Kolor ścian mieszkania czy elewacji domu to detal bardzo istotny. Każdy zaś producent farb oferuje kilkadziesiąt gotowych kolorów. A także tysiące możliwych do uzyskania odcieni na dokładkę. Jak tu się nie pogubić?
Firmy oferujące materiały i chemię budowlaną czy meble często zamieszczają na swoich stronach internetowych programy do dekoracji wnętrz. To przecież najlepsza forma reklamy ich produktów. Ale i postawieni przed jednym z licznych remontowych dylematów mogą na tej formie promocji sporo skorzystać.
Malowanie na ekranie
Człowiek nie ma możliwości, aby zapamiętać dokładnie charakterystykę danego odcienia barwy. Nie ma również wystarczającej ilości słów, aby opisać tysiące odcieni kolorów, które możemy wyróżnić. Ale zawsze może złapać za wirtualny pędzel i przeprowadzić kilka "bezkrwawych" eksperymentów na suficie czy elewacji.
Np. program "Pokoloruj swój dom" (Ceresit) powstał jako narzędzie pracy dla architektów i projektantów. Korzystać z niego może jednak każdy, kto ma problem z doborem kolorów elewacji, czy to projektowanego dla innych, czy własnego domu. Niezdecydowani wybierać mogą spośród 163 kolorów farb i tynków . Istnieje także możliwość wyboru innej barwy, spoza sztandarowej oferty. Dzięki programowi, w przeciągu kilku minut możemy zobaczyć jak zmienia się charakter naszego domu poddanego różnym próbom kolorystycznym.
Mało tego - możemy także podejrzeć jak wybrana barwa prezentować się będzie na elewacji rano, w południe i u schyłku dnia. Użytkownicy programu, prócz barwy, dobierać mogą także fakturę ścian. Program podpowie, jakie są możliwości i poda nazwy założonych przez projektanta produktów. Wystarczy wgrać zrobione cyfrowym aparatem zdjęcie domu do komputera, złapać za mysz i malować.
Oczywiście w tym przypadku wybierać możemy spośród farb i tynków firmy Ceresit.
Z wydrukiem do sklepu
Podobnie działa większość programów projektowych. Tikkurila na swoich stronach udostępniła program, za pomocą którego można pokolorować cyfrowe zdjęcia wnętrz lub elewacji. Instalujemy na własnym komputerze. Przykładowe zdjęcia z gotowej bazy ponad stu projektów można kolorować bezpłatnie. Za przygotowanie własnego zdjęcia do kolorowania już trzeba zapłacić.
Po skończonym kolorowaniu domu lub pokoju możemy wydrukować wykaz kolorów wybranych dla każdego z obiektów. Taki spis przyda się w czasie zakupów, przy sprawdzaniu rzeczywistych kart kolorów oraz przy kupnie farby.
Wizualizer (Dekoral) pozwala wybrać pomieszczenie lub fasadę najbardziej zbliżoną do tej, do której chcemy dobrać kolor farby (kilkadziesiąta aranżacji do wyboru). Każde zdjęcie można powiększyć, zapisać, wydrukować lub wysłać znajomym.
Niestety, nie udało nam się przetestować możliwości wirualnego malarza firmy Śnieżka - strona chwilowo nie działa. Korzystając z komputerowego wspomagania trzeba się bowiem liczyć, że system może nam się w każdej chwili zawiesić.
Ustawiamy graty
Na dużo więcej niż tylko dobór kolorów pozwala program międzynarodowego producenta mebli firmy BoConcept. Możemy, przy jego pomocy, zaprojektować mebel. Wybieramy w tym celu odpowiednie elementy z biblioteki programu. Do dyspozycji mamy kolory tkanin, skór, fornirów, kształt nóg i uchwytów. Można też sprawdzić, jak dany mebel będzie wyglądał w konkretnym wnętrzu, nadać kolor ścianom, podłodze, dostawić przykładowe dodatki, dywan, lampy sprzet RTV. A także sprawdzić cenę gotowego zestawu. "Wystarczy tylko wprowadzić wymiary pomieszczenia i rozpocząć rysowanie" - zachętają twórcy aplikacji.
Możemy też skorzystać z programów do aranżacji poszczególnych pomieszczeń szwedzkiego producenta mebli - firmy Ikea. Po zainstalowaniu i wprowadzeniu naszych ustawień, na ekranie ujrzymy dokładne odwzorowanie pomieszczenia pod względem wymiarów, kształtów, rozmieszczenia drzwi, okien, ścian wewnętrznych, a nawet grzejników.
Program (w przypadku sypialni) pozwala wybrać spośród wielu modeli mebli sypialnych - szaf, komód, łóżek, stolików nocnych, luster itp. Na każdym etapie możemy obejrzeć trójwymiarową wizualizację naszych poczynań i na bieżąco wprowadzać poprawki. Gotowy projekt możemy zapisać w bazie danych Ikei i pokazać go pracowikowi salonu tej firmy, jeśli zdecydujemy się na realizację naszej wizji.
Najlepiej - na własne oczy
Pamiętajmy tylko, by nie polegać ślepo na komputerowej wizualizacji. I nie chodzi nawet o proces twórczego myślenia, w którym maszyna jeszcze długo nie zastąpi człowieka. Do pobudzenia wyobraźni wystarczą zdjęcia z magazynów wnętrzarskich.
Pełno w nich pomysłów na układ kolorystyczny i zdefiniowanie nastroju pomieszczenia, które można dostosować do każdego wnętrza. Problem jest natury technicznej.
Kolory widoczne na ekranie monitora i na kolorowym wydruku są generowane elektronicznie. Dlatego mogą różnić się od rzeczywistych barw. Na ich odbiór bowiem mają wpływ takie czynniki jak wykończenie i połysk materiału czy oświetlenie (a także ustawienie parametrów naszego monitora). A o słuszności wyboru takiego czy innego rozwiązania przekona nas dopiero wizyta w salonie czy sklepie i sprawdzenie wszystkich wybranych kolorów w kartach lub na próbkach kolorów. Tam można też dotknąć materiał, zbadać szczegóły wykończenia niemożliwe do sprawdzenia w sieci.
źródło: poranny.pl
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?