MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wniosek Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu trzem sędziom Sądu Najwyższego. Jest stanowisko I prezes SN

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Wniosek Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu trzem sędziom Sądu Najwyższego. Jest stanowisko I prezes SN
Wniosek Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu trzem sędziom Sądu Najwyższego. Jest stanowisko I prezes SN fot. szymon starnawski / polska press
Nie mogą powtórzyć się przypadki, gdy na skutek zaniechań Sądu Najwyższego dochodzi do bezpodstawnego pozbawienia wolności, liczonego w tygodniach – przekazano w oświadczeniu I prezes SN, które odnosi się do wniosku Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetów trzem sędziom Sądu Najwyższego.

Prokuratura Krajowa we wtorek poinformowała, że wystąpiła z wnioskiem do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o uchylenie immunitetu trzem sędziom SN w związku z doprowadzeniem do bezprawnego pobytu dwóch osób w zakładzie karnym.

Ponadto PK dodała, że jeśli immunitet ten zostanie uchylony, zamierza postawić im zarzuty nieumyślnego niedopełnienia obowiązku rozstrzygania spraw zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Oświadczenie I prezes SN

W piątek odniosła się do sprawy I prezes Sądu Najwyższego, chociaż pod oświadczeniem nie widnieje nazwisko Małgorzaty Manowskiej.

„Bezpodstawne przetrzymywanie w zakładzie karnym jakiegokolwiek obywatela godzi w jego podstawowe prawa i wolności, które chroni konstytucja i prawo międzynarodowe. Każdy organ państwa musi czynić wszystko, aby takie sytuacje się nie zdarzały. Obowiązek ten spoczywa także na Sądzie Najwyższym, w tym na sędziach i pracownikach sekretariatów” – czytamy w oświadczeniu.

I prezes dodała także, że „nie mogą powtórzyć się przypadki, gdy na skutek zaniechań Sądu Najwyższego dochodzi do bezpodstawnego pozbawienia wolności, liczonego w tygodniach.”

Poinformowano również, że zarówno I prezes SN, jak i prezes Izby Karnej podjęli działania, które szczegółowo wyjaśnią zaistniałą sytuację. „Podjęte środki chronić mają przed możliwością zaistnienia podobnej sytuacji w przyszłości” – dodano.

Także w środę, dzień po oświadczeniu Prokuratury Krajowej, SN wydał oświadczenie mówiące, że sędziowie nie sprawdzają osobiście wykonania zapadłych decyzji procesowych, a także było już prowadzone postępowania dyscyplinarne przeciwko pracownikom sądu w tej sprawie.

Sędziowie się sprzeciwiają

Także w środę ponad 60 sędziów, zarówno czynnych, jak i tych, którzy zakończyli już służbę, wyraziło swój sprzeciw przeciwko wnioskowi Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu.

W oświadczeniu zaznaczono, że „wnioski o uchylenie immunitetu kierowane są w odniesieniu do sędziów, którzy publicznie wyrażają negatywne opinie co do stanu praworządności w kraju.” Podniesiono również kwestię, że cały czas istnieją wątpliwości co do niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a tym samym powinna powstrzymać się od orzekania w tej sprawie.

„Kierowanie wniosków o uchylenie immunitetu stanowi przykład instrumentalnego wykorzystywania prawa do zdyskredytowania w opinii publicznej sędziów krytycznie nastawionych do zamian w systemie wymiaru sprawiedliwości” – podkreślono.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wniosek Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu trzem sędziom Sądu Najwyższego. Jest stanowisko I prezes SN - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki