacji. Zarówno skatepark, jak i pumptrack, budowane będą w Dylewie, na wysokości Orlika, po obydwu stronach drogi gminnej. Myślę, ze warto lokalizować ważne inwestycje, nie tylko drogowe, ale również rekreacyjne, w różnych wsiach, tworząc ważną, inwestycyjną równowagę. (…) Obiekt powstanie w latach 2024/2025. Pozyskanie dofinansowania w Samorządzie Województwa Mazowieckiego nie powinno być szczególnie trudne.

Droga w Wachu, kolonia Tabory

To jedna z najdroższych dróg do wykonania. Wartość kosztorysowa budowy tej drogi wynosi już ponad trzy miliony złotych. To ogromna suma. Udało nam się pozyskać od Marszałka Adama Struzika i Samorządu Województwa Mazowieckiego 1 700 000 zł. Czekamy na rozstrzygnięcie kolejnego naboru, który ogłosił Wojewoda Konstanty Radziwiłł. Niczego nie zaniedbaliśmy. Wykorzystujemy każdą możliwość.

Przebudowa ulic w Kadzidle: Targowa, 1 Maja, Kościuszki, ks. Mieszki

Ta ogromna inwestycja zostanie zrealizowana w latach 2024/25. Trwają żmudne prace projektowe, ale efekt będzie naprawdę znakomity. Zmieni się radykalnie centrum Kadzidło, polepszy się zdecydowanie bezpieczeństwo mieszkańców, ułatwiona będzie komunikacja pomiędzy drogami krajową, gminnymi a powiatową. Ze wstępnych założeń wynika, że bardzo wysokie dofinansowanie unijne obejmie również budowę i przebudowę dróg gminnych.

Przedszkole i żłobek

To jedna z najważniejszych i najkosztowniejszych inwestycji w dziejach Gminy Kadzidło. Pozyskaliśmy na ten cel od Samorządu Województwa Mazowieckiego i Wojewody Mazowieckiego ponad 17 000 000 złotych. Prace przebiegają bez zakłóceń. Termin oddania budynku do użytku mija 30 listopada. Od stycznia 2024 przedszkole i żłobek będą już otwarte. Przygotowaliśmy 200 miejsc dla przedszkolaków i 60 dla najmłodszych dzieci. Miejsc powinno wystarczyć do wszystkich chętnych. Ozdobą obiektu będzie piękny plac zabaw. Funkcjonalne parkingi zapewnią bezpieczeństwo. W roku 2024 powstanie wzdłuż przedszkola nowoczesna droga, z parkingami, oświetleniem ulicznym, obiektami małej architektury. Ważna informacja: po oddaniu przedszkola do użytkowania przestanie istnieć przedszkole obecne, znajdujące się w Zespole Placówek Oświatowych, przy ulicy Kościuszki.

Droga Długi Kąt-Tatary-Kadzidło

Jedna z najdroższych inwestycji drogowych realizowanych w ostatnich latach na terenie Gminy Kadzidło. Inwestycja realizowana przez Powiat Ostrołęcki oraz Gminy Kadzidło i Lelis. Wartość zadania: ponad 27 000 000 zł. Udział finansowy Gminy Kadzidło blisko 2 000 000 złotych. Przetarg rozstrzygnięty. Umowa podpisana. Termin realizacji: wiosna 2024 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki