Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiceprezydent o MŻW w Warszawie: to będzie serdeczna rywalizacja

Robert Majkowski
Minister Piotr Gliński i wiceminister Jarosław Sellin przyjadą do Ostrołęki, aby podpisać porozumienie o współprowadzeniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński ogłosili wczoraj powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i więźniów politycznych PRL. Znajdzie się ono w budynku aresztu śledczego na Rakowieckiej w Warszawie.

- Akt, który ustanowi muzeum; początkowo tutaj w tym gmachu, niewielkie, ale z czasem - miejmy nadzieję - obejmujące całe byłe już wtedy więzienie i będące nowym ważnym elementem całego systemu budowania i podtrzymywania polskiej pamięci - powiedział tuż przed podpisaniem aktu powołania muzeum prezes Jarosław Kaczyński.

Zobacz też: Nie tylko w Ostrołęce. Muzeum Żołnierzy Wyklętych także w Warszawie

To będzie drugie muzeum poświęcone pamięci żołnierzy wyklętych. Pierwsze istnieje już w Ostrołęce, w byłym areszcie śledczym przy ul. Traugutta. Jest w budowie – czeka na finansowe wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o 35 mln zł. 7 marca minister Piotr Gliński i wiceminister Jarosław Sellin przyjadą do Ostrołęki, aby podpisać porozumienie o współprowadzeniu ostrołęckiego muzeum.

– Zastanawiamy się nad programem wizyty, uzgadniamy go z ministerstwem – powiedział nam wiceprezydent miasta Paweł Stańczyk. – Jak tylko umowa będzie podpisana, zabieramy się za realizację inwestycji. Sądzę, że 2018 rok to realny termin zakończenia inwestycji.

Zobacz też: Muzeum Żołnierzy Wyklętych na stulecie niepodległości (wideo)

– Bardzo się cieszę, że powstała kolejna inicjatywa z zakresu upamiętnienia żołnierzy wyklętych – skomentował wczorajszą decyzję o powstaniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie Paweł Stańczyk. – Rozmawiałem wczoraj z wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim, który jest inicjatorem tego pomysłu i będzie go realizował. Będę go wspierać w tym dziele i on będzie wspierać Ostrołękę. To jest jedna wspólna sprawa. Mam nadzieję, że w całej Polsce i na świecie powstaną kolejne inicjatywy, które będą upamiętniały żołnierzy wyklętych. To będzie serdeczna rywalizacja, rywalizacja w dobrej wierze i w dobrej sprawie. Sądzę, że Ostrołęka będzie pierwsza jeśli chodzi o wybudowanie muzeum. Jesteśmy już dokumentacyjnie przygotowani, mamy zapewnione środki. Natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości jest na początku drogi. To zbyt ważna sprawa, żeby konkurować. Mam nadzieję, że Patryk Jaki będzie korzystał z naszego doświadczenia i pomocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki