Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wcześniejsza emerytura dla rolnika. KRUS odpowiada na pytanie, czy nadal można na taką przejść w 2023 roku

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Emerytury pomostowe nie obejmują rolników. Kluczowy jest wiek i okres składkowy.
Emerytury pomostowe nie obejmują rolników. Kluczowy jest wiek i okres składkowy. pixabay.com, canva
Otrzymaliśmy pytanie od rolniczki dotyczące świadczeń KRUS: „czy emerytury pomostowe obowiązują rolników albo jest inna szansa na wcześniejszą emeryturę? Na tę chwilę mam skończone 60 lat i 38 lat składek opłaconych”. Okazuje się jednak, że kilkanaście lat składkowych dotyczy ZUS. Wątpliwości w zakresie emerytury wyjaśnia Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Spis treści

Według danych z sierpnia 2023 r. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia społecznego z funduszu emerytalno-rentowego wypłacała emerytury i renty 974 084 osobom. Przeciętne świadczenie w tym czasie wynosiło 1 784,63 zł brutto.

Emerytura z KRUS: czy można przejść na nią wcześniej?

– Zasady przyznawania i wypłacania rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych reguluje ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r. poz. 208 ze zm.), zwana dalej ustawą, która nie przewiduje możliwości przyznawania osobom podlegającym rolniczemu ubezpieczeniu społecznemu prawa do emerytury pomostowej lub innej emerytury tzw. wcześniejszej – wyjaśnia Teresa O’Neill, wicedyrektor i rzecznik prasowy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

– Z zapytania rolniczki wynika, że ukończyła ona 60 lat i posiada 38 lat podlegania ubezpieczeniu społecznemu. Natomiast osoba ta nie podaje, czy ww. okres ubezpieczenia został przez nią przebyty jedynie w systemie rolniczym, czy jest to łączny okres ubezpieczenia społecznego uwzględniający także ubezpieczenie w systemie powszechnym (ZUS) – zauważa rzeczniczka, a ma to kluczowe znaczenie dla uprawnień emerytalnych.

Okazało się, że rzeczywiście nasza czytelniczka przez pierwszych 14 lat pracy podlegała ubezpieczeniu ZUS. Od 24 lat płaci składki KRUS.

Ile lat składkowych uprawnia do emerytury rolniczej?

W celu rozpatrzenia uprawnień do emerytury rolniczej należy wystąpić z wnioskiem do najbliższej jednostki organizacyjnej KRUS. Na tej podstawie Kasa ustali uprawnienia do ww. świadczenia i wyda stosowną decyzję. Jeżeli zainteresowana podlegała wyłącznie rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres 38 lat, może uzyskać prawo do emerytury rolniczej w powszechnym wieku emerytalnym.

Przeczytaj też: 14. emerytura 2023 dla rolników. KRUS podaje terminy wypłaty

W myśl bowiem art. 19 ust. 1 ustawy emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • osiągnął wiek emerytalny; wiek emerytalny kobiety wynosi 60 lat, a mężczyzny 65 lat;
  • podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat (osoba urodzona po dniu 31 grudnia 1948 r., winna legitymować się co najmniej 25-latami ubezpieczenia emerytalno–rentowego przebytego wyłącznie w systemie rolniczym).

Nie ma już wcześniejszych emerytur dla rolników

Jeszcze niedawno rolnicy mogli skorzystać z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę. To jednak przeszłość. Teresa O’Neill przypomina:

– Emerytura rolnicza w obniżonym wieku emerytalnym tzw. wcześniejsza na podstawie art. 19 ust. 2 i 2a ustawy przysługiwała i była wypłacana wyłącznie osobom, które do dnia 31 grudnia 2017 r. ukończyły stosowny wiek (w przypadku kobiet – 55 lat), udowodniły co najmniej 30 lat podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu oraz zaprzestały prowadzenia działalności rolniczej. Świadczenia takie były przyznawane i wypłacane do końca grudnia 2022 r.

FAQ - emerytura rolnicza z KRUS

Kiedy rolnik może przejść na emeryturę? Jaki jest obowiązujący wiek emerytalny i ile lat trzeba opłacać wcześniej składki? Ile wynosi emerytura wypłacana przez KRUS? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące świadczenia emerytalnego.

Jaki jest wiek emerytalny dla rolników?

Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi oraz domownikowi, gdy osiągnął wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny.

Przez ile lat trzeba opłacać składki KRUS, żeby dostać emeryturę?

Poza wiekiem emerytalnym, drugim warunkiem, który trzeba spełniać, by przejść na emeryturę KRUS, jest czas płacenia składek. Emeryturę może otrzymać osoba, która podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to okres ubezpieczenia społecznego rolników począwszy od 1 stycznia 1991 r.

Czy emerytura przysługuje z „automatu"? Czy trzeba złożyć wniosek?

Emerytura jest przyznawana na wniosek. KRUS wyjaśnia, że zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników prawo do świadczeń z ubezpieczenia ustala się na wniosek osoby zainteresowanej albo innej osoby mającej interes prawny w ustaleniu tego prawa (np. przez pełnomocnika).

Czy rolnik musi przestać prowadzić gospodarstwo, żeby przejść na emeryturę?

Już nie. Zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej nie jest już warunkiem koniecznym do wypłaty części uzupełniającej emerytury rolniczej. 15 czerwca 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Producenci rolni zyskali prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego. 

Rolnicy mogą pracować i jednocześnie otrzymywać swoją emeryturę rolniczą, tak samo, jak dzieje się to w przypadku emerytów pobierających świadczenie z ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wcześniejsza emerytura dla rolnika. KRUS odpowiada na pytanie, czy nadal można na taką przejść w 2023 roku - Strefa Agro

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki