Wirusowe zapalenie wątroby. Przeczytaj jakie są jego rodzaje i czy można się zaszczepić

sxc.hu
sxc.hu
Wirusowe zapalenia wątroby typu A, B i C zagrażają uszkodzeniem wątroby prowadzącym do jej całkowitej niewydolności, co grozi śmiercią.

WZW typu A - żółtaczka pokarmowa

Choroba ta rozprzestrzenia się drogą pokarmową. Wywołuje ją wirus HAV (Hepatitis A Virus), przenoszony drogą pokarmową. Stąd też potoczne nazwa choroby - żółtaczka pokarmowa, żółtaczka typu A, czy też choroba brudnych rąk.

Zakażenie następuje poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusami wody pitnej lub mytych w niej surowych pokarmów. Zachorowaniu sprzyja bliski kontakt z osobami zakażonymi we wczesnym, bezobjawowym okresie choroby, gdy zakażony nie jest jeszcze świadomy infekcji. Po pierwszym okresie, gdy choroba może przypominać przeziębienie, następują charakterystyczne objawy: skóra i białka oczu nabierają żółtawej barwy, mocz staje się ciemny, a stolec przeciwnie - jasny, odbarwiony.

Przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A dostępna jest szczepionka. Aby ochrona przed infekcją była długotrwała - wymagane są dwie dawki szczepionki podane w schemacie 0 i następna dawka 6 - 12 miesięcy później.

WZW typu B

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B, zwane potocznie żółtaczką wszczepienną, czy też żółtaczką typu B jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych.

Wirus zapalenia wątroby typu B rozwijając się w organizmie osoby zakażonej może prowadzić do wielu powikłań - marskości i niewydolności wątroby, a w konsekwencji nawet do raka pierwotnego tego narządu i zgonu.

Wirus zapalenia wątroby typu B jest 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Toteż do zakażenia może dojść wskutek:
-skaleczenia (naruszenia ciągłości skóry) lub błon śluzowych - instrumentami medycznymi i niemedycznymi - np. cążkami do wycinania skórek, w trakcie tatuażu, itp.
-przetoczenia zakażonej HBV krwi i jej produktów,
-skaleczenia zanieczyszczoną igłą i strzykawką (w przypadku osób w wieku 21 - 40 lat używanie narkotyków jest przyczyną około 20% wszystkich zachorowań),
-stosunku płciowego,
-zakażenia wewnątrzmacicznego w czasie ciąży oraz zakażenia około- i poporodowego,
-zabiegu w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych czy salonach tatuażu.
Okres wylęgania trwa od 2 do 3 miesięcy. U 60% chorych wirusowe zapalenie wątroby typu B przebiega bezobjawowo. Widoczne objawy przypominają WZW typu A, do tego może dojść niedokrwistość, a wątroba może być powiększona.

Jedyną skuteczną metodą zapobiegania wirusowemu zapaleniu wątroby typu B są szczepienia. Szczepionkę przeciw WZW typu B uważa się za pierwszą barierę zapobiegającą również chorobie nowotworowej wątroby. Do pełnego uodpornienia potrzebne są trzy dawki szczepionki, podane w odstępie 1 miesiąca od pierwszej dawki i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia.

WZW typu C - żółtaczka C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C - zwane jest także WZW C lub potocznie żółtaczką C wywołane jest zakażeniem przez wirus zapalenia wątroby typu C (HCV: Hepatitis C Virus). HCV jest małym organizmem, który ulega szybkim mutacjom. Istnieje w sześciu najważniejszych odmianach zwanych genotypami, oznaczanych numerami od 1 do 6. Identyfikacja genotypu u chorego jest bardzo ważna, ponieważ niektóre odmiany poddają się leczeniu łatwiej niż inne. Oznacza to, że czas leczenia będzie się różnić w zależności od stwierdzonego u danego pacjenta genotypu. Za źródło zakażenia uznawana jest zakażona wirusem krew.

Zakażenie WZW typu C ma miejsce głównie:
-w czasie leczenia szpitalnego, gdy przetaczana jest krew, dokonywana iniekcja, itp.
-endoskopia i dializa uznane są obecnie za główne drogi zakażeń w służbie zdrowia,
-u kobiet, w sytuacji okołoporodowej, z matki na dziecko (ryzyko takie kształtuje się w granicach 3-6%),
-w trakcie zabiegu stomatologicznego, gdy nie zachowane są niezbędne warunki higieny,
-możliwe jest też zakażenie u fryzjera i kosmetyczki.
WZW typu C przebiega skrycie, maskuje się początkowo w sposób praktycznie bezobjawowy. Wiele osób zakażonych tym wirusem nie ma objawów i nie czuje się źle. Jedynie co 3 osoba zakażona odczuwa jakiekolwiek dolegliwości, które na dodatek nie wskazują na związek z wątrobą. Są to najczęściej: bóle mięśniowo-stawowe, osłabienie, nudności, trudności z koncentracją, zmiana zabarwienia moczu, świąd skóry, niepokój.

W Ostrołęce możemy sprawdzić, czy nie jesteśmy nosicielami tego typu wirusa:

Ostrołęka: Ruszyła akcja bezpłatnych badań anty- HCV dla mieszkańców

Niestety nie ma obecnie szczepionki przeciw zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu C.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie