MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wariant IHU koronawirusa – co wiemy na temat mutacji B.1.640.2 wirusa SARS-CoV-2?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Nowy wariant koronawirusa ma mutacje m.in. z białku kolca, które jest celem działania szczepionek.
Nowy wariant koronawirusa ma mutacje m.in. z białku kolca, które jest celem działania szczepionek. atdigit/123RF
W Europie pojawił się nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2, który jak dotąd zyskał nazwę IHU. Kilkanaście przypadków stwierdzono w południowej części Francji, a pierwszy pacjent przybył Kamerunu. Czy nowa wersja wirusa wywołującego COVID-19 jest groźniejsza od Omikrona? Sprawdź, co już wiadomo na jego temat.

Nowy wariant koronawirusa został odkryty we Francji. Ma 46 mutacji i 37 delecji (usuniętych fragmentów) w swoim genetycznym kodzie. Wiele z nich dotyczy białka kolca „S”, za pomocą którego wirus infekuje komórki organizmu i które jest celem działa szczepionek przeciw COVID-19.

Oficjalne oznaczenie wariantu nadane przez WHO to B.1.640.2, ale od początku funkcjonuje łatwiejsza jego nazwa – IHU. To skrót od pierwszych liter Méditerranée Infection University Hospital Institute w Marsylii, gdzie po raz pierwszy odnotowano pojawienie się tej wersji wirusa. Doniesienia na ten temat pojawiły się jako przeddruk na platformie MedRxiv 29 grudnia 2021 roku.

Obecnie nie wiadomo jeszcze, czy nowy wariant koronawirusa będzie tak problematyczny, jak Delta czy Omikron. Zanim zyska greckie oznaczenie zgodnie oficjalną nomenklaturą i tym samym zostanie wpisany na listę wariantów budzących obawy lub zainteresowanie (w skrócie: VOC oraz VOI), naukowcy muszą stwierdzić, czy jest bardziej zaraźliwy od wcześniejszych wersji, powoduje cięższy COVID-19 albo w większym stopniu wymyka się działaniu układu odpornościowego.

Wariant IHU prawdopodobnie nie jest nowszy od Omikrona, który pochodzi z Afryki Południowej i szerzył się tam pod koniec listopada 2021 r. Natomiast pierwszy przypadek IHU odkryto we Francji w połowie listopada, a osobą tą był mieszkaniec południowej części Francji, który wrócił z Kamerunu (Afryka Środkowa). Dwa dni później otrzymał pozytywny wynik testu wymazu na COVID-19. Wariant wykryto jak dotąd u 12 osób.

Według WHO wariant IHU nie stał się jeszcze istotnym zagrożeniem, znajduje się jednak pod obserwacją. Jak twierdzą przedstawiciele organizacji, jest za wcześnie i dostępnych jest zbyt mało danych, by spekulować na temat cech nowego wariantu.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wariant IHU koronawirusa – co wiemy na temat mutacji B.1.640.2 wirusa SARS-CoV-2? - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki