MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Węgiel drogi przez zmowy cenowe sprzedawców? UOKiK nasila kontrole i prosi o donosy. „Będziemy stanowczo reagować”

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wysokie ceny opału nie zawsze są wynikiem naturalnych procesów rynkowych – czasem bywa to efekt zmowy.
Wysokie ceny opału nie zawsze są wynikiem naturalnych procesów rynkowych – czasem bywa to efekt zmowy. Tomasz Czachorowski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Sprzedawcy węgla w całej Polsce zostaną wkrótce skontrolowani przez Inspekcję Handlową. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce sprawdzić, czy wysokie ceny opału nie są efektem nielegalnej zmowy cenowej. Urzędnicy zachęcają do zgłaszania wszelkich informacji na temat nieuczciwych praktyk i zapewniają anonimowość.

Spis treści

Sprzedawców węgla sprawdzi Inspekcja Handlowa. „Sytuacja na rynku budzi wątpliwości”

UOKiK i Inspekcja Handlowa zapowiadają intensyfikację kontroli na rynku węgla. Jak dotąd sprawdzono już 201 firm prowadzących łącznie 255 składów, jednak już wkrótce urzędnicze kontrole obejmą kolejne tysiące punktów sprzedaży w całej Polsce. Powodem są bardzo wysokie ceny opału.

– Sytuacja na rynku węgla rodzi wątpliwości co do niezależności ustalania cen przez indywidualnych przedsiębiorców, dlatego zleciłem Inspekcji Handlowej kontrole w składach węgla – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. – Inspektorzy odwiedzą każdy skład węgla w naszym kraju i będą pozyskiwać ceny produktów z każdego dnia co najmniej do końca roku. W oparciu o te dane (...) będziemy podejmować dalsze decyzje, w tym w zakresie możliwych kontroli czy przeszukań u tych przedsiębiorców, którzy próbowaliby wspólnie z innymi graczami rynkowymi ustalać ceny węgla.

Jak przypomina UOKiK, ustalanie cen towarów w porozumieniu z innymi przedsiębiorcami jest w Polsce zabronione – to tzw. zmowa cenowa. Za takie sztuczne sterowanie cenami na firmę mogą zostać nałożone surowe kary finansowe. Za każdą niedozwoloną praktykę przedsiębiorca może zapłacić do 10 proc. swojego rocznego obrotu, a osobom bezpośrednio odpowiedzialnym za łamanie prawa grozi grzywna do 2 mln zł.

W ramach kontroli na składach węgla IH sprawdzi m.in.:

  • czy dany przedsiębiorca prowadzi swoją działalność legalnie,
  • czy ma wymagane przez prawo konto na portalu cieplo.gov.pl,
  • czy na bieżąco aktualizuje swoje ceny w portalu,
  • czy ceny opału oraz jego kraj pochodzenia są wyraźnie widoczne dla kupującego (odpowiednie oznakowanie).

Sprzedawca węgla, u którego zostaną wykryte nieprawidłowości, zapłaci 1500 zł, a jeśli to już kolejny przypadek u danego przedsiębiorcy – do 15 tys. zł.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

Chcesz kupić węgiel z legalnego źródła i po dobrej cenie? Wejdź na cieplo.gov.pl

UOKiK przypomina także, że osoby planujące zakup węgla powinny korzystać z rządowego portalu cieplo.gov.pl. Klient może m.in. skorzystać z wyszukiwarki punktów sprzedaży i szybko porównać ceny w swoim regionie, dowiedzieć się, gdzie kupi najtańszy węgiel, a także znaleźć dane kontaktowe wybranego punktu. Z portalu można korzystać bez jakiegokolwiek logowania.

– Porównywarka cieplo.gov.pl nie służy do zakupu ani rezerwacji paliw stałych – czytamy na stronie. – Powstała po to, by indywidualni klienci mogli w szybki i łatwy sposób porównać ceny paliw stałych, a także uzyskać dane kontaktowe sprzedawców. Informacje do porównywarki wstawiają przedsiębiorcy wpisani na listę pośredniczących podmiotów węglowych. Ich tożsamość jest potwierdzona przez serwisy państwowe.

Kupując od przedsiębiorców z rządowej strony, klient ma pewność, że nie przeleje pieniędzy oszustowi. A warto pamiętać, że niestety przypadki oszustw przy zakupie opału są dziś niestety bardzo częste. Ten, kto zaufa przestępcy, skuszony niską ceną, na ogół zostaje i bez węgla, i bez pieniędzy.

Masz informacje o zmowie cenowej lub innych niedozwolonych praktykach? Zgłoś to UOKiK

Żeby UOKiK mógł skutecznie przeciwdziałać zmowom cenowym i podobnym praktykom na rynku węgla, musi najpierw je wykryć. Urzędnicy apelują do osób mających wiedzę o przypadkach łamania prawa, by kontaktowały się z UOKiK za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/. Urząd gwarantuje takim osobom pełną anonimowość oraz ochronę danych.

– Będziemy stanowczo reagować na każdy przypadek zmów cenowych, których skutkiem jest wzrost ceny węgla i tym samym kosztów ogrzewania domów przez konsumentów. Nie ma dla nas znaczenia wielkość zmawiających się podmiotów ani ich struktura właścicielska. Każdego przedsiębiorcę naruszającego przepisy potraktujemy tak samo surowo, aby zapewnić uczciwą konkurencję na rynku i ochronić konsumentów – zapewnia Prezes UOKiK.

Jednocześnie należy pamiętać, że urząd może interweniować na rynku opału tylko w ściśle określonych prawem przypadkach, a co więcej, nie ma możliwości np. nakazania sprzedawcom węgla obniżenia cen. UOKIK może jedynie karać za udowodnione przypadki łamania przepisów, zniechęcając w ten sposób do nieuczciwych praktyk.

Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Węgiel drogi przez zmowy cenowe sprzedawców? UOKiK nasila kontrole i prosi o donosy. „Będziemy stanowczo reagować” - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki