Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna - atak pyłków

sxc.hu
sxc.hu
Szacuje się, że wiosną objawy alergii dopadają co czwartego nas.

W okresie wiosenno-letnim osoby uczulone na pyłki roślin przechodzą prawdziwą gehennę. Wiosna i lato to bowiem dwie pory roku, w których pylenie poszczególnych roślin jest wzmożone.

Najbardziej drażliwe i zarazem najpopularniejsze rośliny pylące to: leszczyna, olcha, brzoza, topola, babka zwyczajna, lebioda, bylica pospolita, pokrzywa zwyczajna i mniszek.

Alergia na pyłki. Pyłki traw i bylicy itp.

Najbardziej uczulają pyłki roślin wiatropylnych. Z drzew najbardziej pylą leszczyny, olchy, brzozy, rzadziej topola, a także pyłki dębu i wierzby. Częsta jest również alergia na pyłki traw, zwłaszcza kupówki pospolitej, mietlicy, kostrzewy czerwonej, tymotki łąkowej, tomki wonnej, wiechliny łąkowej, życicy trwałej, a także zboża (np.żyta). Przy kontakcie z pyłkami chwastów, szczególnie bylicy pospolitej, pokrzywy, pomurnika lekarskiego, komosy, babki zwyczajnej, szczawiu, występuje alergia na pyłki.

Alergia na trawy i zboża

Alergia na pyłki trawy i zboża daje się we znaki w od końca maja do połowy lipca. Wśród pyłków roślinnych są wymieniane jako najczęstszy alergen.

Alergia na bylice

Bylica bywa popularnie nazywana piołunem. W Polsce należy ona do najobficiej pylącej i najsilniej uczulających chwastów. Alergia na bylice daje się we znaki od lipca do października, ponieważ jest to okres jej pylenia (szczyt przypada na ostatnią dekadę lipca i na cały sierpień). Skrytym źródłem pyłku bylicy jest kurz domowy, w którym latem jest najwięcej pyłków traw i bylic. Kolejnymi produktami, w których można wykryć bylicę jest miód i olej słonecznikowy.

Uczulenie - jakie są objawy?
U osób cierpiących na alergię na pyłki do najczęstszych objawów należą: katar sienny, zapalenie spojówek, swędzenie nosa a także gardła, kichanie, niespokojny sen, chrapanie, sporadyczne bóle głowy, ogólne uczucie zmęczenia, zmiany skórne, kłopoty z koncentracją, nieżyt gardła, czasami astma oskrzelowa.

Jak zapobiegać?
W okresie pylenia należy chronić dziecko przed kontaktami z pyłkami. Dziecko jest bowiem najbardziej narażone na wszelkie podrażnienia spowodowane działaniem alergenów. Najlepszą i najskuteczniejszą metodą leczenia alergii na pyłki roślinne jest odczulanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki