MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W kieszeniach kredytobiorców zostanie więcej pieniędzy! „Spadek stóp procentowych powoduje obniżkę kosztów obsługi kredytów"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
– Spadek stóp procentowych powoduje obniżkę kosztów obsługi kredytów opartych o zmienną stopę procentową, a to powinno wpłynąć na poprawę sytuacji materialnej większości polskich kredytobiorców – przyznaje dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor. Jednocześnie zauważa, że zgodnie z szacunkami posiadacze kredytów mieszkaniowych ze zmiennym oprocentowaniem zaoszczędzą miesięcznie ok. 100 zł na każde 150 tys.

Spis treści

Obniżka stóp procentowych zmniejszy zadłużenie Polaków?

– Spadek stóp procentowych powoduje obniżkę kosztów obsługi kredytów opartych o zmienną stopę procentową, a to powinno wpłynąć na poprawę sytuacji materialnej większości polskich kredytobiorców – zauważa w swojej analizie dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.

Niższe stopy procentowe oznaczają mniejsze obciążenie ratami kredytobiorców spłacających zdecydowaną większość kredytów mieszkaniowych.
Niższe stopy procentowe oznaczają mniejsze obciążenie ratami kredytobiorców spłacających zdecydowaną większość kredytów mieszkaniowych.

– Niewykluczone, że uwolnione obniżką stóp środki pieniężne pomogą zahamować przyrost nieobsługiwanych zobowiązań, a w bardziej optymistycznym scenariuszu zwiększyć skłonność Polaków do spłaty posiadanych zaległości – dodaje.

Rogowski przypomina, że podobna sytuacja miała miejsce w okresie od wiosny 2020 do później jesieni 2021, kiedy to po obniżkach polska gospodarka funkcjonowała w środowisku najniższych w historii stóp procentowych, a jednocześnie mieliśmy do czynienia z pandemią COVID-19.

Niższe stopy procentowe oznaczają mniejsze obciążenie ratami kredytobiorców

– Trwająca już ponad 1,5 roku wysoka inflacja, rosnące koszty życia i jednoczesny wzrost rat kredytów spowodowały, że Polakom coraz trudniej jest zachować stabilność finansową, a terminowa spłata bieżących rachunków i rat kredytów staje się coraz większym wyzwaniem – nie ukrywa ekspert.

Z danych BIG InfoMonitor i bazy BIK w ciągu 12 miesięcy, tj. od końca lipca 2022 do końca lipca 2023, zaległe zadłużenie pozakredytowe i kredytowe Polaków zwiększyło się o prawie 5,7 mld zł i przekracza już 82 mld zł.

Różnego rodzaju niespłacone długi ma obecnie co 12. dorosły Polak. Łącznie jest to prawie 2,7 mln osób. W rok o prawie 12 tys. urosła liczba niesolidnych płatników, a ich średnia kwota zaległości podwyższyła się o 1,6 tys. zł do 30,1 tys. zł.

Niższe stopy procentowe oznaczają mniejsze obciążenie ratami kredytobiorców spłacających zdecydowaną większość kredytów mieszkaniowych w Polsce. Można szacować, że zmienne oprocentowanie ma około 1,9 mln kredytów mieszkaniowych. Ich posiadacze prędzej czy później będą więc mieli miesięcznie ok. 100 zł na każde 150 tys. kredytu mieszkaniowego więcej w portfelu – wynika z obliczeń eksperta.

– Jeśli chodzi o spłacających 7,66 mln kredytów gotówkowych i 2,78 mln pożyczek pozabankowych, ich oszczędności na ratach, z uwagi na niższe kwoty tego rodzaju zobowiązań, będą mniejsze, ale też się pojawią – dodaje.

RPP zdecydowała ws. stóp procentowych. „Pierwszy ruch od 12 miesięcy”

Rada Polityki Pieniężnej podczas wrześniowego posiedzenia postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,75 pkt proc.:

  • Stopa referencyjna 6,00
  • Stopa lombardowa 6,50
  • Stopa depozytowa 5,50
  • Stopa redyskontowa weksli 6,05
  • Stopa dyskontowa weksli 6,10

Do końca roku odbędą się jeszcze trzy decyzyjne posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej:

  • październik –3-4 (wtorek-środa)
  • listopad – 7-8 (wtorek-środa)
  • grudzień – 5-6 (wtorek-środa)
Całkiem realny wydaje się scenariusz, w którym po zakończeniu wakacji RPP postanowi obniżyć stopy procentowe w Polsce – o ile  pozwoli na to inflacja.

Dobre informacje dla większości kredytobiorców. Raty kredytó...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki