MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej zieleni w całym Wyszkowie

Adam Wnęta
Pierwszym naszym celem było znalezienie placu pod ratusz – mówiła Iwona Kozon
Pierwszym naszym celem było znalezienie placu pod ratusz – mówiła Iwona Kozon Adam Wnęta
Na terenie Wyszkowa jest 35 waz kwietnych, 102 donice z kwiatami, 450 metrów kwadratowych rabat kwietnych. Włodarze coraz większy nacisk kładą na obszary zieleni. Mówią też o tym statystyki, które przedstawiono podczas wspólnego posiedzenia miejskich komisji, 25 listopada. Urzędnicy omówili, co zostało w ostatnim czasie zrobione i jak dwukrotnie zwiększyła się strefa podwyższonej dbałości o zieleń. Tym samym wzrosły też wydatki.

Na wniosek Adama Szczerby wyszkowscy radni wyruszyli miasto, by przyjrzeć się strefom zieleni. Po objeździe przyszedł czas na podsumowanie, refleksje i dyskusję.

- Jeśli chodzi o politykę drzewostanu na terenie naszej gminy, inwestujemy w to, aby tych drzew było coraz więcej – powiedział Michał Szewczyk, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa i rolnictwa wyliczając: - W 2013 roku nasadziliśmy 50 drzew przy czym 8 zostało wyciętych, w 2014 roku nasadziliśmy 101 drzew a wcięto 7, w tym roku nasadziliśmy 52 drzewa, 38 zostało wyciętych. Wymiana tego drzewostanu zawsze jest podyktowana jakimiś prawidłowościami, czyli albo są to drzewa chore albo zagrażają bezpieczeństwu bądź ograniczają widoczność i trzeba je wymienić na mniejsze drzewa – uzasadnił naczelnik.

Wytłumaczył też, że w centrum miasta obowiązuje pielęgnacja zieleni o podwyższonym standardzie (więcej kwiatów, częstsze koszenie trawników, więcej cięć pielęgnacyjnych) i strefa ta ciągle rozrasta się, przez co nasza okolica pięknieje. W 2014 roku wspomniana sfera podwyższonej dbałości o zieleń wynosiła 18 ha, aktualnie jest to aż 30 ha. Jednocześnie w górę idą też wydatki na utrzymanie i rozwój zieleni. W 2008 roku miasto wydało na ten cel 230 tys. zł, w 2015 roku – 400 tys. zł. W przyszłym roku będzie to kwota o 20 tys. zł większa, ze względu na planowane prace przy drzewach, znajdujących się np. w pasie drogowym, na gazociągu czy podziemnych przewodach elektrycznych, przez co niszczą miejską infrastrukturę i konieczne jest ich usunięcie bądź wymiana.

Burmistrz wspomniał natomiast, jak zmieniała się jakość nasadzeń zieleni.

- 10 lat temu były u nas rabaty z aksamitek, najtańszych kwiatów dostępnych na rynku, które masowo wyrywali mieszkańcy i przesadzali do własnych ogródków. Dziś sadzimy drogie cebulki tulipanów, wiszące w donicach surfinie i begonie, które nie nikną, czyli wraz z podnoszeniem standardu nasze społeczeństwo dostosowało się i akty wandalizmu czy kradzieży są incydentalne.

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu Głosu Wyszkowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki