Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lubiejewie dziękowano za plony (zdjęcia, wideo)

P. Nowak
Aktorzy w bardzo realistyczny sposób przedstawiali kolejne prace żniwne.
Aktorzy w bardzo realistyczny sposób przedstawiali kolejne prace żniwne. P. Nowak
W Zespole Szkół CKR w Starym Lubiejewie 5 października zgodnie z tradycją zorganizowano szkolne dożynki, podczas których uczniowie i zebrani goście podziękowali za tegoroczne plony.
Dozynki szkolne w ZS CKR w Starym Lubiejewie

Dożynki szkolne w ZS CKR w Starym Lubiejewie

Na uroczystości dożynkowe oprócz uczniów i ich rodziców przybyli, mieszkańcy Lubiejewa, przedstawiciele lokalnych samorządów i instytucji. Zaproszeni goście zabierając głos gratulowali, ale też dziękowali społeczności szkolnej pielęgnowania wśród młodego pokolenia tradycji i staropolskich obrzędów.

- Pragniemy pokazać staropolski obrzęd dożynkowy, jakiego w Polsce próżno by szukać - powiedział reżyser dożynek Sławomir Konarzewski, który przygotowuje je regularnie od 1990 roku. - Nasze misterium nawiązuje do jakże pięknej tradycji wsi polskiej, a w tej tradycji obrzęd dożynkowy ma znaczenie szczególne. Były one zawsze obrzędowym, chłopskim świętem o charakterze dziękczynnym za zebrane plony. Warto pochylić się nad tą naszą częścią tradycji przede wszystkim dlatego, że jest ona potrzebna nam samym. Współczesnemu pokoleniu, wychowanemu w globalnej wiosce przez kulturę masową, która uczy postaw konsumpcyjnych. A przecież w tej tradycji chłopskiej znajdujemy te wartości od których współczesna cywilizacja się odcina: szacunek do ziemi, gromadnej pracy, wzajemnej pomocy. Jest w tej tradycji Bóg i poczucie świętości - mówił.

Uczniowie świetnie odegrali cały spektakl prezentując takie elementy jak: przebudzenie wsi, zarzynek i żniwa, a następnie staropolskie dożynki ze strojeniem przepiórki, wieńca i równiarek oraz wypiekiem chleba. Zwieńczeniem był przemarsz korowodu dożynkowego i złożenie owoców ziemi oraz wieńców dożynkowych. Po ich poświęceniu przez dziekana dekanatu ostrowskiego ks. prałata Jana Okułę została odprawiona msza święta. Po niej nastąpił obrzęd dzielenia się chlebem, który upiekli sami uczniowie. Pieczywa starczyło dla wszystkich. Na zakończenie wręczono nagrody za wieńce dożynkowe i udział w uroczystościach dla uczniów szkół z Lubiejewa. Najlepszy przygotowali uczniowie klasy 4 BT, za co otrzymali nagrodę finansową od starosty ostrowskiego Zbigniewa Kamińskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki